1. Ana Sayfa
  2. BANKALAR
  3. Garanti Bankası’ndan açıklama geldi ‘’Zaman geldi.’’

Garanti Bankası’ndan açıklama geldi ‘’Zaman geldi.’’

Garanti Bankası’ndan açıklama geldi ‘’Zaman geldi.’’

Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil tarafından Türk varlıklarını alma zamanının geldiği belirtildi. Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil, NTV canlı yayınında döviz üzerindeki hareketliliği değerlendirirken; parasal sıkılaşmaya Türkiye’nin ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Başlıklar

Garanti Bankası Genel Müdürü Erbil’in açıklamaları            

‘’Gerçekten aklımız ermiyor ve almıyor. Neler oluyor da bugün bu seviyeleri görebiliyoruz? Ben bir bankacı olarak durumu anlamıyor ve değerlendiremiyorum. Bu kadar yoğun dalgalanmalara başka etkenler arıyorsunuz. Global düzende, dünyanın düzeninde bazı taşlar yerinden oynuyor. İş yapma şekilleri değişiyor ve bize söylenen aklın yazdığı kitap da belli… Bir ülkede yatırım yaparken öncelikle ülkenin mali durumuna bakarsınız. Bizim ülkemiz tam olarak ne kadar borçlu? Bu çok çok önemli bir konu. Kamunun borcu kriterlerin çok çok altında ve %30 civarlarında ki bu oldukça düşük bir oran ve ikinci önemli konu bütçe açığı, son zamanlarda savunmaya çok ciddi harcama yaptık.

Bütün bunlara rağmen Türkiye kamu açığını %1,5 bir oranla kamu açığını bitirdi. Bunlar kabul edilebilecek rakamların oldukça altında ve bankacılık konusuna gelirse Türkiye’de bankacılık çok değişti ve çok güçlüyüz sektör olarak ve karlılığımızda oldukça iyi. Yani bankacılık ile ilgili bir sorun yok. Şu an itibarıyla bankaların yaratabileceği toplam likidite kısa vade için 1000 milyar dolar civarında… Bunların yarısı yurt dışında yaşayan müşterilerimize ait mevduatlar ve bizler cari açığı çok kötü durumlarda gördük, şuan o gördüklerimizin yarısı kadar ve kurlar geleceği seviyeye geldi, bu da cari açığı zorunlu düşürecek. Yangın bitti diyemem ama alınan tedbirler doğru tedbirler ve elimizde yeterince araç olduğunu düşünüyorum. Şu an yapılacak başka da bir şey yok ve biz bankacılar yüksek faizi çok da sevmiyoruz. Bu aslında bize de zarar veriyor. Ama rasyonel adımlar atılıyor.’’ ifadelerini kullandı.

 

 

 


Yorum Yap

Yazar Hakkında

Marmara Üniversitesi 2. sınıf hukuk bölümü öğrencisiyim. Uzun zamandır haber editörlüğü yapmaktayım.

Yorum Yap