1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. Fotoğraf Stüdyosu Açmak

Fotoğraf Stüdyosu Açmak

Fotoğraf Stüdyosu Açmak

Fotoğraf Stüdyosu Açmak

Bir dükkanınız olsun istiyorsanız ve aynı zamanda fotoğraf çekerek para kazanmak yollarından birisi de fotoğraf stüdyosu açmak hakkında detaylı açıklama ve bilgileri sizlere açıklamaya çalışacağız.

Fotoğraf Stüdyosu Nasıl Açılır?

Öncelikle fotoğraf stüdyosu açmak için gerekli bir mekan bulmanız gerekir. Seçtiğiniz mekan büyük ve konforlu olması birçok açıdan daha iyi olacaktır. İçerisinde ise işinize uygun bütün ekipmanları barındırmanız gerekmektedir. Fotoğraf çekmek ve işinizi dışarıdan halletmeniz için stüdyo içerisinde birden fazla odaya sahip olmanız lazımdır. Stüdyo içerisinde gelen müşterileri ağırlayabileceğiniz bir bekleme yeri oluşturmanız önemli bir noktadır.

Tek başınıza işlere yetişmekte sıkıntı çekerseniz birkaç tane eleman bulundurmanız faydalı olacaktır. Stüdyo içerisinde halledebileceğiniz oldukça alan bulunmaktadır. Daha öncesinde ise size gerekli olan belgeleri hazırlamanız ve ruhsat işlemlerini halletmeniz gerekmektedir. Yasal bir şekilde hazır olduktan sonra rahat bir şekilde işinizi yürütebilirsiniz.

Fotoğraf Stüdyosu Açmak

Fotoğraf Stüdyosu Açma Şartları

Bir fotoğraf stüdyosu açmak için yapmak istediğiniz amaca uygun tasarımları tasarlanmış temiz bir yer bulmanız gerekir. Her mevsime göre stüdyo içerisinde havalandırma ve ısıtma mekanizmalarını bulundurmanız şarttır. Bu işlemler uygun bir şekilde olmalıdır. Aynı zamanda tek ruhsat üzerinde açılan iş yerlerinde her durumun aranması uygundur. Güvenlik için gerekli önlemlerin alınması gerekir. Güvenlik sertifikası ve ya itfaiye raporu stüdyo içerisinde bulunması ve önlemlerin sık bir şekilde uygulanması gereklidir.

Fotoğraf Stüdyosu Açma Maliyeti

Bu alanda stüdyo açmak için birçok teknolojik alete ihtiyacınız vardır. Günümüz teknolojisinde hem fotoğraf çekmek için hem de fotoğraflarınız çıkarmanız için baskı makineniz ve fotoğraf makinenizin olması gerekir. Bu aletler ise oldukça yüksek potansiyeli olan aletler olmalıdır. Bundan dolayı fotoğraf stüdyosu açmak 2018 yılı itibariyle her kişi için oldukça farklı maliyetler çıkarabilmektedir. İçerisinde kullanacağınız aletler için en az 20.000 -25.000 civarında parayı gözden çıkarmanız gerekir.

Stüdyonun bulunması ve içerisindeki diğer maliyetler için sıkıntı çekmemeniz adına 100.000 TL gibi bir miktara oldukça profesyonel bir stüdyo açmanız mümkün haldedir. Bu maliyet her durum ve kişi için değişiklik göstermektedir. Teknolojik aletlerin ne kadar iyi olduğu bu durumun içerisindedir.

Fotoğraf Stüdyosu Açmak İçin Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

Ustalık belgesi almak için en basitinden mesleki liseler üzerinden işin eğitimini alarak okulu bitirmektir. Fakat bölge bir imkanınız yoksa Mesleki eğitim merkezine giderek buradan eğitim almanız gerekmektedir. Belirli saatler içerisinde size bu işi öğreterek belgesini vermektedirler. Ustalık belgesi 3308 mesleki kanuna göre bir iş üzerinde bilgi ve deneyim sahibi olduğunuz belgedir. Gerekli sınavlara girerek alabilirsiniz. Ustalık belgesi için gerekli birkaç evrak istene bilmektedir. Günümüzde fotoğraf stüdyosu açmak 2019 için ustalık belgesi oldukça kolay hale gelmiştir.

