1. Ana Sayfa
 2. EK GELİR
 3. Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Bir yerden herhangi bir geliri olan ya da olmayan her kesimden her kişi için evden iş yürütmek mümkündür. Hem kendi prensipleriniz üzerinden bir yere bağlı olmadan işlerinizi resmi şekilde yürütür, hem de kazancınızın tamamını kendi bütçenize katabilirsiniz.

Evden iş yürütmeniz için pek çok fikir bulunmaktadır ve sermayeli ya da sermayesiz pek çok ek gelir işleri ile kazanç elde edebilirsiniz. Önemli olan, seçtiğiniz iş her ne ise planlı programlı ve usulüne göre işinizi kurduktan sonra istikrarlı biçimde devam etmenizdir.

Ek gelir fikirleri arasından en cazip seçeneklere ve iş detaylarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

1. Evde Çocuk Bakıcılığı

Çocuk bakıcılığı yeni bir fikir değil ancak ek iş olarak yapılabilecek işler arasında zor sayılabilecek bir seçenektir. Öncelikle, evde çocuk bakıcılığını ek gelir sağlayacak bir alan olarak tercih etmek istiyorsanız, çocuk bakımı ve çocuk psikolojisi hakkında fikir ve bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer zaten bir anne iseniz ve tecrübeniz varsa iş sizin için kolaylaşacaktır, fakat yine de yabancı bir çocuğa özellikle de iş olarak bakıcılık yapmak ekstra bilgi gerektirecektir.

Evde ek gelir olarak çocuk bakıcılığı yapmayı düşünüyorsanız, öncelikle misafir edeceğiniz çocukların yaş aralığını ve sayısını belirlemek durumundasınız zira her yaştan çocuğun bir arada olması bazı anlaşmazlıklara yol açabilir. Ayrıca hangi yaş grubuna bakıyorsanız o yaş grubunun psikolojisine ve gelişimine hakim olmanız gerekmektedir.

Çocuk bakıcılığı kimilerine kolay gibi görünse de özellikle tam da karakter ve kişilik oluşumunun yaşandığı bu dönemde çocukların tüm yaşanmışlıkları önem teşkil etmektedir ve çocuklara karşı yapılan her hareket, her söz onlarda yer edecek ve bir şekilde dışavurum yapacaklardır. Bu yüzden çocuk gelişimi okumanız, onların nelerden nasıl etkileneceğini; nelerin onları neye yönlendireceğini bilmeniz büyük önem taşımaktadır.

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Çocuk gelişimi hakkında bilgi sahibi olun

Bakıcılık yapacağınız yaş grubunu belirledikten sonra, o yaş grubuna ait çocuk psikolojisi ve gelişim kitapları edinerek bilgi sahibi olabilirsiniz ki özellikle birden fazla çocuğa bakıcılık yapmak istiyorsanız, çocukların birbirleriyle olan ilişkilerini kavramak ve kolay müdahale edebilmek için bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

Çocuk bakıcılığı sadece onları kontrol etmek veya göz kulak olmak değil; aynı anda onların eğitimine ve gelecekteki kişiliklerine de olumlu ya da olumsuz katkı sağlamaktır. Çocuk psikolojisine ve her evrenin kendine has gelişimine hakim olmanız hem onlara iyi bir dönem yaşatmanız, hem de eğitimlerine ve karakterlerine katkıda bulunmanız anlamına gelmektedir.

Piyasada çocuk gelişimi hakkında yazılmış pek çok kitap bulunmaktadır ve bu kitaplardan herhangi birini satın alarak veya internet üzerinden okuyarak işe başlayabilirsiniz. Çocuk psikolojisi hakkında bilgi sahibi olmanız bakacağınız çocukların ebeveynlerini ikna etmeniz ve onlara güven aşılamanız konusunda da sizin için bir avantaj olacaktır.

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Resmiyete ihtiyacınız var

Evde ek iş seçenekleri arasından çocuk bakıcılığını seçtiyseniz, her işte olduğu gibi bu işte de resmi bir kuruma başvurmanız gerekmektedir. Çocuk gelişimi ve psikolojisi hakkında verilen açık eğitimlere katılabilir ve sertifika edinebilirsiniz. Ayrıca iş olarak çocuk bakımı yapacağınız için buna izninizin olduğunu gösteren bir belgeye de ihtiyacınız olacaktır.

Kariyer eğitimleri çerçevesinde verilen sağlık eğitimleri, çocuk bakıcılığı eğitimleri, çocuk psikolojisi gibi pek çok eğitime özel sektör ya da devlet kurumları aracılığı ile başvuruda bulunabilirsiniz. İlinizde bulunan belediyeler, devlet kurumları, vakıflar veya özel kuruluşlar aracılığıyla eğitimlerinize başlayarak sertifika sahibi olabilirsiniz. Her belediye olmasa da bazı illerdeki belediyeler bu konuda sertifika programları açmaktadır.

Yine size emanet edilen çocukların ebeveynlerine güven vermek açısından, resmi kurumlardan aldığınız herhangi bir sertifika ya da izin belgesi sizi rakiplerinizden bir adım öteye taşıyacaktır. Ek iş fikirleri arasından -özellikle ev hanımları için- hem tecrübe kazandıran bir deneyim, hem de evden ek gelir sağlamak için çocuk bakıcılığı, harika bir alandır.

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Uygun ortam sağlayın

Evden ek iş olarak çocuk bakıcılığını seçtiyseniz, iş ortamınızı da amaca uygun olarak düzenlemeniz gerekecektir. Özellikle küçük yaş gruplarını misafir edecek ve ilgilenecekseniz, ev ortamınızı çocuklara uygun olarak düzenlemeniz gerekecektir. Hele ki birden fazla küçük yaştan çocuğa bakıcılık edecekseniz iki katı özen göstererek, ortamı çocuklar için uygun hale getirmeniz gerekecektir.

Çocuklar için en uygun ortama ve en uygun aktivitelere, onlar hakkında okuyacağınız kitaplar, internet üzerinden izleyebileceğiniz interaktif eğitimler veya katıldığınız sertifika programları yardımcı olacaktır. İnternet üzerinden çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi araştırmaları yapabilirsiniz ki yazılmış pek çok kitabın elektronik hali(PDF dosyası), anlatımlı videolarına kolayca ulaşabilirsiniz.

Bir çocuk odası veya çocuklar için ayrılmış küçük bir alan yeterli olacaktır, ayrıca çocuklara zarar verebilecek, düşüp kırılabilecek eşyaları ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Ebeveynler de haklı olarak çocuklarının gün boyu vakit geçirecekleri yeri ve koşulları görmek isteyeceklerdir. Sizin uygun ortamı hazırlamanız ve ebeveynleri onlar gelmek istemeden önce davet etmeniz, sizi bakıcı seçenekleri arasında listede bir üste taşıyacaktır.

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Çalışma prensibinizi belirleyin

Profesyonellik, ebeveynlerin kriterleri arasında birinci sırada yer alan faktördür. Girişken olarak; çocuk bakıcılığı yaptığınızı, çalışma saatlerinizi ve günlerinizi; çocuk gelişimi hakkında deneyimlerinizi, deneyiminiz yok ise fikirlerinizi ebeveynlere tavizsiz bir dille anlatmanız, ilk izlenimde sizi profesyonel kılacaktır.

Çalışma prensibi belirlemede öncelikle bir program çıkarmalısınız ve bu programın içeriğini yine okuduğunuz gelişim kitaplarından oluşturabilirsiniz. Çocuklar için en yararlı olabilecek aktiviteleri belirleyerek öncelik sırasına göre; çalışma saatlerinizi de göz önünde bulundurarak sıralayabilirsiniz.

Özellikle yemek saati, uyku saati gibi rutinleri ebeveynlerle işbirliği içerisinde öğrenerek not almalısınız. Daha sonra oluşturduğunuz program içine dahil ederek planınızı çıkartmalısınız. Bu programın önemi, çocuğun farklı bir yerde kalmasına rağmen aynı rutine tabi kalarak kendini rahat hissetmesidir.

Çocukların özellikle birkaç çocuk birlikte bakılıyorsa rutinlerini sizin evinizde de karşılaması birbirleriyle olan uyumluluklarını da etkilemektedir. Çocuk hem yabancı hissetmeyecek, hem de bunun verdiği rahatlıkla hem sizinle hem de diğer arkadaşlarıyla uyumlu zaman geçirecektir.

Ayrıca varsa sertifikanızı, çocuklar için hazırladığınız ortamı ve imkânlarınızı göstermeniz, tercih edilmeniz için ekstra bir puan olacaktır. İş saatleriniz içerisinde yapacaklarınızın bir programını çıkarın ve sanatsal faaliyetler, yemek saati, oyun ve okuma saati gibi pek çok aktivitenin planını yaparak ebeveynlere teslim edin.

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Bakıcı ilanlarına göz atın

Ek iş fikirleri arasından çekici fakat bir o kadar meşakkatli olan çocuk bakıcılığını seçtiyseniz ve yukarında bahsettiğimiz gereklilikleri karşılıyorsanız sıra iş bulmaya geliyor. Günümüzde internet üzerinden pek çok içeriğe ulaşmak mümkün olduğu gibi iş ilanlarına da ulaşabiliyoruz.

Arama motoruna bebek/çocuk bakıcılığı ilanları yazarak araştırmaya başlayabilirsiniz. Hatta çocuk bakıcıları için özel olarak açılmış ve bakıcı arayanlar/bakıcı iş ilanları girişlerine izin veren web siteleri mevcuttur. Bunlardan birine üye olarak, çeşitli ilan sitelerine göz atarak veya kendi ilanlarınızı oluşturarak işe başlayabilirsiniz.

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

2. Ev Yapımı Gıda Satışı

Özellikle ev hanımları için ek gelir fırsatları arasında en cazip olan fikirlerden biri de ev yapımı gıda satışıdır. Ev hanımları için hem günlük rutinlerine ekleyebilecekleri bir meşguliyet, hem de kazançlarına veya bütçeye katkı sağlamaları açısından değerli bir fırsattır.

Gıda üretimi ve satışı kolay gibi görünüyor olsa da aslında pek çok sorumluluğu da beraberinde getirmektedir. Çünkü ürettiğiniz herhangi bir gıdanın bir müşteri üzerinde yapacağı alerjik etki size olumsuz geri dönüşler getirecek ve hatta belki şikâyete bile yol açacaktır.

Gıda ve Tarım Bakanlığı gibi mecralardan bir profesyonel yardımıyla onay almanız, gıda uzmanları tarafından içeriği belirlenen ürünlerinizin detaylarını etiketler ile gıdalarınızın üzerinde belirtmeniz de gerekebilir. Resmi gereklilikleri üretimlerinizin büyüklüğüne göre yerine getirdikten sonra ardından piyasa araştırmaları, maliyet hesaplamaları ve reklam gelecektir.

Ev yemekleri, ev yapımı turşu, konserve domates, ev yapımı reçel vb. gibi pek çok koldan kendi işinizi kurabilir ve imalatını kendiniz yapabilirsiniz. Sadece konserve veya dondurulmuş gıdalar değil, pişirilmiş ürünleri de sipariş usulüne dayanarak satabilirsiniz. Tüm planlamalarınızı yaptıktan ve ürünlerinizi belirledikten sonra geriye sadece pazarlama ve satış stratejileri kalacaktır.

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Ürünlerinizi belirleyin

Eğer evden gıda işi yürütecek ve ek gelir elde edecekseniz öncelikle bu işi yapanları takip etmeniz ve bir piyasa araştırması yapmanız gerekmektedir. Piyasa araştırmasını çeşitli sosyal medya mecraları üzerinden yürütebilirsiniz ve piyasa araştırması yaparken sormanız gereken bazı sorular vardır:

 • Bu işi kimler yapıyor?
 • Bu işi yapanlar hangi gıdaları üretiyor?
 • Bu işi yapanların ürün fiyatlandırmaları neler?
 • Bu işi yapanlar ürünleri nasıl pazarlıyor?

Piyasa araştırması bittikten sonra kendi ürün içeriklerinizi belirlersiniz. Örneğin eğer ev yapımı salça işine girecekseniz salça yapan kişileri ayrıca takip eder ve rakiplerinizi belirlersiniz. Daha sonra işin içine yaratıcılığınızı ve pazarlama tekniklerinizi de ekleyerek her daim bir adım önde gitmeyi sağlarsınız.

Ürünlerinizi belirledikten sonra, hangi koldan ilerlemek istiyorsanız o ürünün veya ürünlerin yapımına ve saklanmasına ilişkin detayları çeşitli kaynaklardan öğrenmeniz gerekmektedir. Ürünün saklanma koşulları, son tüketim tarihine ilişkin bilgiler ve gramaj gibi pek çok detayı not almalısınız. Bu bilgilerin pek çoğuna internet üzerinden çeşitli web sitelerine göz atarak ulaşmanız mümkündür.

Ürün veya ürünlerinizi belirledikten ve çeşitli detayları öğrendikten sonra ne kadar miktarda satacağınıza ve nasıl fiyatlandıracağınıza karar vermelisiniz. Örneğin 90 gram salça için bir fiyat belirlemeli ve her ürünü aynı gramajda çıkarıp saklamalısınız.

