1. Ana Sayfa
  2. Altcoin
  3. Ethereum ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ethereum ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ethereum ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ethereum Nedir? Ethereum Nasıl Alınır? Ethereum Yükselir mi? Ethereum Güvenli mi? Ethereum Ne Kadar?

Ethereum ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Artık günümüzde konuşulan tek konu sanal paralar… Bitcoin, Altcoin derken sanal paralar hakkında dünya çapında yüz binlerce haber yapıldı. Sanal para piyasasında Bitcoin’in ardından 2.’lik koltuğunda sağlam bir şekilde oturan Ethereum’u konuşacağız. Yalnız diğer yazı dizilerimizdekinden farklı olarak, Ethereum nedir? Ethereum nasıl alınır? olarak değil, Ethereum ile Bitcoin arasındaki farklardan bahsedeceğiz.

Ethereum ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ethereum, Bitcoin’in Yerini Alabilir mi?

Bitcoin ile Ethereum yıllardır birbirleri ile kıyaslanır. Ethereum’un kurucularından Vitalik Buterin, Ethereum’un Bitcoin ile kıyaslanması hakkında açıklamalarda bulundu:

‘’Kripto paraları, dünyadaki değerli madenler ile karşılaştıracak olursak, Bitcoin en popüler ve değerli madenlerden altın, Litecoin ise değer açısından gümüş olabileceğini söyleyebiliriz. Ethereum’u Bitcoin ve Litecoin ile aynı maden sınıfı ile kıyaslayamayız. Ethereum’u kıyaslayacak olursak, Ethereum petroldür. Yani başka bir sınıfta ve o sınıfın değerli kaynakları arasında 1 numara. Çünkü Ethereum’un teknolojisi, gelecekteki internetin enerji kaynağı olacak. Bu sebeple biz Ethereum’u ‘’dijital yakıt’’ olarak isimlendiriyoruz. Ethereum’un ihtiyacı olduğu kaynak ise ether ile karşılanacak’’ dedi.

Ethereum ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ethereum ile Bitcoin Arasındaki Farklar

  • Ethereum, Bitcoin’e göre çok daha gelişmiş bir Blockchain altyapısı kullanmakta.
  • Ethereum, Bitcoin’den farklı olarak hashing algoritması kullanmaktadır. Doğrulama algoritmalarının farklı olması sebebiyle, Bitcoin mining (madencilik) için geliştirilen özel donanımlar, Ethereum madenciliğinde uyumsuzluk gösterir. Bitcoin madenciliğinde memory-hard olarak sınıflandırılan bu algoritma, çok fazla tutarda ram kullanımına ihtiyaç duyar. Ancak Ethereum madenciliğinde ise GPU yani işlemci kullanımı daha avantaj yaratır.
  • Ethereum ve Bitcoin aynı altyapıyı yani blok zincir kullanmasına rağmen, Ethereum’da blok süresi 12 saniye iken Bitcoin’de bu süre 10 dakikadır.
  • Ethereum’da işlem ücretleri bant genişliği kullanımına, depolama ihtiyaçlarına ve işlemin karmaşıklığına göre farklılık gösterir. Bitcoin’de ise işlemler, blok büyüklüğü ile kısıtlıdır.
  • Ethereum, Bitcoin’den farklı bir ekonomi sağlar. Yani Bitcoin’de blok ödülleri her 4 senede bir %50 azalırken, Etherum ise her yıl piyasaya aynı miktarda Ether sokar.
  • Ethereum’da yeterli sayıda vakit ve cihaz gücü olduğunda her şeyi hesaplayabilir ancak Bitcoin bu kadar esnek değil.


Yorum Yap

Yorum Yap