1. Ana Sayfa
 2. DİĞER KREDİLER
 3. En Uygun Kredi Çeşitleri

En Uygun Kredi Çeşitleri

En Uygun Kredi Çeşitleri

Nakit ihtiyaçların karşılanması ve gayrimenkul, araba gibi yatırımlar yamak için genellikle krediye başvurulur. Ancak kredi başvurusunda bulunmadan önce, gerçekten kredi ihtiyacının olup olmadığı düşünülmeli ve sonrasında ihtiyaç için gerekli miktar belirlenmelidir. Ardından gelirinizi gözden geçirip, borcunuzu ne kadar sürede ödeyebileceğinizi hesaplamalısınız.

Hesaplama işlemini de yaptıktan sonra acele etmeden size en uygun kredi olanakları sunabilecek bankaları araştırmalısınız. İhtiyaçlarınıza en uygun kredi olanakları sunan bankalar konusunda bu yazımızda size yardımcı olacağız.

Okumaya devam etmeden önce bütçenizi düşünmenizi tekrar hatırlatırız. Bankanın faiz oranları düşük olsa bile taksit seçenekleri az olabilir. Bu da aylık ödeyeceğiniz tutarı yükseltir. Bu tutar, gelirinizden fazla olabilir ve sizi zorlayabilir.

İhtiyacıma En Uygun Kredi Hangisi?

Kredinin birçok çeşidi vardır. Bunlar; yapısal niteliklerine göre krediler, vadelerine göre değişen krediler, teminat durumuna göre değişen krediler, yetki durumuna göre değişen krediler, faaliyetine göre değişen kredilerdir.

Yapısal niteliklerine göre değişen krediler, kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlar; nakdi kredi ve gayri nakdi kredidir. Nakdi kredi, ihtiyaç sahibine parasal olarak verilir. Krediyi alan birey, faiz oranıyla belirlenen ödeme şekline göre kredi borcunu geri öder.

Nakdi kredi, lira olabileceği gibi diğer para birimleri de olabilir. Gayri nakdi kredi, şirketler içindir. Mal ve hizmet almak için bankalardan teminat karşılığı aldıkları kredidir. Verilen teminat, para yerine geçer.

Şirket, bankaya teminat mektubu gönderir ve bu mektup bankada saklanır. Bu sayede banka, müşterilerini ödeme konusunda garanti altına alır. Ardından banka, şirkete belli bir limit belirler. Oluşabilecek herhangi bir problemde sorumluluk bankaya aittir.

Vade sürelerine göre değişen krediler, kendi içinde üçe ayrılır. Bunlar; kısa vadeli kredi, orta vadeli kredi ve uzun vadeli kredidir.

Kısa vadeli kredi, süresi bir yıldan az olan kredidir. Yani verilen kredi, en fazla bir yıl içerisinde ödenmesi gerekir.

Orta vadeli kredi, süresi bir yıl ve beş yıl içerisinde değişen kredidir. Orta vadeli kredilerin süresi, bankaya göre değişiklik gösterebilir. Bazı bankaların orta vadeli kredi için verdikleri süre, bir yıl ve on yıl arasındadır. Ama genelde bir yıl ve beş yıl arasıdır.

Uzun vadeli kredi, süresi beş yıl ve üstü olan kredidir. Uzun vadeli kredinin de süresi bankaya göre değişiklik gösterebilir. Bazı bankalar uzun vadeli kredi için on yıl ve üstü süre vermektedir.

Teminat gösterilerek verilen krediler, kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlar, teminat gösterilen kredi ve açık olarak verilen kredidir. Teminat gösterilen kredi bireyin istediği tutar karşılığında mal ya da gayrimenkulünü ipotek göstermesidir. Bu ipotek, kredi borcu ödendiğinde kaldırılır. Bankalar, teminat gösterilen krediyi güven duymak istediği müşterilerine verir.

Açık olarak verilen kredi, belli bir sözleşme ve imza karşılığında verilir. Bankalar, açık olarak verilen krediyi güven duydukları müşterilerine verir. Yapılan sözleşme ile müşteri bankaya bütün mal varlığını ipotek ettirmiş olur.

Bankanın yetkisine göre verilen krediler, kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlar; şube yetkisi ile verilen kredi ve genel müdürlük yetkisi ile verilen kredidir. Şube yetkisi ile verilen kredi, bankaların genel müdürlüğü tarafından şubelere verilen yetki çerçevesinde verilen kredidir.

Şubeye belli bir miktar kredi sınırı verilir. Belirlenen sınırda, kredi isteyen müşterilere kredi-risk raporuna göre kredi verilir. Ancak bu krediden her müşteri yararlanamaz. Genel müdürlük yetkisi ile verilen kredi, şubelerin kredi yetki sınırları aşıldığı takdir de genel müdürlüğün verdiği kredidir.

Şubenin yetkisini kullanamadığı durumlarda, genel müdürlüğünün onayı olması gerekir. Bu tür krediler, genel müdürlüğünün onayı karşılığında verilir.

İhtiyaç biçimi dikkate alınan krediler, kendi içerisinde üçe ayrılır. Bunlar; yatırım-destek kredisi, işletme faaliyetlerinin sürdürülmesi için verilen kredi ve ihtiyaç karşılığında verilen tüketici kredisidir.

