1. Ana Sayfa
  2. BORSA
  3. Girişim Sermayesi

Girişim Sermayesi

Girişim Sermayesi

Girişim Sermayesi

Açık ve sade bir dil ile anlatmak gerekirse; yeni buluş, fikir ve teknoloji geliştirmekle birlikte ticari bir ürün haline getirmek için gereken finansal kaynağı olan kişi ya da kişileri öz kaynak ile finanse eden bir girişim seçeneğidir. Diğer bir deyiş ile girişim sermayesi yüksek oranda büyüme ve gelişme potansiyeline sahip olan girişimlere yapılan yatırımdır. Bir başka ismi de risk sermayesidir. Burada ana prosedür piyasa içinde oluşan boşluğu ve ihtiyacı hissedilen iyi bir fikir ya da icadın araştırma geliştirme aşamalarından başlamak. Pazarlama ve satışına kadar geçen zamandaki sermaye ihtiyacının ortadan kaldırılmasıdır.

Risk sermayesi veya girişim sermayesi, bu açıdan değerlendirilmiş olursa kendisine sermaye arayışına giren şirket ya da yeni fikirleri bulunan girişimcilerin kendilerine sermaye yatırımı yapabilmeleridir. Ayrıca yeni fikirleri olan girişimciler ile şirketleri arayan risk almayı kabul eden girişimciler ile buluşmasıdır.

Risk Sermayesi Yatırım Ortaklıkları (GSYO’LAR)

Risk sermayesi yatırım ortaklıkları, fonlarda bulunan kaynakları yeni girişimci ve geleceği parlak şirketlere yatırır. Bu sayede şirketlerin üretmiş olduğu katma değerlerden yararlanmayı ve zamanında ortaklıktan ayrılabilmeyi amaçlayan firmalardır. Diğer bir deyişle, risk sermayesi şirketleri yeni geliştirilen ürünü piyasaya sürebilmek için kurulacak olan yeni işletmeye hisse senetleri karşılığı ile fon sağlar. Ayrıca yeni ürünü geliştiren kişi veya kişilere ortak olabilirler.

Girişim sermayesi şirketlerinin ülke ekonomisi bakımından en önemli fonksiyonu, iyi fikirlere sahip çıkmak ve bu fikirler sayesinde iyi bir şirket oluşturmaktır. Daha sonra yeni fikirlerin hayata geçebilmesi için yardım eder ve yaratıcılık ile girişimciliği teşvik etmeye çalışırlar.

 

GSYO’LARIN ÖNEMLİ ÖZELLİKLERİ

• Gsyo’lar yapmış oldukları yatırımlardan genelde 3 ve 7 sene içinde çıkmayı düşünürler.

• Sağlanmış olan finansman kaynağı, geri ödemesiz, faizsiz ve uzun vadeli şeklindedir.

• Şirketlerin yönetimlerine aktif olarak katılabilir ve önemli kararların alınarak kurumsallaşma aşamasına destek sağlayabilirler.

• GSYO’lar azınlık ve çoğunluk olarak hissedar olabilirler. Fakat azınlık hissesi olarak kalmayı seçerler.

• GSYO’lar şirketlerin yaşam döngüsünün 2. İle 3. Aşamalarında yatırım yapmayı seçerler.

• Şirketlere olunan ortaklıklara yeni ürün ve hizmet geliştirme, kurumsal yönetim gibi bazı hususlarda destek verirler.


Yorum Yap

Yorum Yap