1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. Giyim Mağazası Açmak

Giyim Mağazası Açmak

Giyim Mağazası Açmak

Giyim Mağazası Açmak

Ev hanımlarının aile bütçesine katkıda bulunmak için para kazanma yollarından olan giyim mağazası açmak konusunda bizden öğrenmek istediği bilgilerin detaylarını anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle Açılacak Giyim Mağazasının Çeşidine Karar Verilmeli

İnsanların vazgeçilmezi olan giyim eşyaları, hiç bir zaman popülerliğini kaybetmemektedir. Özellikle herhangi bir işi olmayan ev kadınları için giyim mağazası açmak, iyi bir gelir kaynağı olmakla beraber, aynı zamanda da boş zamanlarını değerlendirmek için zevkli bir uğraş olmaktadır. Bu nedenle internet ortamında ve sitemize girerek “Giyim üzerine mağaza açmak istiyorum neler yapmalıyım” şeklinde sorularla karşılaşıyoruz. Bazıları da çocuk giyim mağazası açmak istiyorum diyerek aynı soruyu sormaktadırlar.

Giyim konusunda mağaza açmak için öncelikle açılacak mağazanın ne tür giyim malzemelerini kapsayacağı hakkında karar verilmesi gerekiyor. Açılacak mağaza tek bir çeşit olabileceği gibi birden fazla çeşidi de içerebilmektedir. Burada önemli olan husus, mağazanın içindeki kıyafetlerin birbirleri ile uyumlu olmasıdır. Örneğin erkek giyim mağazası açmak istiyorum diyenler aynı mağazada bayan iç giyim kıyafetleri bulundurmamalıdır.

Mağazanın içinde bulunacak çeşitler mağazanın büyüklüğüne göre de çeşitlenmektedir. Mağazanın alanı büyüdükçe içine konulacak çeşitler de artabilmektedir. Bu da mağazayı açmayı düşünen kişilerin bu iş için yatırabilecekleri para ile doğru orantılı olmaktadır. Sermayesi az olanlar ise tek çeşit üzerine butik şeklinde mağaza açabilirler.

Giyim Mağazası Açmak

Hedef Kitleler Doğru Seçilmelidir

Giyim mağazası açarken önemli olan bir diğer konu ise hangi hedef kitle veya kitlelerine hitap edileceğine karar verilmelidir. Hedef kitlenin belirlenmesine ise en büyük etken mağazanın açılması planlanan yer olmaktadır. Örnek olarak, orta ve düşük gelirli insanların yaşadığı semtlerde açılacak bir mağazada, lüks ve yüksek fiyatlı kıyafetlerin satılabilmesi nerede ise imkansızdır. Bu nedenle semte uygun fiyatlı kıyafetler satılmalıdır. Ayrıca mağazanın açılacağı semtte bulunanların genel yapıları ve gelenekleri de kıyafet seçiminde önemli rol oynamaktadır. Daha çok kapalı kıyafet tercih edilen bir semtte mini etek ve dekolteli elbiseleri satmak çok zor olacaktır.

Giyim Mağazası Açma Maliyeti?

Her iş kolunda olduğu gibi giyim mağazası açmak da maliyetli bir iştir. Bu maliyeti oluşturan birçok alt başlık bulunmaktadır. Bunların başında mağazanın kirası gelmekte ve bu da açılacak semte ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Kiradan sonra ise mağazanın içine yapılacak düzenlemeler, alınacak kıyafetler ve mağaza açmak için gerekli olan yasal ödemeler gelmektedir.

Giyim Mağazası Açmak Ne Kadara Mal Olur?

Giyim sektörüne girmek isteyenlerin sordukları soruların başında, giyim mağazası açmak istiyorum ne kadara mal olur? sorusu gelmektedir. Mağaza açma maliyetleri değişmekle beraber 50.000 TL gibi bir nakitle bu işe başlanabilmektedir. Mağaza için bu kadar nakit sahip olmayanlar için birçok banka tarafından destek kredisi verilmektedir.

Ödeme imkanları hesaplanarak bu krediden faydalanıp mağaza açılabileceği gibi, güvenilir bir ortak bulunarak da masraflar paylaşılarak bu işe girişilebilir. Ortak olmak ayrıca mağazadaki çeşitliliği arttıracağı gibi genel giderlerin paylaşılması bakımından da faydalı olacaktır. Ayrıca bir kişi kasada dururken diğeri satış yapacağından eleman tasarrufu da sağlamaktadır. Giyim mağazası açmak için bir diğer alternatif ise çalışır durumda bir mağazanın devren alınması şeklinde olabilmektedir.

