1. Ana Sayfa
  2. BORSA
  3. George Soros Kimdir?

George Soros Kimdir?

George Soros Kimdir?

 

George Soros Kimdir?

George Soros, bazılarına göre Robin Hood, bazılarına göre de Şeytan olarak anılıyor. Fakat dünyanın en büyük finans spekülatörlerinden ve yatırım uzmanlarından biridir. 12 Ağustos 1930 tarihinde Budapeşte, Macaristan’da dünyaya gelmiştir. Yahudi asıllı bir ailenin oğludur ve babası Tivadar Schwartz, 1. Dünya Savaşı esnasında Rusya kamplarından kaçıp, soyadını Soros olarak değiştirmiştir. Çocukluk dönemlerinde George Soros, savaşın en soğuk yüzüyle karşılaştı. Bazı zamanlarda hayatını kaybedecek kadar tehlikeli olaylar ile yüz yüze geldi.

George Soros, ailesi ile birlikte birçok tehlikeli ve zor günler geçirdi. Babası Tivader, bütün aile üyelerine sahte kimlik çıkartarak hayatta kalmalarına olanak sağlamıştır. George, Almanya’nın Macaristan’ı işgal ettiği yıllarda henüz 13 yaşında bir çocuktu. O zamanlar babasının yaptığı kahramanlıkları büyük bir heyecanla seyrediyordu. George ‘un hayatının zor da olduğu bir zamanda babası, Kültür Bakanlığı’nda çalışan bir yetkili kişinin torunu olarak gösterilmesini başardı. Bundan sonra onun için hayatının ilk eğitimini de almış oldu. George, hayatın başlıca amacının her şartta hayatta kalmak ve herkese yardım etmek olduğunu belirtiyor.

 

George Soros’un Eğitim Yılları

Macar Yahudi’si olan George’un, çocukluk zamanı yaşadığı ülkenin Nazi işgaline uğradığı zamana denk gelmektedir. Şimdilerde 85 yaşında olan George, cebinde 0 para ile çıkmış olduğu hayatta birçok zorluklar ile mücadele etmiştir. Ancak şimdi Amerika’nın en zenginleri arasında bulunuyor. Macaristan’da ilköğretim yıllarını geçirdi ve 19 Aralık 1944 yılında, Budapeşte Savaşı’ndan sağ salim kurtulmayı başarıp İngiltere’ye yerleşti. 1947 senesinde göç ederek geldiği İngiltere’de Oxford Üniversitesi London School Economics’de eğitim almaya hak kazandı. Bu yıllarda geçimini sağlayabilmek için hamallık yapıyordu. Daha sonra ayağını kırdı ve tedavisini yaptırmak için devlet hastanesine götürüldü.

Tedavisi için hastanede yattığı zamanlarda, devletin yardıma ihtiyacı olan herkese yardım etmesinin önemini yaşayarak öğrenmiş oldu. George öğrenciliği esnasında ekonomi bölümü öğretmeni Karl Popper’in, bilgi ve deneyimlerinden ders aldı. Öğretmeni açık toplum felsefesinden etkilendiğini, bu etkinin açık toplum sistematiğinin oluşmasına yardımcı olduğunu belirtti. Ayrıca bu katkı ile finans dünyasında çok başarılar elde ettiğini açıkladı. George da kendi hayatına adım atarken öğretmeninin söylediği sözleri uygulamayı başardı.

George, kendisine örnek olan öğretmeni Karl Popper için şundan bahsediyor; okulda onun kitaplarının ve açık toplum felsefesinin etkisinde kaldım. Onun bu felsefesi benim başarılarıma çok büyük etkiler sağladı. Diğer taraftan bu bilgiler sayesinde para kazandım ve o parayı harcarken de bilgilerde faydalandım.

 

George Soros’un İş Hayatı

George, 1952 senesinde üniversiteden mezun oldu ve 1956 senesinde New York’a yerleşti. Üniversite zamanlarında makro ekonomi dersleri aldı, hisse senetlerini ya da dövizi uygun yerden alıp daha pahalı yerlerde satarak para kazanmaya başladı. Bu strateji sayesinde, kısa zamanda kazanç sağlayarak, finans dünyasına hızlı adım attı. Amerikan vatandaşı 1961 senesin de oldu, sonra borsa spekülatörlüğü yaptı. George, babasından almış olduğu öngörü becerisi ile yatırım alanında müşterilerine iyi tüyolar veriyordu. Böylece hem kendisi kazanıyor hem de başkalarının kazanmasını sağlıyordu. George, kur değişimlerinden de para kazanma konusunda çok başarılı oldu ve hızlı bir şekilde servet kazandı. Ayrıca 1970 senesinde Jim Rogers ile kurmuş olduğu Quantum Yatırım Fonu girişimiyle servetini daha da arttırdı.

Başarılarını hızla attıran ve fona kurulduğu sene 10.000 USD yatırılış iken, bu sayı 2000 senesinde tam 4 milyar dolara çıktı. Kara Çarşamba olarak bilinen, 16 Eylül 1992 senesinde çıkan ekonomik krizde İngiliz poundunun düştüğü gün 10 milyar USD’lik döviz spekülasyonuyla 1 günde 1,1 milyar USD kazanmıştır. George’unun ismi bu olaydan sonra İngiliz bankalarını soyan adam olarak anıldı. George, yatırım dünyasındaki fon yöneticilerine, teori geliştirmelerini ve bu teoriyi piyasada denemeleri konusunu tavsiye ediyor. Genelde çoğu kişi Soroz’dan korktuğunu ifade ediyor. Ayrıca hayırsever birisi olmasının yanında onu hiç sevmeyenlerin sayısı da çok fazladır. Bazı kişiler onun için ‘kan emici Dracula’, Malezyalı devlet başkanı ise ‘haydut’ ifadelerini kullanıyor.  Çin halkı da Soros’u timsah olarak görmektedir.

Kazandığı akıl almaz paraların yanında Soros, diğer taraftan da siyasi arenada kendini gösteriyor. Çekoslovakya’daki Charter 77 ile Polonya’daki Solidarity isminde ki anti komünist kuruluşları maddi açıdan destek sağlıyor. Açık Toplum Enstitüsü’nü, 1993 senesinde kurdu ve 2000’li senelerin sonunda yapmış olduğu yardımlar, BM ‘in yapmış olduğu yardımları çoktan geçmiştir. Dünyanın çok çeşitli ülkelerine yaptığı yardımlar 5 milyar dolardır. Şimdi bile düzenli olarak ihtiyacı olan ülkelere bağış yapmaya devam ediyor.

Geoerge’un insanların faydasına yapmış olduğu çabaların en dikkat çekeni uyuşturucudur. Bir uyuşturucu kullanıcısı ona göre, hapse atılmak yerine tedavisi yaptırılmalıdır. Bir taraftan insanları bu bağımlılıktan kurtulmaları için çaba harcarken, diğer taraftan da ceza almalarına sıcak bakmıyordu. Ülkemizde Soros Vakfı en çok Türkiye Ekonomik Sosyal Etüdler Vakfı’nı (TESEV) desteklemektedir. Ülkemiz ve bütün dünyaya yaptığı yardılar karşısında Soros için farklı söylentiler bulunur. Bazıları onun nasıl bir çıkar peşinde olduğunu merak ediyor, bazıları da iyi niyetle yaptığını düşünüyor.

George Soros’un Aile Hayatı

George Soros, 3 defa evlilik yaptı ve ilk eşi olan Annaliese Witschak ile 1960 senesinde evlendi, 1983 senesinde ayrıldı. Bu evlilikten Andrea Soros, Jonathan Tivadar Soros ve Robert Daniel Soros adlarında çocukları olmuştur. İkinci evliliğini Susan Weber ile gerçekleştirdi ve bu evlilikten Alexander Soros ve Gregory James Soros isimlerinde çocukları olmuştur. Fakat bu evliliği de maalesef 2005 senesinde sona erdi.

Yaşına kıyasla bir defa daha evlenmek isteyen Soros, 82 yaşında tekrar evlendi. Ancak bu sefer evliliği hiç de sessiz olmamıştır. Medyada evliliğin çok yankı yapmasının sebebi, eşinin kendisinden 41 yaş küçük olması oldu. Düğüne yüzlerce kişinin davet edildiği ve davetiyelerin üstüne hediye getirilmemesi gerektiği yazılıydı. Bunun yerine hayır kurumlarına bağış yapmaları konusunda talepte bulundu. Yaşı epey ilerlemiş biriyle genç kadının evlenesi, düğün öncesinde miras tartışmalarının da yolunu açmış oldu. Avukatı Wiliam D. Zabel, evlilik anlaşması imzaladıklarını belirtti. Ayrıca hayırsever biri olan Soros’un servetinin büyük bir kısmını hayır kurumlarına bırakacağını da duyurdu. Bu konuda eşi içinde fazla cömert bir miktar bırakacağını söyledi.

Soros, iş hayatında gösterdiği başarılarının önemli noktalarından birinin, yanlışları kabullenmek olfuğunu söylüyor. Ayrıca başarısında en büyük katkısı olan öğretmeni Karl Popper’ın de ona kattıklarını eklemeden geçmek istemiyor.

 

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap