1. Ana Sayfa
 2. EK GELİR
 3. Evde Jelibon Yapımı

Evde Jelibon Yapımı

Evde Jelibon Yapımı

Evde Jelibon Yapımı

Evden iş fikirleri arasında olan dolma sarma ya da şeker yapımı gibi bahsederek, nasıl para kazanabileceğinizi anlatmıştık. Şimdi sıra çok da fazla bilinmeyen ve rekabet yanı sıfıra yakın olan bir işten evde jelibon yapımından bahsedeceğiz.

Çoğu kişi için jelibon ayıcıklar favori olmakla birlikte evde yapılarak, para kazanılabileceği hiç aklınıza gelmemiş olabilir. Ancak böyle bir ek iş fikri de bulunmaktadır ve tahmininizden çok daha kolay yapılabilmektedir.

Jelibonlara farklı şekiller verebilmek için silikon buz kalıplarını kullanabilir, kalp, yıldız ya da hayvan şekillerinde farklı jelibonlar yapabilirsiniz.

Evde Jelibon Yapımı

Yaptığım Jelibonları Nasıl Satabilirim?

Yaptığınız jelibonları çevrenizde eş, dost ve akrabalarınıza duyurarak pazarlamada yardım isteyebilirsiniz. Aynı zamanda şeker dükkanları ile aktarlara satabilir ya da paketleme yaparak bebek şekeri satan yerlere pazarlayarak, satışını sağlayabilirsiniz. Sadece evde jelibon yapımı sonrası satış konusunda özel izinlere ihtiyacınız var mı yok mu araştırınız.

Jelibon Yapmak Kolaydır

Jelibonlar, biraz tatlandırıcı ve jelatin yardımıyla yapılır. Gerekli olan malzemelerin çoğu zaten evlerinizde mevcuttur. Ekipman olarak da farklı şekillerde olan kalıplara ihtiyaç duyacaksınız. Kalıpları şeker malzemesi satan yerlerden ya da silikon buz kalıpları alarak farklı şekiller yapabilirsiniz ve bu küçük şekillerden eviniz için ek gelir kazanabilirsiniz.

Evde Jelibon Yapımı

Temel Prensipleri Öğrenin ve Yaratıcı Olun

Önemli olan evde iş fikirleri arasında yer alan jelibon yapımı ile ilgili olarak, jelibonun nasıl yapıldığını öğrenerek, satış konusunda da farklı seçeneklerden faydalanmaktır. Verdiğimiz tarifle jelibon yapabilirsiniz, daha fazla miktarlarda jelibon yapabilmek için ölçüleri eşit miktarda artırabilirsiniz.

Evde Jelibon Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • Yarım su bardağı soğuk su
 • 1 paket aromalı jelatin
 • 4 paket aromasız jelatin

Evde Jelibon Yapımı

Evde Jelibon Yapılışı

Isıya dayanıklı olan bir cam kabın içerisine soğuk suyu koyun ve jelatini üzerine serpiştirirken, kauçuk spatula yardımıyla yavaş yavaş karıştırın. Kil gibi sıkı bir kütle ortaya çıkıncaya kadar karıştırma işlemine devam edin. Bütün jelatini serpilmesi sonrası kurumuş olan bölümleri cam kase etrafından alın ve spatula ile karıştırmayı bırakın. Yapışması adına elinizle jelatin kütlesinin üzerine yavaş yavaş bastırın.

Streç filmle cam kabı kapla. Orta boy bir tencerenin yarısını suyla doldurun. Orta ateşte yavaşça suyun kaynamasını sağlayın. Cam kabın üzerindeki streç filmi kaldırarak, kaynatılmış suyun içerisine yerleştirin. Ara sıra jelatin kütlesini karıştırarak erimesini sağlayın ve karışım berraklaşıncaya kadar bu işleme devam edin ve ocağın altını kapatın. Yine karışımı 2 dakika dinlendirin. Sıcak karışımı cam kabın içinden dikkatlice kalıplara dökün. Şerbet hala sıkı ise az daha ısıtabilirsiniz. Jelatin karışımı soğudukça küçülebilir; ikinci kez karışımdan dökebilirsiniz. Kalıpları buzdolabının buzluğuna yerleştirin ve 10 dakika bekletin.  Sonrasında buzluktan alarak, buzdolabı bölümünde 5 ile 10 dakika daha bekletin ve kalıptan çıkararak, jelibonları servis edin.

Yaptığınız jelibonları paketleyerek de satışa sunabilir ve evinizden ek gelir elde edebilirsiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. Jelibonun evde yapılabileceğini hiç düşünmemiştim. Hemen gerekli malzemeleri alıp deneyeceğim.

 2. 3 ay önce

  Hemen yarın oğlum için deneyeceğim. Umarım kıvamını tuttururum.

 3. Evde jelibon yapımı güzel bir fikir ama dikkatli olmak lazım, neden derseniz gıda tüketimi olduğu için Tarım ve Orman Bakanlığı, hatta paketleme işi devreye girerse Çevre ve Şehircilik bakanlığı da devreye girebilir 🙂
  Maliye ise ayrı bir dert…