1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. İş Fikirleri: Evcil Hayvan Sektöründe Para Kazanmak

İş Fikirleri: Evcil Hayvan Sektöründe Para Kazanmak

İş Fikirleri: Evcil Hayvan Sektöründe Para Kazanmak

Evcil Hayvan Sektöründe Para Kazanmak

Kuşlar, kediler, köpekler uzun zamandır dostumuz olarak evcil hayvanlar hayatımızda yer alıyor. İnsanların çoğunun hayatında evcil hayvanların önemi büyüktür. Son zamanlarda artık evcil hayvanların değeri daha da arttı. Çünkü zaman değiştikçe insanlar da yalnızlaşmaya doğru gitti. Hayatın bizlere sunduğu zorluklar, inanış, düşünce farklılıkları nedeni ne olursa olsun, artık insanlar aile kurmaya bile çekinir oldu. İnsanlar samimi ilişkiler kurmaktan ve evlilikten fazla korkmaya başladı ve yalnız olarak hayatlarını yaşamaya başladılar.

Yani artık çoğu insanlar ev, iş arası mekik dokumaya ve hayat mücadelesi vermeye çalışıyor. Bu nedenlerden dolayı evcil hayvanlara olan ilgi her geçen gün hızla artmaya devam ediyor. İnsanlar yalnızlığını paylaşabilmek adına hayvan sahipleniyorlar ayrıca hayvanlar da insanlar üzerinde olumlu etkiler bırakıyor. Daha ötesi de bazı uzmanlar, hastalarına antidepresan ilaçlar vermek yerine hayvanlar ile ilgilenmelerini öneriyor. Hatta evcil hayvanların çocuk gelişimi üzerinde olumlu etkiler yarattığı söyleniyor. Mesela tek çocuklu olan aileler, çocuklarının paylaşmayı öğrenmesi, hayvan sevgisini bilmesi, sorumluluk almayı öğrenmesi için evcil hayvan bakmayı istiyorlar.

Evcil hayvanları sadece yalnız olan kişiler değil, kalabalık aileler de evlerinde bakıyor. İnsanları hayata sımsıkı bağlamaları, onlara iyi gelmeleri ve sadık olmaları onları daha da değerli olmasını sağlıyor. Türkiye’de evcil hayvan bakan kişilerin sayısı son zamanlarda hızla artıyor. Bu artış birçok kişinin de yüzünü güldürüyor çünkü yeni bir sektör doğmuş oldu. Son zamanlarda evcil hayvan piyasası çok popüler bir hal aldı. Dolayısıyla evcil hayvan sahibi olanların sayısı artınca, bunlara yönelik ihtiyaçlar da doğmuş oldu. Bu fırsatlar nasıl değerlendirilmeli? Evcil hayvan sektöründen nasıl para kazanılır? Bütün bu soruların yanıtları aşağıda yer alıyor.

Evcil Hayvan Sektöründen Para Kazanmak

 

Evcil hayvan sektörü, çok geniş bir alan ve evcil hayvanları seviyorsanız, yeni bir işe girmeye çalışıyorsanız bu alan tam size göre. İşte yapabileceğiniz iş çeşitleri;

  • Evcil hayvan bakıcılığı yapmak
  • Eğitmenlik yapmak
  • Evcil hayvan oteli açmak
  • Evcil hayvan terziliği yapmak

Evcil Hayvan Oteli Açmak

Evcil hayvan pansiyonları ya da evcil hayvan otelleri açabilirsiniz, dünyanın her bir tarafında çok meşhur iş kollarından birisidir. Evcil hayvan sahipleri, gittikleri yerlere sevimli dostlarının da götürme şansı olmayabiliyor. Örneğin; bayram, iş seyahati, yılbaşı tatili gibi… İnsanlar bazen dostlarını bırakacak güvenilir bir yer bulmakta güçlük çekiyorlar. Bu esnada evcil hayvan otelleri, kurtarıcı oluyor ve sevimli dostlarını rahat bir şekilde bırakmış oluyorlar.

Evcil Hayvan Bakıcılığı Yapmak

Bu konuda evcil hayvan otellerinden de faydalanılabilir ama bazı hayvan sahipleri, başka hayvanlar ile aynı yerde olmalarını istemiyor. Ayrıca sevimli dostlarını kendi evlerinden dışarı çıkarmak da istemeyebilirler. Bu işi aynı bebek, yaşlı ve hasta bakımı gibi kendi evinizde ya da müşterinin evinde yapıyorsunuz.

Köpek Eğitmenliği Yaparak Para Kazanma

Köpeğini kendi eğitenlerin haricinde bazı kişilerin bunu yapmaya pek vakti olmayabilir ya da eğitim konusunda deneyimleri bulunmaz. Böyle durumlarda köpek eğitmenliği yeni bir iş alanı oluşturdu. Türkiye’de köpek eğitmenliği konusunda eğitim veren resmi bir eğitim kurumu yoktur. Fakat bunun için hizmet veren özel kurslar bulunuyor.

Köpek Gezdiriciliği Yaparak Para Kazanma

Bazı evcil hayvan sahipleri, çok erken saatlerde evden çıkıp gece geç saatlerde geri döndüğü için köpeklerini dışarı çıkarmakta zorluk yaşıyorlar. Faka köpeklerin dışarıya çıkıp enerjilerini atma, tuvalet ihtiyaçlarını karşılamaları gerekir. Burada köpek gezdirme olayını yapacak kişilere ihtiyaç duyulur. Günün belli saatlerinde köpeği gezdirerek bu işi yapabilirsiniz.

Evcil Hayvan Terziliği Yaparak Para Kazanma

İnsanların yakın dostları olan kedi ve köpeklerin üşümemesi için özel olarak dikilmiş kıyafetler, sizlere çok paralar kazandırabilir. Bu ürünleri biraz terzilik deneyiminiz varsa çok kolay yapabilir ya da kendiniz örebilirsiniz. Bu iş için evde küçük denemeler ile başlayabilir daha sonra kendinizi geliştirdikçe yaratıcılığınızı da ortaya koyabilirsiniz. Sosyal medya da bu konuyla ilgili çeşitli örnekler bulunur. Ürünlerinizi pet shoplara, veteriner dükkanlarına ve sosyal medya hesabınızdan satışını yapmanız mümkün. Ayrıca özel olarak evcil hayvan sahiplerinin istediği kıyafetlerin dikimini de yapabilirsiniz. Artık evcil hayvan konusunda çeşitli ürünler birçok mağazanın vitrininde yer veriliyor.


Yorum Yap

Yorum Yap