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Maliyet hesaplaması yapın

Özellikle ek işiniz üretim içerdiği ve sizin bütçenizden gider olacağı için üretiminizin maliyetini hesaplamalısınız. Hangi koldan ilerlemeye karar verdiyseniz o malzemelere ilişkin fiyat araştırması yapmanız gerekiyor. Örneğin evden ek iş olarak salça yapacaksanız biber fiyatlarını takip etmeli, diğer salça üretip satan kişilerin biber fiyatları artışında veya düşüşünde kendi ürünlerine ne gibi fiyatlandırmalar yaptığını bilmelisiniz.

Ana üretim malzemenizin fiyatını ve piyasadaki diğer rakiplerinizin de fiyatlandırmalarını öğrendikten sonra ne kadar kar etmek istiyorsanız o ölçüde bir fiyatlandırma yapmalısınız. Fiyatlandırma yaparken salça gibi ürünler için kilo, kurabiye gibi ürünler için gram usulü fiyatlandırma yapabilirsiniz.

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Tanıtım ürünleri hazırlayın

Ek gelir fırsatları arasından seçtiğiniz herhangi bir üretim ve satış işi için pazarlama gerekmektedir. Bir ürünü pazarlayabilmeniz için pek çok yöntem ve mecra vardır. Evde ek iş yapmayı seçenler için en iyi pazarlama yöntemi sosyal medya mecralarıdır ve doğru bir yöntemle pazarlandığında verimli sonuçlar alınabilir.

Öncelikle hangi yemek türünü veya türlerini seçtiyseniz o ürünleri hazırlayın ve olabildiğince estetik fotoğrafları, mümkünse profesyonel bir kamera ile çekin veya çekimini yaptırın. Hangi çeşitlere odaklanıyorsanız her çeşitten, estetik olarak her biri diğerinden farklı olacak şekilde ikişer adet fotoğraf çekin. Bu fotoğraflar ürünlerinizi pazarlamak istediğiniz mecrada yayınlayacağınız fotoğraflar olacak.

Bu işi pek çok kişinin yaptığını hesaba katarsak kendinize ve ürünlerinizin estetiğine katacağınız her türlü yaratıcı farklılık, tercih edilme oranlarınızı değiştirecektir.

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Pazarlama mecrası belirleyin

Evden ek iş yürüteceğiniz için pazarlama mecranızı sosyal medya alanları üzerinden seçmeniz daha yerinde bir karar olacaktır. Ürünlerinizi pazarlayacağınız mecrayı belirledikten sonra o mecrada pazarlanan ürünler için hangi stratejiler kullanıldığını gözlemlemeli ve analiz etmelisiniz.

Bir ürün nasıl fotoğraflandırılıyor, açıklamalar nasıl oluşturuluyor ve o sosyal medya mecrasının işletme standartları, prensipleri nelerdir bunlara göz atmalısınız. Alanı inceledikten ve rakiplerinizin neler yaptığını gördükten sonra kendi müşteri profilinizi ve pazarlama stratejinizi belirlemelisiniz. Her mecranın kendine ait bir işleyişi var ve en çok tutan yöntem ne ise o yöntemi belirleyerek en etkili biçimde kullanmalısınız ki yaptığınız reklamlar ve tanıtımlar bir işe yarasın.

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Pazarlama stratejisi

Yapacağınız ek iş alanınızı belirledikten ve gerekli piyasa araştırmalarını yapıp pazarlama aşamasına geçtiğinizde işin içine reklam da giriyor. İşe başladığınız dönemin piyasasında revaçta olan reklam çeşitlerine ve pazarlama yöntemlerine bakın. Genel tutumu gördükten sonra kendi yaratıcılığınızı da ekleyerek bir strateji oluşturun. Özellikle dijital pazarlama hakkında bilgi sahibi olmanız sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Pazarlama ve özellikle gıda pazarlamada güven verici, sağlıklı görünümde ve estetik güzelliği bulunan görseller kullanmalısınız. Ürünlerinizin fotoğraflarını profesyonel bir fotoğraf makinesiyle veya profesyonel bir fotoğrafçı eşliğinde çekin. Her ürünün hazırlık aşamasını da video kayıt altına alarak ürünlerinizin güvenilirliği konusunda müşterilerde olumlu izlenim yaratabilirsiniz.

Google gibi pek çok şirket üzerinden ürün tanıtımlarını yapabilir ve bulunduğunuz bölge dışına da satışa başlayabilirsiniz. İnternet üzerinden yapabileceğiniz her alanda reklam yapmanız ürünlerinizin bilinirliğini artıracaktır.

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Kampanyalar oluşturun

Bir diğer pazarlama yöntemi ise ara ara olacak şekilde kampanyalar oluşturmak. Bu kampanyaları genellikle kritik dönemlerinizde kullanabilirsiniz. Kampanya içerikleri indirim veya promosyon ürünler olabilirken, çeşitli yaratıcı çekilişler de olabilir.

Kampanyalarınızı oluştururken maliyet hesaplarınızı ve satışlarınızı da göz önünde bulundurun. Unutmayın kampanyanın amacı daha az masraf ederek daha fazla kar etmektir ve kampanyalarda en önemli olan şey o kampanyayı nasıl pazarladığınızdır. Müşteriye kampanya içeriğinin dolu dolu olduğu izlenimini vermelisiniz. Bunu da özellikle seçtiğiniz sosyal medya mecrasında video ve fotoğraf içerikleriyle yaparsınız.

Kampanyaları hemen yürürlüğe sokmadan önce bir duyuru aşamasına gidin; sosyal mecra ve müşteri kitleniz arasından yüzde kaçının kampanyaya katılacağını bu yolla belirleyebilir ve kampanya içeriğini buna göre düzenleyebilirsiniz. Evden ek gelir elde etmek istiyorsanız yaratıcılığınızı ve ticari zekanızı her kanattan göstermeniz ve müşterilerde profesyonel bir etki oluşturmanız gerekmektedir.

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Satış sisteminizi oluşturun

Ek iş fikirleri üzerinden kazanç elde etmek ve günden güne ilerlemek istiyorsanız en önemlisi planlı, programlı ve strateji dâhilinde çalışmaktır. Ürünlerinizi sadece çevrenize satarak veya sipariş gelmesini bekleyerek taksit taksit satış yaparak kazanç elde edemezsiniz.

Maliyet, üretim, satış üçlüsü içerisinde planınızı oluşturun. Bir kilo salçanın size maliyeti ne kadar oldu? Maliyeti kurtarmak değil, kar etmek için ne kadar pay koymalısınız? Elde ettiğiniz kardan kenara koyarak bir kampanya yaparsanız getirisi ne olur gibi pek çok soruya yanıt bulup bu ve pek çok soru ile oluşturduğunuz plan dâhilinde bir strateji çıkarın.

Ayrıca eğer bir dükkân veya işletme ile çalışacaksanız onların satış planlamalarını da göz önünde bulundurmalısınız. Başka firmalar üzerinden, onlarla anlaşarak resmi işlemlerinizi de halledebilir ve sadece satışını yapabilirsiniz. Anlaştığınız ve ismi bilinen firmalar sizin yerinize satacak ve hukuki meseleler ile uğraşmanıza gerek kalmayacaktır.

Eğer satış konusunda çalışabileceğiniz birileri veya bir işletme var ise ortaklık kurmaktan çekinmeyin. Bu sizi pek çok yönden rahatlatacak ve size sadece üretim yapmak kalacaktır. Ek iş yapıyorsanız bunun amacı zaten para kazanmak olduğu için maliyet konusunda nereden kar ederseniz bu sizin adınıza yararlı olacaktır.

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Profesyonel davranın

İşinizin evden ek iş olması veya bir işletme sahibi olmamanız profesyonel davranamayacağınız anlamına gelmiyor. Pazarlama stratejilerinde bahsettiğimiz gibi, hemen her iş artık internet üzerinden hallediliyor ve interneti en etkili biçimde kullanan kazanıyor.

Müşterilere reklamlar üzerinden verdiğiniz etki profesyonel olmalıdır. Yani bir ürününüzün tanıtımını yaparken olabildiğince detay ve güvence vermelisiniz. Ürünün saklama koşullarını, gönderim detaylarını, gram ve fiyatları gibi pek çok detaya açıklamada yer vermelisiniz. Unutmayın, siz dışarıda profesyonellik arıyorsanız, herkes profesyonellik arıyordur.

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

3. Ev Yapımı Reçel Satışı

Ev hanımları için ek gelir fikirleri arasında en çok tercih edilenlerden biri de ev yapımı reçel satışıdır. Fakat önemli olan ne kadar çok kişinin bu işi yapmayı tercih ettiği değil, tercih edenlerin gösterdikleri istikrardır. Ne kadar çok kişi tercih ederse etsin, istikrar ve planlama yok ise o iş başarısız olur ve kenara atılır.

