1. Ana Sayfa
  2. DİĞER KREDİLER
  3. Ev Hanımlarına Kredi

Ev Hanımlarına Kredi

Ev Hanımlarına Kredi

Ev Hanımlarına Kredi

Geliri ve sigortası olmayan ev hanımları bazen nakit ihtiyacı duyduğunda bankalara başvurmaya çekiniyor. Çünkü bankaların genel kredi kriterleri arasında gelirin ve belli bir sigorta geçmişinin olması şart. Bunun yanı sıra emekli olunması da yine bankalardan kredi çekmek için aranan koşullardan… Ancak bu kriterleri taşımayan hanımların da ekonomiye katılması amacı ile başlatılan kampanyalara bazı bankalar cevap veriyor. Böylelikle ev hanımları da düğün, iş kurma, seyahat etme ve tatil gibi planlarını bu krediler sayesinde kolaylıkla gerçekleştirebiliyor. Bu bankalar arasında adını duyuran ise Şekerbank oldu. Şekerbank düşük faiz oranları ile ev hanımlarına kredi imkanı sağlıyor ve bu ürünü sayesinde binlerce ev hanımını finanse ediyor.

Ev Hanımlarına Kredi

Kredi Notu Oluşmuş Olan Ev Hanımları

Geçmiş dönemlerde, özellikle üniversite yıllarında bankalardan kredi kartı kullanmış ve bu nedenle kredi notu oluşmuş olan ev hanımları için süreç değişiklik gösterebiliyor. Eğer bu kredi notu, ödeme düzenine göre iyi bir noktaya geldi ise ev hanımları sorunsuz bir şekilde kendilerine sunulan krediden faydalanabiliyor. Ancak bu kredinin 10 – 15 bin TL’yi geçmeyeceğinin bilinmesi ve ne için kullanılacağının belirtilmesi son derece önemli. Kredi notunda sorun olan ve yapılandırma ya da kara liste gibi bir durum ile karşı karşıya kalmış olan ev hanımları bu kredilerden faydalanamayabiliyor.

Ev Hanımlarına Kredi

Kefil ya da İpotek Şartı

Diğer durumda, yani kara listede olan ya da KKB notu düşük olan ev hanımları, bu kredilerden faydalanmak için ipotek ya da kefil göstermek durumunda kalabiliyor. Özellikle gösterilecek olan kefilin, sigortalı olarak bir işte çalışıyor olması şarttır. Aynı zamanda kefil gösterilecek olan kişinin de KKB notu istenilen düzeyde olması gerekir. bunun dışında ev ya da araba gibi bir ipotek söz konusu olacak ise, bu taşınmazın krediyi çekecek olan ev hanımının üzerine ya da ona kefil olacak kişi üzerine kayıtlı olması gerekir. Yani kredi notu kötü olan ev hanımları, ev hanımlarına kredi imkanından faydalanamayacak şeklinde bir kavram yoktur. Ancak sürecin sancılı ve uzun sürebileceği bilinmelidir.


Yorum Yap

Yorum Yap