Yatırım-destek kredisi, çeşitli yatırım ve projeler için verilen kredidir. Banka yapılan girişimi ya da projeyi onaylayarak, müşteriye finansal olarak destek sağlar. İşletme faaliyetlerinin sürdürülmesi için verilen kredi, şirketlerin kullandığı kredidir. Bu süre günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak değişmektedir.

İhtiyaçlar karşısında verilen kredi, bireysel müşterilere verilir. Limiti diğer kredi çeşitlerine göre düşüktür. Bu kredi çeşidinin verilmesinde birçok neden vardır. Araba, ev, okul ihtiyaçları bunlardan bazılarıdır.

Verilen kredi çeşitleri, en uygun kredi olanakları konusunda yardımcı olacaktır. Kredi çeşitlerini dikkatli okuduktan sonra size en uygun kredi olanakları konusunda bir taslak oluşturabilirsiniz.

Bankaların Kredi İçin Kullandığı Araçlar

Kredi çeşitlerinin fazla olması ve kredi ihtiyaçlarının artmasından dolayı bankalar kalitesini arttırmak ve müşterinin ihtiyacının karşılamak için birçok araç kullanmaktadır. Bunlar; teminat mektubu, çek, kabul, kefalet ve ortaklık paylarıdır. Ayrıca kontra garantiler, aval, bono, tahvil, para ve akreditif yöntemler de kullanılmaktadır.

Bankaların kullandığı bu araçlardan size en uygun olanını seçerek, en uygun kredi olanaklarında bir adım daha ilerlemiş olursunuz.

Kredi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

En uygun kredi belirlenirken, bazı konularda dikkat edilmesi gerekir. Dikkat edilmediği durumda, faiz oranının artmasına ve buna bağlı olarak fazla para ödenmesine neden olur. İhtiyacınıza en uygun kredi için bankaların ihtiyaçlarına özel hazırlanmış kredi paketlerini araştırabilirsiniz.

Her bankanın faiz oranı ve vade süresi de farklılık göstermektedir. Bunları iyi araştırmanız gerekir. Ayrıca yatırımlar için ihtiyaç kredisi çekmeniz, fazla faiz ödemenize neden olur. Dolayısıyla maddi olarak zarar edersiniz.

Yalnızca faiz oranlarına bakarak da kredi çekmek doğru değildir. Bazı bankaların faiz oranları düşük olmasına rağmen dosya ve diğer masrafları fazladır. Bu da maddi olarak zarar etmenize neden olur.

Düşük tutarlı para ihtiyaçlarınız da, kısa vadeli kredi olanaklarına yönelmek daha doğrudur. Böylelikle daha az faiz oranı ödemiş olursunuz.

Ziraat Bankası’nda Kredi Seçenekleri

İhtiyaçlarınıza en uygun kredi imkanı sunacak bankaların başında Ziraat Bankası gelir. Faiz oranı ve kredi paketleri, diğer bankalara göre daha iyidir. Ziraat Bankası, 10.000 TL’lik ihtiyaç kredisinde 48 aya kadar vade imkanı sunmaktadır ve faiz oranı %1.43’tür. Ayrıca herhangi bir dosya ya da diğer masraf ücretleri istenmemektedir.

Türkiye İş Bankası Kredi Seçenekleri

İhtiyaçlarınıza en uygun kredi seçenekleri sunacak bankalardan biri de Türkiye İş Bankası’dır. 10.000 TL’lik ihtiyaç kredilerin de 48 aya kadar vade imkanı sunmaktadır ve faiz oranı %1.4’tür.

Halk Bankası Kredi Seçenekleri

Konut kredisi için en uygun banka Halk Bankası’dır. 100.000 TL’lik konut kredilerine 120 aya kadar vade imkanı vermekte ve %1.28 faiz oranı uygulamaktadır.

QNB Finansbank Kredi Seçenekleri

İhtiyaç kredisi için en uygun bankalardan birisi de QNB Finansbank’tır. 10.000 TL’lik ihtiyaç kredilerine 48 ay vade imkanı sunmakta ve %1.48 faiz oranı uygulamaktadır.

TEB Kredi Seçenekleri

İhtiyaç kredisi için uygun bankalardan bir tanesi de TEB’tir. 10.000 TL’lik ihtiyaç kredilerine 48 ay vade imkanı sunmakta ve %1.57 faiz oranı uygulamaktadır.

Vakıf Bank Kredi Seçenekleri

Taşıt kredisi için en uygun banka Vakıf Bank’tır. 40.000 TL’lik taşıt kredilerine 48 ay vade imkanı ve %1.28 faiz oranı uygulamaktadır.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. 9 ay önce

  Bu aralar faiz oranları çok yüksek ihtiyaç kredisi çekmeye korkuyorum.

 2. 9 ay önce

  Bilgilendirici makaleniz için teşekkür ederim.Ama insan kredi çekmeye korkuyor artık.Geri ödemesi aşırı fazla.

 3. Ne kadar kredi çekersek çekelim bunun geri ödemesi çok acı oluyor.

 4. 9 ay önce

  Şu kredi işine bulaşmakla hayatımın hatasını yaptım.Borcu borçla kapattım resmen ve en büyük pişmanlığım.

 5. Vakıfbank hizmeti nasıl bilmiyorum ama kredi faiz oranı en az olan o.Bide bu bankada şansımı denemek istiyorum.

 6. 9 ay önce

  Ev alacağım,kredi çekmek için banka bakıyorum.Bu zamanda hem evler pahalı hemde nedense kredi faiz oranları yüksek.