Ek gelir kaynağı olarak reçel satışında önemli olan, her ev hanımının da bildiği gibi mevsim meyveleri seçmektir. Önemli olan doğru saklama koşulları ve sevilebilir damak tadı oluşturmaktır. Hatta sıradan reçellere gurmelik katılarak çeşitlendirme yapmak ayrıcalık sağlayacaktır.

Ek gelir fikirleri arasında gıda işleri daha çok tercih edilse de işin içinde besinler olduğu için, resmi işlemler de gerekmektedir. Gıdaların alerjen olup olmadığı, içerikleri ve uygunlukları belgelenmelidir. Bu hem profesyonel bir satış biçimi hem de kalite demektir ki müşteri portföyü de buna göre artış gösterecektir.

İşe başlamadan önce maliyet hesaplamanızı yapmanız gerekmektedir ve en başta küçük serilerle başlamanız hem satışları tanımanızda hem de uygulamada nasıl işlediğini görmenizde size fikir verecektir.

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Çeşitlerinizi belirleyin

Eğer en çok tercih edilen reçel çeşitlerini belirlerseniz müşteri kitlenizde genişleme olacaktır. Mevsim ürünlerinden doğru oranlarda oluşturulmuş reçeller kaçınılmaz olarak tercih edilecektir fakat önemli olan doğru çeşitte doğru tadı yakalamaktır.

Tat ayarlamaları yaparken internet üzerinden gurme web sitelerine göz atarak fikir alabilirsiniz ve görüşlere göz atabilirsiniz. Özellikle gastronomi ile alakalı web sitelerinden hem doğru ölçülere ulaşabilir hem de profesyonellerin fikirlerinden faydalanabilirsiniz.

Doğru tadı belirlemek için eğer tecrübesiz iseniz internet üzerindeki tariflerden faydalanarak denemelerinizi yapabilirsiniz. Ancak yalnızca verilen tariflerde takılı kalmamak önemlidir. Kendi damak zevkinize göre de malzemeler ilave ederek veya ölçüleri değiştirerek yeni tatlar oluşturmanız bu tatlar beğenildiği takdirde sizin için avantaj olacaktır. İlk aşamada yaptığınız ürünleri birden fazla kişiye tattırarak değerlendirmeler almanız memnuniyeti belirlemek için size yardımcı olacaktır.

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Estetik sunumlar yapın

Pazarlama ve reklam için en önemli olan unsur görselliktir ve ne kadar estetik sunumlar yaparsanız müşterinin dikkatini o kadar çekersiniz. Pek çok ek iş fikirleri vardır ve bu fırsatlardan pek çok kişi yararlanır. Ancak en çok dikkati çeken ve rakipleri arasında pazarlamayı en iyi kullanan kazanacaktır.

Ek iş fırsatları gerçekten fırsata çevrilmek isteniyorsa yapılan iş basit gözükse de detaylarına inilmelidir. Pazarlamadan resmi izinlere, sunumlardan içeriğe ve piyasa araştırmalarına kadar her şey didik didik profesyonelce yapıldığı sürece ek iş olarak başladığınız bu iş, kendi kalıcı işiniz haline gelebilir.

Gramajlarınızı belirledikten sonra kavanozlarınızı da en göze hoş gelecek ve müşteride albeni yaratacak biçimde hazırlamalısınız. Bu bir kurdele veya çeşitli görsellerle süslemek yoluyla yapılabilir. Fakat maliyetinizi de hesaplayarak kavanoz malzemelerinizi seçmelisiniz. Hem estetik hem de düşük maliyetli bir tasarım oluşturmalısınız ki karınıza herhangi bir olumsuz etki yaratmasın.

Paket renklerini ve süslemelerini belirlerken renklerin anlamlarından da faydalanın; çünkü renklerin insan zihninde uyandırdığı algı ve seçimlerine olan etkileri bilimsel olarak deneylenmiştir. Bu bilgileri internet üzerinden edinebilir ve renklerin pazarlamadaki yeri gibi başlıklarla aramalar yapabilirsiniz.

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Mutlaka piyasa araştırması yapın

Piyasa araştırması sadece ek işler için değil her ticari işletme, dükkan veya kurum için geçerlidir. Ürünlerinizi hazırladıktan sonra bir mecrada ürününüzü pazarlamanız gerekmektedir. Pazarlama yapacağınız mecrayı belirledikten sonra piyasa araştırması yaparsınız ve kimlerin bu işi yaptığı, fiyatlandırmaları ve satışları konusunda bilgi sahibi olursunuz.

Daha sonra kendi maliyet hesaplamanızı yaparak ürünlerinizin gramajını belirlersiniz ve fiyatlandırmalarınızı yaparsınız. İşe başladığınız andan itibaren fiyatlandırmaları ve piyasa araştırmalarını sürekli takip etmeniz gerekir çünkü fiyatlarda sık sık değişimler yaşanmaktadır.

Sunumlarınızı ve görsellerinizi hazırladıktan sonra reklam yapacağınız mecraya ürünlerinizi eklersiniz. Bu aşamada yapacağınız açıklamaların sizi profesyonel bir satıcı olarak göstermesi önemlidir. Yani bir ürünün altına ürünün ne içerdiğini, saklama ve gönderim koşullarını, gramını ve fiyatını yazmanız gerekmektedir. Oluşturduğunuz işletme hesabına bir de iletişim numarası ekleyerek müşterilerin size kolayca ulaşabilmesiniz sağlamalısınız.

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Profesyonel olun

Kendi satış prensibinizi oluşturun ve unutmayın ki istikrar sağladığınız ve müşterilere detay verdiğiniz sürece kitle gözünde profesyonelliğiniz artacaktır. Ürünlerinizi eklerken açıklama yapmaktan kaçınmayın hatta mümkünse ara ara yaptığınız ürünlerin yapım aşamalarını ve tariflerini de video veya görsel olarak paylaşın. Bu müşterilerde, size ve ürünlerinize karşı güven duygusu uyandıracaktır.

Ürünlerinizin fotoğraf çekimlerini profesyonel olarak yapın ve altına mutlaka gönderim aşamaları hakkında bilgi girin. Pazarlamada en önemli nokta özellikle sosyal medya mecralarında görselliktir ve görselleriniz özellikle gıdalar için iştah açıcı olmalıdır.

Ürün içeriklerini zaten etiketler üzerinde belirtmeniz gerekmektedir ki bu profesyonelliğin en önemli göstergesidir fakat ayriyeten pazarlama mecranızda da ürün detaylarına yer vermeniz ürününüzün içeriği hakkında müşteriye detaylı bilgi vermenize yarayacaktır.

Ek gelir fikirleri arasından en çok tercih edilen seçeneklerden biri de evde reçel yapımı olmasına rağmen reklama ve pazarlamaya en çok önem verenler bu işten değerli bir gelir elde edebilirler.

Evde Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Satış planlaması belirleyin ve etiketleme yapın

Ürünlerinizin üretim ve satış planlamasını yapmanız hem hesaplamalarınızı kolaylaştıracak hem de işinizi daha profesyonel yürütmenize yarayacaktır. Satış yapacağınız kitleyi belirleyin ve bu kitlenin talebine göre sipariş usulü veya seri üretim olarak çalışma rotanızı oluşturun.

Eğer yalnızca siparişler üzerinden ilerlemeyecekseniz etiketleme yoluna başvurun. Kendi belirlediğiniz üretim hızına göre etiketleme yapabilirsiniz ve numaralandırma oluşturursunuz. Etiketleriniz aynı zamanda bir reklam niteliği taşımaktadır bu yüzden etiketleri oluştururken bir logodan faydalanabilirsiniz. Bu sizin akılda kalıcılığınızı sağlayacak ve profesyonel bir görünüm verecektir.

Logolarınızı internet üzerinden grafik tasarım programları indirerek oluşturabilirsiniz veya bir grafik tasarımcıya yaptırabilirsiniz. Eğer bunlarla uğraşmak istemiyorsanız geçici olarak küçük ve hazır bir görselden faydalanarak etiketlerinizde kullanabilirsiniz.

Etiketler ayrıca gıdalarınızın içeriklerini belirtmektedir. Resmi olarak belgelendiği anlamına gelir ve eğer ürünlerinizin içinde alerji yapabilecek malzemeler bulunuyorsa bunları bildirmeniz gerekmektedir. Her ürünün üzerinde içinde bulunanlar yazmalıdır ve T.C. Gıda ve Tarımcılık Bakanlığı tarafından onay almalıdır. Bu konuda ise doğrudan gıda işlerine giderek başvuru yapabilir veya bir profesyonelden yardım alarak resmi işlerinizi yapabilirsiniz.

 


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (23)

 1. Bende evde oturuyorum sürekli… Bu şekilde iş yapabilir miyim? Kime ya da nereye başvurmam gerekiyor acaba?

 2. Bu tarz işleri almak için şirketlerin resmi internet sitesine girerek mail atmanız gerekiyor.

 3. Bende ev hanımıyım, başvuru yapmak istiyorum. İnşallah gönlüme göre bir iş bulurum.

 4. 5 ay önce

  Çok başarılı ve aydınlatıcı bir yazı olmuş. Sizleri tebrik ediyorum. Bu vesile ile birçok kişinin iş bulmasında vesile oluyorsunuz.

 5. Çocuk bakıcılığı yapabilirim. 2 tane çocuk büyüttüm ve bu konuda çok tecrübeliyim.

 6. Evde organik yiyecek içecek satışı yapabilir. Aklıma çok yattı bu iş… Teşekkür ederim.

 7. Birkaç senedir evde turşu yapıp satıyorum. Kaliteli malzemelerden yaptığımdan dolayı fiyat normale göre yüksek kaçıyor ama bir alan tekrar alıyor.

 8. 4 ay önce

  Uzun bir yazı olmuş ama bir solukta okudum. Çok başarılı tebrik ediyorum sizleri…

 9. Sektör analizi yapmadan hiçbir işe girmenizi önermem. Önce çevrenize bakın ne yapsam gider diye…

 10. Aynen ben de çocuk bakıcılığı yapmak isterim. Bu yazıdan sonra hemen ilanlara bakmaya başladım bile…

 11. 4 ay önce

  Geçen seneden beri bakıcılık yapıyorum. Baktığım çocuklar çok tatlı. Allah uzun ömür versin onlara…

 12. Muhteşem bir anlatım olmuş. Elinize yüreğinize sağlık

 13. 3 ay önce

  Outstanding post, you have pointed out some good details , I likewise believe this s a very good website.

 14. Gerçekten çok detaylı bir paylaşım olmuş. Tavsiye ettiklerinizden eşim için Evde Çocuk Bakıcılığı ile ilgili biraz bilgi topluyoruz. Bu da gerçekten çok teferruatlı bir iş. Bakımından tutun sağlığına kadar her bilgiyi edinmek gerekiyor. Belki de biraz daha kolay bir iş bakmalıyız.

 15. geliri yetmeyen ya da ucu ucuna yetişenlerin özellikle öğrencilerin evde yapacağı bir çok iş çeşidi var, makalenizde bunları çok güzel açıklamışsınız.
  ek iş konusunda yardıma ihtiyacı olan kişiler için faydalı olacağını tahmin ediyorum.

 16. Artık evde ek gelir işi gerçekten popüler olmaya başladı. Güzel ve anlamlı bir yazı olmuş teşekkür ederim.

 17. 2 ay önce

  maaşım ay sonuna ucu ucuna yetiştiği için birçok ek iş yaptım.
  bazı sitelerden ya da sosyal medya aracılığıyla evde paketleme, etiketleme hatta depo sayım işi bile yaptım diye bilirim.
  ek iş yapmak isteyen arkadaşlara yönelik güzel bir kaynak olmuş elinize kolunuza sağlı.

 18. Bizimde paraya ihtiyacımız oluyor dolayısı ile anneme anlatacağım birkaç bir şey olabilir. Kendisi mutfakta da çocuk bakmada da iyidir. Bu bilgilendirici yazı için sağolun

 19. evde ek gelir sağlamak istiyorsanız öncelikle neler yapabileceğinizi sıralamak ve ardından sektör araştırması yaparak bu konuda uygunluğa karar vermek gerekir. Aksi takdirde çok uzun ömürlü olmayacaktır.

 20. Evden para kazanma konusunda yardım talep ediyorum. Daha önceleri dikim ve sipariş üzerine iş yapıyorduk. Ancak işletmelere ulaşmak artık zor oluyor. Tedarikçi yardımında bulunabilirmisiniz.

 21. 1 ay önce

  Ek gelir fikirleri üzerine yazdığınız yazı ve bilgilendirme için teşekkürler. Ancak siteye yeni olarak evde file örme işi konusunda bilgilendirme yaparsanız çok iyi olur. Son günlerde en çok konuşulan poşet olayından sonra süper olur.

 22. 1 ay önce

  Evden para kazanma konusunda birçok çalışma yaptım. Ancak firmaların büyük bir çoğunluğu tedarikçi karşılamak için mail istedi. Gönderimlerimiz hep boşa çıktı. Evden para kazanma fikirleri bunun için daha iyi yazı içinde ayrıca minnetarız.

 23. çalışan her aile el yapımı bir çok ürüne ihtiyaç duyabilir,
  çalışma hayatının koşturmacasından herşeyi hazır tüketmeye başladık nerdeyse…