1. Ana Sayfa
  2. Konut Kredisi
  3. Ev Kredi Hesaplama ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Kredi Hesaplama ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Kredi Hesaplama ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kiracılar için özellikle ev sahibi olmak büyük bir arzudur. Hatta ve hatta ihtiyaçtır. Kişisel ihtiyaçlarınızın çok daha üstesinde olan ev, alım güçlüğü ve zaman şartlarında giderek imkânsızlaşmaya başlamıştır.

Günlük hayatınızı idam ettirebilmek bile zor iken ev için para birikimi sağlamak da çok daha fazla çaba gerektirir. Birikimi toptan sağlayıp taksit taksit ödemenin yolu da mevcuttur elbette. Ev kredi hesaplama yöntemi sadece bankalardan geçmektedir. Konut kredileri ile ev sahibi olmanız rüyadan gerçeğe dönüşebilir.

Konut Kredisi Çekebilmek için Şartlar Nelerdir?

Konut kredisi çekebilmek sanıldığı kadar güç değildir. Yeter ki doğru zaman şartlarını oluşturun. Faiz oranlarının düşük olduğu durumlarda geri ödemeleriniz de düşük olacaktır. Bunun için öncelikle birikimlerinizi ön sıralara koymalı ve ne kadar kredi çekmek istediğinize karar vermelisiniz.

Çıkardığınız nakit üzerine kredi kullanacağınız miktar bulacağınız evin değerine göre de değişmektedir. Dolayısıyla kredi çekerken limiti siz değil banka belirler. Ev kredi hesaplama ile kredi çekebilmek için öncelikli garantili ve ödeme gücünüzü gösteren bordro ya da belge gerekir. Sonrasında kredi kartlarınızın puanı yüksek olmalıdır.

Kredi notunuzun yüksek olması kredi çekebilme olasılığınızı güçlendirir. Peki bunu nasıl sağlarsınız? Kredi kartı borcunuzun gününde ve zamanında ödenmesi ile kredi notunuz da otomatik olarak yükselmiş olur. Aksatılmayan her ödenek hanenize artı olarak yansır. Ev kredi hesaplama işlemleri sırasında kırmızı çizgiyi yemeden olumlu olarak sonuç almış olursunuz.

Ev Kredi Hesaplama Yöntemi

Kredi çekebilmeniz için alacağınız evin önceden belirlenmesi gerekir. Bu sayede alacağınız eve ekspertiz gelerek bir hesaplama yapar. Bu hesap evinizin genişliği ve o anki mülkün eski ya da yeni yapı oluşu ile doğrudan alakalıdır. Sonrasında ölçümleme ve değerlendirme sonrasında bankadan çekebileceğiniz kredi limiti de belirlenmiş olur.

Ev kredisi hesaplama da bu yöntem ile kredinizi doğru olarak çekme şansına sahipsiniz. Kredinizi çektikten sonra her ay düzenli ödemeniz ile kredi notunuz yükselmeye devam eder ve tekrar ihtiyaç duyduğunuzda rahatlıkla kredi çekebilirsiniz. Faiz oranı yüksek olarak çekilen kredilerde, geri ödemeler ve taksitlendirmelerde bir o kadar fazla olacaktır.

Kredi Çeken Kişinin Vefatı Halinde Ne Olur?

Her şeyin insanlar için olduğu düşünülerek hareket edilirse, bu durum içerisinde ölüm de var demektir. Bu gibi durumlarda kredi çekerken size banka personeli tarafından sigorta yaptırıp yaptırmayacağınız sorulur. Siz bu soruya evet yanıtını verirseniz sizin borcunuz artık sigorta şirketine kalır, fakat hayır olarak cevapladıysanız maalesef ki borcunuz birinci derece yakınız olan ailenize ödeme yükümlülüğü ile kalır.

Aileniz yok ise en yakın mirasçılarınız teyze, amca, dayı gibi akrabalarınıza kalır. Bu kişilerde ödemek istemezse yasal yollara başvurulur. Yakın akrabalarınız reddi miras şansına sahiptir. Fakat bu durum için yine belgelemeleri gerekli evraklar söz konusudur. Bu durumlarda yakın akrabalarınızın ya da herhangi bir kaza ve sakatlık durumunda kendinize bir de maddi olarak zarar vermek istemiyorsanız kredi çekerken sigorta yaptırmalısınız. Orada ödeyeceğiniz ekstra birkaç lira belki de hayatınızı kurtaracaktır.

Ev kredi hesaplama yönteminde de geçmişe dair borçlarınız ya da kredi çekip çekmediğiniz, düzenli ödeyip ödemediğiniz mutlaka çıkacaktır.

Konut Kredisi İşlemleri için İstenilen Belgeler

Konut kredisi diğer ihtiyaç kredilerinden farklı olması sebebiyle ve yüklü miktar olması nedeniyle konut kredilerinde çekilen miktar oldukça yüksektir. Bu nedenle konut kredisi çekimlerinde daha bir özenle davranılır.

Garantili bir iş kapsamı içerisinde değilseniz mutlaka ipotek edecek bir mülkünüzün olması gerekir. Aksi durumlarda kredi sağlanmaz. Ev kredi hesaplama ile çıkacak ödenekler sizin maaşınızla orantılıdır. Aylık gelirinizin iki katı dışında ödemeyeceğiniz göz önüne alınarak yüksek konut kredileri de verilmez. Bu yüzden aylık geliriniz oldukça önemlidir.

Önemli olan bu ayrıntı dışında kimlik bilgilerinize ait detaylar, üzerinize olan taşınır ya da taşınmaz olmayan mallara ilişkin detaylı bilgilerde yer almalıdır. Sonrasında yapılan ödemeler, kredi kartı geçmişiniz de doküman olarak çıkartılır. Buradaki amaç çekilen kredinin ödeme gücünün olup olmadığıdır.

Kredi notunuza, maaş bilgilerinize, almak istediğiniz evin exspertiz raporuna bakarak size ne kadar kredi çıkacağı da belirlenmiş olur. Ev kredi hesaplama ile alacağınız konutun tamamına kredi çekmek isterseniz maaşınızın ve ödeme gücünüzün o denli orantılı olması gereklidir. Ev kredi hesaplama ile bütün detayları gün yüzüne çıkarabilirsiniz.

Kredi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Çekmek istediğiniz miktar elbette önemlidir. Fakat bulacağınız kredi bankası ve ev kredi hesaplama yaptıracağınız banka personeli bile oldukça önemlidir. Size detayları verebilen, fırsatları sunabilen, faiz oranı düşük bankalarla birlikte iletişime geçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Ev kredi hesaplama ile standart bir göz ardı edişin önüne geçmiş olursunuz. Nasıl mı? Faiz oranı belirlenmiş bir bankada dosya masrafı dışında size ekstradan bir masraf çıkartılamaz.

Sizi sigortalı yapmak durumunda olursa ki bunu da sormak zorundadır banka personeli belirlenmiş olarak sistemde ilerleyen düzen üzerinden ücret çıkarılabilir. Bir sistem üzerinden her şey otomatik olarak işler. Herhangi bir usulsüzlük söz konusu olamaz.

Kredi Çekilecek Banka Nasıl Seçilmelidir?

Sürekli faiz oranları ile oynayan, kredi kartları ya da diğer müşteri gidişatından masraf kesen bir bankadan düzenli bir işleyiş bekleyemezsiniz. Herhangi bir işlem yapmasanız dahi sizden yıllık masraf kesiyorsa bu tür bankalardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Sürekli olarak, gündemi, piyasayı, bankanın yıllık faiz gidişatını ve diğer müşterilerinden alınan şikâyetleri ya da övgüleri takip etmelisiniz.

Ev kredi hesaplama masasına da bu şartlar dâhilinde oturmalısınız. Siz krediyi çektikten sonra ekstra hesap işletim tutarları ya da başka masraflar önünüze sürülsün istemiyorsanız mutlaka önceden araştırmalısınız.

Kredi Hesaplama ile Bankalar Arası İlişkiler

Ev kredi hesaplama yöntemi farklı bir işleyiştir. İhtiyaç kredisi, bayram kredisi ya da farklı krediler dışında kalır. Eğer yeterli krediyi çekemezseniz istediğiniz evi de almak hayale olabilir.

Ev kredi hesaplama içerisinde maaş bilgileriniz, kimlik ve başka bankalara olan giderleriniz de görülmektedir. Bu giderler içerisinde toplam borçlarınız da kapsamaktadır. Yani her hangi bir ödeneği gizleme şansınız yoktur.

Kredinin Size Sağladığı Avantajlar

Kredi çekmenin doğru şartları sağlamanız durumunda avantajları oldukça fazladır. Nakit birikim gücü sağlayamayan kişiler için taksitle birikim anlamındadır. Ödediğiniz faizin elbette bir bedeli olur. Bu da zamana yayılan geri ödemenin eksi yönüdür.

Ev kredi hesaplama ile her türlü eksi yönü önceden görme şansına sahipsiniz. Size ön plan sunan ev kredi hesaplama, bütün yönleri ile değerlendirme fırsatı sunar.

Ev Kredisi Çekmenin Farklı Yöntemleri

Ev kredi hesaplama size kredi notundan olumlu sonuçlar vermiyor ise sizin de başka yöntemler arama zamanınız gelmiştir. Bulduğunuz evin eski yapıda olması sizin kredi çekmenizi kolaylaştırır. Ev kredi hesaplama ile olumlu sonuçlara ulaşabilmeniz de an meselesidir.

Alacağınız ev, yatırım amaçlı olabilir. Eski bir evi almak sonrasında satıp nakde çevirmek düşük gelirli kişiler için avantaj sayılabilir. Kredi sağlandıktan ve evi aldıktan sonra satışa sunar hem kredi masrafınızı çıkartmış hem de kar elde etmiş olursunuz. Ev kredi hesaplama müşteri tarafından karmaşık görünse de aslında detay ödemelerde gizlidir.

En Uygun Kredi Çeşitleri isimli makalemizi okumak için TIKLAYIN!


Yorum Yap

Yorum Yap