1. Ana Sayfa
  2. EK GELİR
  3. Evden Organik Sabun İşi Yapmak

Evden Organik Sabun İşi Yapmak

Evden Organik Sabun İşi Yapmak

Evden Organik Sabun İşi Yapmak

Hayatımızda ihtiyaçlarımıza yönelik tükettiğimiz her şeyde GDO ve yapaylık kavramları girdikten sonra organik kavramı önem kazanmaktadır, tavuktan sebze ve meyveye tüm ürünlerde doğal yani organik olan ürünler aranmaktadır ki bunlardan biri de sabunlardır. Eğer yıkanacağımız sırada bile organik ürün mü arayacağız diye düşünüyorsanız; günümüzde her üründe doğal ürünler sağlık açısından önemlidir. Marketlerde bile organik sabun satışlarının başladığını düşünürsek, siz de iş fikirleri içerisinde organik sabun yapma işini düşünebilirsiniz.

Evden Organik Sabun İşi Yapmak

Evden Organik Sabun Yapımı İçin Gerekenler

Organik ürünlere ve kokulara karşı özel ilginiz varsa ve tabi ki bilgilerinize güveniyorsanız; ek gelir kazanmak için evde organik sabun yapma işini deneyebilirsiniz.

Evden organik sabun yapma işine girmeyi planlıyorsanız, bu işte hem bir kimyager gibi hem de sanatçı gibi çalışmanız gerekiyor. Çünkü sabun yapımında kullanılacak malzemelerin hassas bir oranları vardır ve bu oranları kimyager gibi tutturmanız gerekir, aynı zamanda şekil verebilmek için de sanatçı gibi çalışmanız gerekmektedir.

Organik sabun işine girerken dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta, malzemelerin tümüyle doğal ürünlerden seçilebilmesidir. Bu konuda tüketiciler çok fazla özen göstermektedir.

Sabun üretimi başlarken çoğunlukla zeytinyağı ile kişiler bu işe başlıyor. Daha sonra işin boyutunu doğal renklendiriciler ve kalıplar ekleyerek genişletebilirsiniz. Doğal malzemeleri seçtikten sonra bir de hassas bir tartıya ihtiyaç duyacaksınız ki malzemeleri eşit ve olması gereken oranda katarak, kaliteli ve gerçekten doğal ürünler elde edebilirsiniz. Son olarak PH değerlerini tam ayarlayabilmek için, PH ölçerlerden almanız gerekmektedir.

Evde organik sabun işine nasıl başlanır?

1 – Ürünlerinizi yasal olarak satabilmeniz için, öncelikle bir firma açmanız gerekecektir. Bu nedenle başta belediyeler olmak üzere ilgili yerlere işletme ruhsatı almak için başvurmanız gerekmektedir. Ürününüze yönelik farkındalık yaratmak için el ilanları ya da broşürler bastırmanız gerekecektir. Bu el ilanları ile broşürler tahmin ettiğiniz kadar pahalı olmamaktadır. Bunları arkadaşlarınız ve akrabalarınıza ya da iş yerleri ile evlere dağıtabilirsiniz. Diğer bir firmanızın adını duyurmanın yolu ise, kartvizit dağıtmaktadır.

2 – Karar aşamasında önemli noktalardan birisi de doğal sabunlarınızı ne kadara satacağınızdır. Tabi bunu hesaplarken, promosyon, reklam ve markalama gibi giderleri eklemeli ve toplam maliyeti hesaplayarak fiyat belirlemeniz gerekmektedir. Aynı anda en az 40-50 sabun üreteceğinizi düşünerek hesap yapmanız gerekecektir. Böylelikle kar marjınızı net olarak hesaplayabilirsiniz.

Evden Organik Sabun İşi Yapmak

3 – Küçük ölçekli işletmelere yönelik iyi gelir elde etme kapılarından biri elişi fuarlarıdır. Ama sadece el işi fuarlarına güvenmeniz istediğiniz ek gelir elde etmenizi sağlamayacaktır. Bu nedenle organik sabunlarınızı satmak için, köklü yerlerle anlaşmanız gerekmektedir. Yerel dükkanlarla organik sabun satışı için anlaşabilirsiniz. Bu işi ilk kez yapıyorsanız, ürünlerinizin sürekli satılabilmesini istiyorsanız,  tanıtım fiyatı olarak uygun fiyatlara vermeniz gerekir.

4 – Organik sabunlarınızı satmak için bir diğer yol ise, hediye sepeti işine girmenizdir. Hediye sepetinize sabunlarla birlikte fırçalar ya da banyo ürünleri koyabilirsiniz. Kendiniz gibi diğer küçük işletmelerle bağlantı kurun ve müşterilerine hediye sepetlerinden bahsetmeleri adına rica da bulunun. Hediye sepetlerinize kartvizit koymayı da sakına unutmayın.

5 – Sonuncusu ama satışta en etkili olan yöntem olarak, internet sitesi kurabilirsiniz. Böylelikle viral pazarlama tekniklerinden kullanmış olarak, herhangi bir masraf yapmadan sabunlarınız rahatlıkla tanıtabilir ve en karlı iş fikirlerinden birini rahatlıkla yapmış olursunuz.

Evden Organik Sabun İşi Veren Firmaları Nasıl Bulurum?

Evden organik sabun işi yapmak adına birçok firma bulabilir ve ürünlerinizin satışını sağlayabilirsiniz. Ancak bu işi daha çok büyük firmalar yaptığı için firma bulmanız zaman alabilir. Ama bu konuda kararlı iseniz, minik sabun dükkanlarını gezerek, ürünlerini tanıtabilirsiniz. Hatta bu konuda çeyiz dükkanları ile bile iletişime geçmeniz sizin için faydalı olacaktır. Çünkü hala günümüzde bile ‘’gelin hamamı’’ geleneği sürmektedir. Hanımlar, gelen misafirlerine sabun dağıtırken, organik sabunları tercih etmektedir

Eğer firmalar ile değil de bireysel olarak çalışmayı düşünüyorsanız, elde hazırladığınız sabunlarınızı ilginç iş fikirleri içerisinde değerlendirerek; Instagram, Facebook gibi sosyal medya platformlarında hesap açarak duyurabilir ve internet üzerinden firmalarla iletişime geçerek, yepyeni kazanç kapıları elde edebilirsiniz. Aynı zamanda yöresel ürünler ile organik ürünler ile ilgili fuarlara katılabilirsiniz ve organik sabunlarınız için stant açabilirsiniz.

Evden Organik Sabun İşi Yapmak

Evden Organik Sabun İşi Karlı mı?

Dünya çapında organik ürünler dikkat çekerken, ülkemizde de yeni etkileri görülmekte olan organik ürünler yoğun ilgi görmektedir. Bu nedenle organik ürünlerde ilkleri başaranlar çok iyi kazançlar elde etmektedir. Ayrıca organik ürünlerde kullanılan her türlü malzeme doğal ürünlerden oluştuğu için çevre dostu olarak bir üretim de ülkeler tarafından gerekli desteği görmektedir. Eğer siz de en iyi iş fikirleri içerisinde evde organik sabun yapma işini yapacaksanız, sabun başına 5 TL kazanç elde edebilirsiniz.  Her şeyin doğal olmasından dolayı hayatı tehdit etmeyen çevre dostu bir üretim

Diğer evde kazanç işlerine göre daha avantajlı olarak değerlendirilen evden organik sabun yapma işi sağlık koruyucu özelliğinden dolayı doktor tavsiyeli ürünler içerisine belli bir süre sonra gireceği için, bu işte şuan çalışanlar kişiler gelecek dönemde kurumsallaşabilir. Bu nedenle işinizi kaliteli yaparak, geleceğiniz için sağlam adımlar atın.

Siz de bu yazımızın altına yorum yapabilir ve firmaların belki de size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Daha önce yazdığımız ‘’evde vazo yapmak‘’ ile ilgili yazımıza ulaşmak için BURAYA TIKLAYIN!


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. 2 ay önce

    Evde Organik sabun yapmak mantıklı bir iş imkanı olabilir, daha önce hiç denemedim fakat deneyeceğim, fikirleriniz ve paylaşımınız önemli ölçüde etkiledi. Teşekkür ederim.

  2. Evde doğal sabun yaparak para kazanma fikri gayet güzel fakat şu ara kazançlı olmayabilir. Nedeni ise sabunun hammadesini oluşturan zeytin yağı, kakao yağı ve hindistan cevizi yağı fiyatları son döviz fırlaması nedeniyle tavan yapmış durumda. Eğer maliyeti düşürmek için atık yağ kullanırız derseniz de yapacağınız sabun doğal olmuyor.

  3. bizim hanım yapıyor, tabi satmak için değil de evde kullanmak için.
    piyasadan aldığınız sabunların içeriğini bilemiyorsunuz,