1. Ana Sayfa
 2. GİRİŞİMCİLİK
 3. Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik Nedir?

 

Deneyimli iş sektörü ile tanışmamış herkes, kendisini girişimci olarak görmek istiyor ya da görüyor. Katıldığınız seminerler, okuduğunuz kitaplar, tanıştığınız liderler girişimci olmayı sizler için bir hedef olarak görmenizi sağlıyor. Girişimci olmak iyi bir tercih ancak, sizin için doğru bir tercih mi? Maddi kazanç sağlamak açısından doru bir yöntem ama riskli yatırımlar gerçekleştiren kişilere girişimci adı verilir. Sektörde fırsatları gören, bu fırsatları değerlendirmek için risk alabilen, işiyle ilgili farklar yaratabilen kişiler girişimcidir.

 

Girişimcilerde Olması Gereken Özellikler

 1. Cesaretli olmalı ve gerektiği durumlarda cesur kararlar alabilmeli
 2. Yeniliklere açık olmalı
 3. İş dünyası ve piyasalar konusunda deneyimli olmalı
 4. Fırsatları görebilmeli, öngörülü olmalı
 5. Kendisinin ürettiği değerler ile iş kurabilmeli
 6. En önemlisi yatırım yapan kişidir.

 

Girişimcilik, mantıklı, kendisine güvenen, yeni iş fikirleri bulan kişi değildir. Bunlar girişimcilerde olması gereken özellikler arasındadır. Girişimci ile iş adamı birbirine karıştırılmamalıdır çünkü her ikisi de farklı konulardır.

Girişimcilik Ne Değildir?

 

 1. Kuantumcu Olmak Girişimcilik Değildir

Düşünceleriniz pozitif yönde, enerjiniz yüksek, inançlarınız çok iyi olabilir ancak, bunların hepsi sizin girişimci olduğunuza işaret değildir. Kendinizi nasıl hissetmenizin yanında neler yaptığınızı düşünmeniz gerekir.

 

 1. Network Marketing İşi ile Uğraşmak Girişimcilik Değildir

Network marketing sistemini bulan ve iş dünyasına uyarlamasını yapan kişiler girişimcidir. Fakat onun fikirlerini icra eden networkera girişimci demek çok yanlış bir kavram olur. Çünkü onlar yalnızca bir satıcıdan başkası olamazlar. Üyelik ya da ürün satışı yaparlar. Daha sonra belli bir sayıda kişiden sorumlu olarak yöneticilik yapma imkanları da vardır. Yalnız unutulmaması gereken şey yöneticilik de maalesef girişimcilik asla değildir.

 

 1. Garantörlük Girişimcilik Değildir

Herhangi bir işe ya da nesneye yatırım yapan kişiler %100 kar edeceğini biliyorsa eğer ona iş adamı diyebiliriz ancak girişimci değildir. Mesela şehrin en işlek yerinde 1 daire fiyatına 10 dairelik bir apartman yapıldığı zaman ve bu daireleri satıp kar elde etmeye çalışmak girişimcilik ile yakından uzaktan ilgisi yoktur. Bunlar iş adamıdır. Arsa değeri yükselmemiş ve fazla talep görmeyen yerlerin ancak ileriki zamanlarda değer kazanabileceğini öngören ve apartman yapıp daireleri satmak girişimciliğe daha yakındır.

Çünkü öngörülen bu bölgenin düşünülenin tam tersine değer kaybedip yok olma imkânı da vardır. En iyi örneği yemeksepeti.com iyi bir girişimcilik niteliğindedir ve Nevzat Aydın da iyi girişimciler arasındadır.

 

 1. Eğitim Almak, Kitaplar Okumak, Seminerlere Katılmak Girişimcilik Değildir.

Daha hiçbir icraat yapmadan ve yalnızca girişimcilik hakkında bilginiz var diye girişimci olamazsınız. Tabi ki aldığınız eğitim, kitaplar, katıldığınız seminerler size fayda sağlar bunun aksini söylemek mümkün değildir. Ancak bu bilgileri kâr amacı ile bir işe dökmezseniz girişimci sayılmazsınız yalnızca, girişimci adayı olabilirsiniz.

 

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap