1. Ana Sayfa
  2. GİRİŞİMCİLİK
  3. Girişimcilerin Başarılarını Engelleyen Unsurlar

Girişimcilerin Başarılarını Engelleyen Unsurlar

Girişimcilerin Başarılarını Engelleyen Unsurlar

Girişimcilerin Başarılarını Engelleyen Unsurlar

 

Bütün girişimciler kendi zorlukları ile baş başadır. Birçok başarılı girişimci bile iş sektöründe çeşitli tuzaklar ile karşılaşır. Girişimciler bu tuzaklardan kendilerini koruyabilmek için deneyim kazanmaları şarttır. Bir işi yönetiyorsanız eğer ister başarılı olun ister olmayın bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir. Bunlardan birkaçı aşağıda yer almaktadır.

 

  • Yanlış Personel ile Başlamak

 

Şirketinizde işe başlayacak kişilerin normal hayatlarında iyi birisi olmaları doğru kişi olduklarını göstermez. Girişimciler ekiplerini oluştururken, ön yargılara sahip olurlar. Çalışma zamanını doğru kullanabilmek için iyi çalışma arkadaşları seçmeniz gerekir. Personelinizin daha önceki iş deneyimlerini analiz edin ve yanlış kişiler ile ekip oluşturmayın. Doğru ekibi kuramazsanız, başarı oranınız düşer ve çabuk iflas etmenize sebep olur.

 

  • Ana Paranızı Etkin Kullanamamak

 

Girişimciler aldığı yatırımlarını ya da kendi parasını iş planı içinde harcayamıyorsa var olan sermayeyi etkin şekilde kullanması mümkün değildir. Çoğu girişimci sürekli bu hataya düşüyor. İş yeri kurulacağı zaman her ayrıntının lüks olması şart değildir. İşin başında yapılan lüzumsuz harcamalar şirketine zaman geçtikçe yük oluşturur. Dolayısıyla sermayenizi harcarken kazanca adapte olmalısınız. Şimdiler de çoğu start up şirketi de bu hataya düşüyor ve milyon dolarlarını kaybediyor.

  • İtibar ve Ego için Şirket Kurmak

 

Girişimci olarak ün kazanmak sermaye arttırırken ve personeli işe alırken büyük avantaj sağlar. Ayrıca şirkete yalnızca bir kişiyi bağlamak zararlıdır. Girişimciler şirketin geleceğini düşünürken diğer taraftan çözülmesi gereken sorunları da göz ardı etmemelidir. Ego tatmin etmek için yapılan her yatırım, sizi hayal kırıklığına uğratır.

 

  • İşinize Uyumlu Olmayan Personeli İşe Almak

 

İş hayatınızda her şey yolunda gitmeye başlaması ile birlikte yeni işçi alımları da yapacaksınız. Bunların işinize yarayıp yaramayacağı konusunda iyi düşünmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. İşe aldığınız personel belki senelerce sizinle birlikte çalışacak dolayısıyla işi bilmeyenler size fayda sağlamaz.

 

  • En İyi Olmaya Odaklanamamak

 

Girişimciler biraz para kazanmaya başladıkları an kendi işlerinde en iyi olmayı unuturlar. Belli bir kazanç sağlamanız şirketinizin en iyisi olduğu anlamına gelmez. Dolayısıyla işinizi devam ettirmek için üzerinde devamlı çalışmalar yapı. Unutmayın ki her şirketin bir alternatifi vardır.

 

  • Kendileriyle Dürüst Olmamak

 

Çoğu girişimci işlerinin iyi gittiğini düşünerek kendisini kandırır. Böyle durumlarda güzel gittiğini iddia etmek yerine kendinize dürüst olup pozitif şeyler arayın. Girişimciler şirketin başarısız olduğunu anlamazlar ise, büyük sorunlar arka arkaya gelir.

 

 

  • Personele Yeteri Kadar İş Yüklememek

 

İşlerinizin belirli bir sürede yapılmasını istediğinizde personeli görevlendirmek zor olabilir. Çalışanlarınıza yapabileceğinden daha fazla iş verirseniz, hata yapmalarını sağlarsınız. Dolayısıyla personelinize kaldırabileceği kadar yük yüklemek sizin için avantaj sağlar.

 

  • Sağlıklı İş ve Yaşam Dengesini Korumak

 

Girişimcilerin iş ile yaşam dengelerini korumaları zor bir iştir. Bazı girişimciler önemli konuları kendi işi gibi görürler. Takıntı şekli kuvvetli bir motivasyon sebebi olabilir fakat dinlenmenin yollarını bularak enerjilerini yüksek tutmalarını sağlar. Ayrıca iş ile yaşam dengesi harika olmak zorunda değildir fakat biraz da olsa denge olması başarı getirir.

 

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap