1. Ana Sayfa
  2. BANKALAR
  3. Fitch Ratings: Türkiye Dış Ticaret Açığı Artacak

Fitch Ratings: Türkiye Dış Ticaret Açığı Artacak

Fitch Ratings: Türkiye Dış Ticaret Açığı Artacak

Uluslararası kredi derecelendirme ve değerlendirme kuruluşu olan Fitch Ratings, Türkiye’ye dair yeni açıklama yaptı. Türkiye’nin kredi notu ile ilgili alakası olmayan açıklamada dış finansman açığının daha fazla artacak olduğu ve tüketime dayalı ekonominin bir noktadan sonra daha fazla sorunlar yaşar hale gelecek olduğu açıklandı. Dış ticaret açığının artması ile büyümenin daha da fazla yavaşlayacak olduğu açıklandı.

Fitch Ratings bünyesinden yapılan açıklamada Türkiye’nin azalan iç talep ve artan dış ticaret açığına karşı kritik önlemler almaz ise sonuçlarının çok daha kötü hale gelecek olduğunun öngörüldüğü bilgisi paylaşıldı. 24 Haziran 2018 seçimleri dolayısı ile hükümet kanadında yapılan harcamalarda ciddi oranda artış yaşanması ekonomide bazı ek yükleri beraberinde getirdi. ÖTV, KDV ve benzeri vergi oranlarında çok yüksek gelir elde edilmesine rağmen bu gelirlerin döviz karşısında eridiği tüketim ve üretim verilerine yansıdı.

Türkiye Büyüme Oranında Lider

Türkiye, Hindistan’dan hemen sonra büyüme oranında %7.4 oranı ile birlikte liderlik koltuğunda 2. sırada. Büyüme oranının bu kadar yüksek seviyede tutulması mümkün değilken, seçimlerden sonra üretim odaklı çalışmaların yapılması durumunda büyüme oranlarında %5 seviyesinde sabit kalabilecek olduğu görüşü hakim.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

Aktif olarak 5 haber sitesinde editörlük ve ayrıca 3 blog sayfasında ise yazar olarak görev almaktayım. Yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. I’d like to find out more? I’d like to find out some additional
    information.