1. Ana Sayfa
  2. Altcoin
  3. Ethereum Nedir? Ethereum Nasıl Alınır?

Ethereum Nedir? Ethereum Nasıl Alınır?

Ethereum Nedir? Ethereum Nasıl Alınır?

Ethereum’da Bitcoin gibi son dönemlerde hızla değer kazanan sanal paralardan biri. Yatırımcılar ve meraklıları Ethereum nedir? Nasıl alınır? Bitcoin’den farkı nedir? gibi yüzlerce soruya yanıt aramakta. Sizler için hazırladığımız bu yazıda Ethereum ile ilgili birçok konuda aydınlanmanızı sağlayacağız.

Başlıklar

Ethereum Nedir?

Bitcoin harici paralara Altcoin denir. Ethereum’da Altcoin gibi gözükse de durum biraz daha farklı… Çünkü Ethereum diğer Altcoin’lere göre daha çok yenilik içeren bir sanal para birimi. Ethereum blok zincir (blockchain) tabanlı, halka açık, akıllı sözleşme özelliğine sahip ve açık kaynak kodlu bir platform.

Ethereum, küresel bir ortak ağ kullanarak komut dosyalarını çalıştıran, merkezsiz yapıya sahip bir Ethereum Sanal Makinesi ya da diğer ismiyle Turing Sanal Makinesi ile işlem görmektedir. Ethereum, hesaplar arasında gerçekleştirilen ve aktarılan hesaplamalar için ‘’Eter’’ isminde para birimi kullanır.

Ethereum Nedir Ethereum Nasıl Alınır

Ethereum’u Kim, Neden Kurdu?

Ethereum’u dört kişilik bir ekip kurmuştur. Bu ekip; Gavin Wood, Charles Hoskinson, Anthony Diorio, Vitalik Buterin isimli kişilerden oluşur. Ethereum, tamamen Bitcoin mantığı ve sisteminden yola çıkarak tasarlanmıştır. Ethereum’un kendine ait bir program dili var ve bunu kullanır. Ethereum altyapısı ile aynı ana işletim sistemi içinde ve tek bir Blockchain’le kabul edilmiş gibi kontratlar kullanarak, kullanıcıların diledikleri kadar kripto para tasarlayabilmesi mümkün bir hal alıyor.

Ethereum Nedir Ethereum Nasıl Alınır

Ethereum’un Çalışma Sistemi

Ethereum, aslında Bitcoin’le aynı çalışma yapısına ve teknolojisine sahip. Ancak Ethereum sonradan piyasaya girdiği için, Bitcoin altyapısı ile yaşanan sorunları tespit edip, bu sorunları ortadan kaldırarak Blockchain teknolojisini daha da geliştirdi. Tabi ki bu avantajı iyi kullanması ile birlikte piyasada Bitcoin’in ardından 2. kripto para birimi olarak işlem görüyor.

Ethereum’un kısa bir zamanda ne kadar yükseldiğini güzel bir örnekle anlatalım. Ethereum, 2015 senesinin son aylarında yaklaşık 0,42 dolar, 2017 yılının ilk aylarında 12 dolar, 2018 yılının ilk ayında ise 1250 dolardan işlem görmekte. Yaklaşık 2 senede 0,42 dolardan, 1250 dolara fiyat artışı yaşamış bir sanal paradan bahsediyoruz.


Yorum Yap

Yorum Yap