Fotoğraf Stüdyosu Açmak

Fotoğraf Stüdyosu Açmak İçin Gerekli Belgeler

Her iş yerinde olduğu gibi fotoğraf stüdyosu açmak içinde gerekli belgelere ihtiyaç vardır. Bu belgeler başvuru formu, tapu fotokopisi, vergi levhası fotokopisi, kişiler için Oda kayıt belgesi ve esnaf sicil belgesi, 2 tane fotoğraf, kimlik fotokopisi, itfaiye raporu, stüdyo içerisinde yangın tüpü belgesi/faturası, temizlik vergisi makbuzu ve ustalık belgesi gerekir. Bu belgeler standart olarak stüdyo açmak isteyen herkesten alınmak zorundadır. Belgelerin içerisinde bulunan bazı belgeler gerekli uzmanlık istemektedir. Bu belgelere sahip değilseniz ayrıca belirli bir zaman harcayarak almak zorunda kalabilirsiniz. Tamamen açmak istediğiniz iş üzerinde bilgi sahibi olmanız ve çözümleri halletmeniz için istenmektedir.

Fotoğraf Stüdyosu Ruhsat İşlemleri

Ruhsatsız bir şekilde açılan her stüdyo kapatılmaktadır. Bundan dolayı stüdyo açarken öncelikli olarak ruhsatınızı almanız gerekmektedir. Ruhsat işlemleri genel olarak 5 işlemden oluşur. Sınıfın belirlenmesi, gerekli belgeler, başvuru, iş yeri kontrolü ve ruhsatın kesinleşip onaylanması olarak ilerlemektedir. Gerekli olan belgeler, il ve ilçe belediyeleri üzerinden öğrenilebilmektedir İlk olarak hangi sınıfa dair olduğunuz belirlemeniz gerekir. Seçtiğiniz sınıfa dair olarak istenen belgelerin hepsine eksiksiz bir şekilde sahip olmanız gerekmektedir. Ruhsat ve denetim müdürlüğüne başvuruda bulunmanız lazımdır. Çalışan memur belgelerin alındığına dair başvuruyu iletmektedir. Servis yetkilileri tarafından verilen belgelere kadar her şey denetlenmektedir. Daha sonrasında ise fotoğraf stüdyosu açmak için ruhsatın kesinleşmesi beklenir.

Fotoğraf Stüdyosu Dekorasyonu

Günümüz de birçok stüdyo dekorasyonu bulmak mevcuttur. Fakat dekorasyonlar kişinin kendi gözüne uygun olan stüdyoyu hazırlamasına esastır. Stüdyo içerisine yerleştireceğiniz dekorasyonların göz alıcı olmaması gerekir. Yüksek derecede göz alıcı alanlar müşterilerin ilgisini azaltabilmektedir. Müşterilerin stüdyo içerisinde rahat hissetmesini sağlayabileceğiniz bir mekan oluşturmanız gerekir. Daha çok krem ve açık renkler üzerinde durmanız gerekir. Açık renkte bulunan duvarlarınıza çeşitli fotoğraflar asmanız gerekmektedir.

İnsanların stüdyo içerisinde beklerken daha önceden yapmış olduğunuz işleri incelemesine yardımcı olacaktır. Fotoğraf çekeceğiniz alanda geniş bir arka plan olması gerekir. Oda genel olarak siyah renk üzerine kurulmuş olmalıdır. Ayrıca oda içerisinde yüksek ışıklandırma olması gerekir. Bu alana geçiş yaparken ise fon perdesi bulunmanız şarttır. Ayrıca stüdyo içerisinde gözükmesini istediğiniz fotoğraf stüdyosu dekorları bulundurabilirsiniz. Stüdyonun şık görünmesini sağlayacaktır.

Fotoğraf Stüdyosu Açmak

Fotoğraf Stüdyosu Ekipmanları

Stüdyo içerisinde fotoğraf stüdyosu malzemeleri gibi birçok ihtiyacınız olacaktır. İhtiyacınız olan ekipmanları eksiksiz bir şekilde stüdyo içerisinde bulundurmanız denetleme gibi durumlar için önemli bir husustur. Öncelikli olarak normal stüdyo haricinde çekim odası bulunmanız gerekir. Çekim odası içerisinde bütün işinizi halledebilirsiniz. Bunun haricinde müşterilerin beklemesi için bekleme odası olması gerekmektedir.

Bekleme odası içerisinde oturmak için birkaç malzeme şarttır. Fon perdeleri ve fotoğraf makineleri ile çekim stüdyosu içerisinde işinizi rahatlıkla yaparsınız Stüdyo içerisini süsleyen değişik aksesuarlar. İstisna olarak gözüken ve bazı müşteriler için makyaj malzemeleri bulundurmak gerekebilir isteğe bağlı olarak. Fotoğraflarınızı hızlı bir şekilde temin edebilmek için güçlü bir baskı makinesi gerekir. Fotoğraflarınızı ayarlayabileceğiniz bir bilgisayar bulunması gerekir. Bu ekipmanlar her fotoğraf stüdyosu malzemeleri içerisinde bulunması gereken aletlerdir.

Fotoğraf Stüdyosu İpuçları

Müşteriler üzerinde sıcak bir his bırakmanız gerekmektedir. Fotoğraf çekinirken onların rahat etmesini sağlayacak bir ortam yaratmanız ve çekinen kişiler için güzel sözler söylemeniz uygun olacaktır. Her müşteriye nazik ve güler yüzlü davranmanız gerekir. İletişim gücünüz oldukça kuvvetli olmalıdır ve hitap şekliniz karşınızdaki kişiyi mutlu edecek biçimde olmalıdır. Yanınızda çalışan kişileri doğru bir şekilde seçmeniz gerekir.

Müşterilere düzgün hitap etmeyen ve kabalık yapan kişileri uyarmanız gerekmektedir. Müşterileri fotoğraf çekerken özgür bırakın ve önceden stüdyo içerisine girmesine müsaade etmelisiniz. Sıkıntı çıkmaması adına birçok poz üzerinde fotoğraf çekmeniz gerekir. Karşınızdaki kişiye nasıl pozisyon alacağınız söylemeniz gerekmektedir. Kötü bir fotoğraf sergilemek yerine tekrar ederek daha fazla poz almanız stüdyo için gurur duymanız gereken bir durum olacaktır. Birçok ipuçlarını fotoğraf stüdyosu açmak ve devam ettirmeniz için yapmanız gerekir.

Fotoğraf Stüdyosu Ne Kadar Kazanır?

Fotoğraf üzerine belirlediğiniz miktarlar ve gelen müşteriler sizin ve kadar kazanacağınızı belirlemektedir. Bundan dolayı herhangi bir miktar vermek doğru olmamakla birlikte genel şartlar altında güzel paralar kazanılabilmektedir. Günlük olarak 20 kişinin vesikalık fotoğrafını 20 TL üzerinden çekmeniz size 400 TL kazandıracaktır. Bu miktarlar üzerinden hesaplama yapmanız oldukça mümkündür.

Sizlerde fotoğraf stüdyosu işi yapmak isterseniz aşağıdaki yorum kısmına iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Böylelikle konuyla alakalı olan uzmanlar, bıraktığınız iletişim numarası üzerinden size ulaşarak gerekli bilgileri ücretsiz bir şekilde sağlayacaklardır. Kafanıza takılan diğer soruları ise yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Ben zamanında bir arkadaşımla Fotoğraf Stüdyosu Açmak istedim maliyetleri düşününce çok yüksek gelmişti, ama iş varsa hali hazırda kesinlikle açmanızı öneririm.