1. Ana Sayfa
  2. KREDİ NOTU ÖĞRENME
  3. Findeks Kredi Notu Ne Anlama Geliyor?

Findeks Kredi Notu Ne Anlama Geliyor?

Findeks Kredi Notu Ne Anlama Geliyor?

Findeks Kredi Notu Ne Anlama Geliyor?

Findeks, Türkiye’nin en önde gelen 9 tane bankanın bir araya gelerek kurduğu bir şirkettir. Şirketin temel amacı, bankalarla finansal iş ve işlemler yapan kurum ve şahıslarla ilgili bilgi depolamaktır. Bunların arasındaki en önemli görevi ise, kurum ve şahısların bankalarla girdikleri bu ekonomik ilişkiler sonucu; onlara belirli kriterlere göre Findeks kredi notu ataması yapmasıdır. Findeks kredi notu bankalarla işi olan her kurum ve şahsına özgü bir puandır. Bu puan sayesinde bankalar kurum ve şahıslara bazı haklar hususunda kolaylık sağlıyor. Tüketiciler de bu puanını belirli yükseklikte tutabilmek ve ekonomik işlemlerde problem yaşamama için çaba gösteriyorlar.

Findeks Kredi Notu

Findeks Kredi Notu Hangi Aralıklarda Değer Alıyor?

Findeks kredi notunun yüksek ya da düşük olması sizin bankalardan talep ettiğiniz miktarların kabul edilmesi ya da kabul edilmemesi anlamına geliyor. Bu sebeple Findeks kredi notu bu bakımdan büyük önem arz ediyor. Findeks kredi notu, 0’dan başlayıp 1900’e kadar çıkan bir değerlendirme puanıdır.

Findeks Kredi Notu

Kredi Puanı Aralıkları Ne Anlama Geliyor?

Findeks kredi notu aralıklarının hepsinin birer anlamı bulunuyor. Bankalar bu puan aralıklarına göre tüketicilere iş ve işlemler de yardımcı oluyorlar.

0 ile 700 arasındaki bir değerlendirme puanı kredi raporun ”Puan hesaplanamamıştır.” diye geçiyor. Böyle bir durumda bankacılık işlemlerinizde problem yaşayabiliyorsunuz. Örneğin, talep ettiğiniz kredinin verilmesi imkansız bir hal alıyor. Findeks kredi notu, 700 ile 1099 arasında ise, orta riskli grupta yer almakla beraber talep ettiğiniz kredinin verilmesi ihtimali çok düşük oluyor. 1100 ile 1499 arasında bir puanda ise kredi verilme ihtimali gelirinize bağlı oluyor ve az riskli grupta yer alıyorsunuz. 1500 ile 1699 arasındaki bir kredi puanında ise iyi risk grubunda yer almayla beraber talep edilen kredinin verilme ihtimali de çok fazla oluyor. Bunların en tepesinde yer alan puan ise 1700 ve üstü olan gruptur. Bu gruptakiler çok iyiler grubu olmakla beraber talep ettikleri her türlü kredi taraflarına anında verilir.

Findeks Kredi Notu

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğreniliyor?

Bankaların ortaklaşa kurduğu Findeks tarafından belirli ölçütlere göre belirlenen Findeks kredi notu öğrenmek için Findex’e ait resmi siteye üye olarak giriş yapmanızla beraber notunuzu öğrenebiliyorsunuz. Üye olduktan sonra çok cüzi bir tutara kredi raporunuzu ister mail adresinize, isterseniz de cep telefonunuza gönderme seçeneklerine sahipsiniz. Findex’e üye olurken belirleyeceğiniz şifrenin güvenlikli olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Siteye sizin adınıza girerek bizzat yine sizin adınıza işlemler yapmalarını önlemek için 2. şahıslarla lütfen şifrenizi paylaşmayınız.

Findeks Kredi Notu

Findeks Hangi Hizmetleri Sunuyor?

Findeks kredi notu belirlemenin dışında, notun olması gerektiği seviyeye ulaşmak için müşterilerine aynı zamanda kredi danışmanlığı hizmeti de sunuyor. Aylık paketler ya da yıllık paketler halinde olabilen kredi danışmanlığı için size uygun paketleri seçerek danışmanınızdan yardım alabiliyorsunuz. Bunla beraber krediniz en kısa zamanda şartları sağlamanız halinde olması gereken seviyeye geliyor. Ayrıca Findex sayesinde almış olduğunuz çeklerin ne kadar güvenli olduğunu da karekod uygulaması sayesinde sorgulatabiliyorsunuz. Ayrıca kredi notunuz da bir düşüş olması anında Findex sizi bir sms ile anında uyarabiliyor ve bu konuda atmanız gereken adımlar hakkında bilgilendirici mesajlar veriyor.

Findeks Kredi Notu

Findeks Notu Yüksek Olması İçin Yapılması Gerekenler?

Findeks kredi notu belirlenirken bankaların ortaklaşa belirlediği bazı ölçütler var. Bunlara uyulması halinde kurum ya da şahısların Findex kredi notu her zaman olması gerektiği gibi çıkıyor. Notu etkileyen temel unsurlar; bireysel krediler, konut kredileri, kredi kartları, kredili mevduat hesapları, çek – senet işlemleri ve kefil durumlarıdır. Kredi notunun yüksek olması için bu kredi kalemlerinin ödemelerinin öncelikle zamanında yapılması gerekiyor. Bunlar vadesinde yapıldığı sürece Findeks kredi notu asla düşüş göstermiyor. Bu sebeple bunlarla ilgili işlemler yaparken kredi notu mağduriyeti yaşamamak için en başta çok dikkatli davranıp, düşünmeden hareket etmemek gerekiyor. Özellikle kredi kartlarının en azından asgari tutarının ödenmesi gerekiyor. Zaten 3 defa asgari tutarın ödenmemesi halinde kredi kartı da banka tarafından kullanıma kapatılıyor. Müşterilerin özellikle bilmediği bu durum…

Findeks Kredi Notu

Kredimi Ödeyemezsem Kredi Notum Ne Kadar Düşüyor?

Findeks kredi notu en fazla bireysel kredilerden etkileniyor. Çünkü, kişi ya da kurumların en büyük meblağları bu kalem içerisinde yer alıyor. Bireysel krediler vadesinde ödenmediği takdir de Findeks kredi notu kesinlikle olumsuz etkileniyor. Kredi ödenemeyeceği anlaşıldığı an bankayla iletişime geçilerek durum onlara aktarılmalı ve bu konuda özellikle kredinin yapılandırılması istenmelidir. Aksi halde ödenmeyen her ay vadesi için kredi gittikçe olumsuz etkilenecek ve telafisi olmayan sorunlar ortaya çıkaracaktır. Krediler özellikle 3 ay boyunca art arda ödenmediği takdir de icra takibine kadar gidiyor. Banka avukatları böyle durumlarda öncelikle tüketiciyle temasa geçseler de işi icraya bırakmayı daha çok tercih ediyorlar.

Kredi notu öğrenme

Kredi Yapılandırılmasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bireysel kredinin ödenmesinde problem yaşandığı takdir de bu durumu ortadan kaldıracak en etkili yöntem, kredinin yapılandırılmasıdır. Çünkü bu durumdan  Findeks kredi notu çok hoş etkilenmiyor.

Kredi yapılandırılması yapılırken kalan kredi borçları üzerinden yapılandırılıyor. Özellikle burada dikkat edilmesi gereken husus kredi taksitlerini olabildiğince aşağı çekerek maaş bordrosuyla ödenebilme orantısını kurabilmektir. Aksi halde taksit yüksek tutulursa aynı sıkıntılar tekrar yaşanıyor. Taksit düşük olunca tabi kredi vadesi uzun olacağından bu kez de kredinin borçlanma oranı yani faizi de artmış oluyor. Fakat Findeks kredi notu kötü etkilenmesindense borçlanmanın yüksek olması daha çok tercih edilen bir durumdur.

Kredi notu öğrenme

Kredinin İcra Takibine Girmesi Notumu Etkiliyor mu?

Kredi notunu etkileyen önemli hususlardan birisi bireysel krediler olduğuna göre, zamanında ödenmeyen kredinin icra takibine girmesi de Findeks kredi notu olumsuz etkiliyor. Hele ki icra takibi sayısı birden fazla olması durumunda kişi ya da kurumun kredi notu hesaplanamaz hale geliyor. Böyle bir durumda da ekonomik talepleriniz bankalar tarafından asla karşılanamaz hale geliyor. Bu sebeple ödenemeyen krediler için icra takibini beklemeden bankanızla bağlantıya geçerek bu durum hakkında yardım talep edebilirsiniz. Tabi böyle bir durumla karşılaşmamak için en etkili yöntem banka borçlarının vadesinde ödenmesidir.

Kredi notu öğrenme

Findeks Kredi Raporunun İçeriğinde Neler Bulunuyor?

Findeks kredi notu öğrenmek için talep ettiğiniz kredi raporunda sadece notunuz bulunmuyor. Notlar beraber bankalarla ilgili olan tüm finansal işlemleriniz de yer alıyor. Böylelikle tüm hesaplarınız da görebiliyorsunuz. Bankaların alfabenin harfleriyle kodlandığı bu raporda banka bireysel ve konut kredileriniz, kredi kartlarınız, kredili mevduat hesaplarınız, vadeli ve vadesiz hesaplarınız, çek – senet işlemleriniz ve kefilli olduğunuz krediler yer alıyor. Her birisinin altında bu işlemi ne zaman yaptığınız, bu işlemin ne zaman biteceği, toplam ne kadar borç üstlendiğinizi, bu borçlardan ne kadarını ödeyip ne kadarının kaldığı ve hangilerinin zamanında ödenmediği ile ilgili ayrıntılı takvimin de yer aldığı ilgili her türlü detaylı bilgiyi veren bir rapordur. Belirli aralıklarla Findeks kredi notu raporu almak bankacılık işlemlerinizi sağlıklı yürütmek için faydalı olacaktır.


Yorum Yap

Yorum Yap