Buradaki en önemli husus ise, mağazanın satış kapasitesi ve müşteri potansiyeli ile verilecek devir parasının uygunluğudur. Devren bir mağaza alınmak isteniyorsa, mutlaka dışarıdan mağazanın durumu yeterli bir süre incelendikten sonra karar verilmelidir.

Giyim Mağazası Açmak

Giyim Mağazası Açmak Karlı mı?

Giyim mağazasının maliyetinin yanı sıra, giyim mağazası açmak karlı mı? soruları da sorulmaktadır. Giyim her zaman geçerli bir sektör olduğundan, düzgün ve doğru işletilen bu tip mağazalar oldukça karlı olmaktadır. Uygun kıyafet seçimi ve uygun kar oranları ile birlikte yapılacak doğru tanıtım, mağazanın karını da arttırmaktadır. Bunlara ek olarak iş disiplini, temizlik, müşteri ilişkileri ve gereksiz masraflardan kaçınarak planlı mal alımı, bu sektördeki karın artmasına çok etkili olmaktadır. Mağazanın ilk açılışından itibaren büyük satışlar beklenmemeli ve müşterilerin alışması ve sizi tanıması için gerekli olacak bir süre için sabırlı olmak gerekmektedir. İlk başlarda fiyatlar olabildiğince düşük tutularak müşteri çekilmesi de çok önem arz etmektedir.

Bayan Giyim Mağazasında Neler Bulunmalıdır?

Giyim mağazalarında genellikle en karlı yatırım bayan kıyafetleri üzerine olmaktadır. Alışveriş konusunda bayanların daha istekli oldukları ve en çok bayan kıyafetlerinin satıldığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle de bayan giyim mağazası açmak istiyorum diyenlerin sayısı oldukça fazladır. Karlı bir yatırım olmasına rağmen bayan giyim mağazası açmak daha fazla seçici olmayı gerektirmektedir. Mağazada bulunması gereken kıyafet çeşitliliği erkek giyimine oranla kıyaslanmayacak kadar zengin olmalıdır. Ayrıca kıyafetlerin yanı sıra ayakkabı ve aksesuarların da bulunması, bayanların alışveriş arzularını daha da arttıracaktır. Bayanların kıyafet seçiminde etkili olan beden çeşitliliğine de önem verilmeli ve her bedenden yeteri kadar kıyafet bulundurulmalıdır.

Giyim Mağazası Açmak

Bebek Giyim Mağazası Açmak Ne Kadara Mal Olur?

Bayan kıyafetlerinin yanı sıra bebek giyim mağazası açmak da karlı bir yatırım olmaktadır. Bu nedenle bebek giyim mağazası açmak istiyorum, ne kadara mal olur diye de oldukça fazla soru sorulmaktadır. Aslında giyim mağazası ile bebek giyim mağazası açmak arasında maliyet açısından çok fark bulunmamaktadır. Önemli olan yukarıda açıkladığımız maliyete etki eden faktörlerdir. Maliyeti etkileyen kira, tadilat ve elektrik gibi ana giderler hesaplandıktan sonraki maliyet alınacak eşyalara bağlı olmaktadır.

İç Giyim Mağazasında Neler Bulunmalıdır?

Giyim üzerinde iş yapmak isteyenler daha uygun maliyet ve daha fazla kar etmek için iç giyim mağazası açmak istemektedirler. Bu sebeplerden dolayı da iç giyim mağazası açmak istiyorum ne yapmalıyım? şeklinde sorular soruyorlar. İç giyim çok çeşitlilik isteyen ama bir o kadar da karlı bir yatırım olmaktadır. İç giyim giyimin de olmazsa olmazı ve en çok alımı yapılan bölümüdür.

İç giyim mağazasını bir bütün olarak görüp erkek ve kadın çeşitleri bir mağazada toplanabilse de, özellikle sadece bayan iç giyim mağazası açmak daha fazla kar ettirmektedir. Ayrıca kadınlar sadece kendilerine özel olduğu için daha rahat ve huzurlu alışveriş yapabilmektedir. Bayan iç giyimi denince çeşitlilik ve model konusu da ön plana çıkmaktadır. iç giyim, gecelikten iç çamaşırlarına, takımlardan fantezi kıyafetlere kadar çok fazla çeşitlilik gerektiren bir konudur. Görünümünün yanı sıra sağlıklı kumaşlardan olması da tercih sebebi olmaktadır.

Giyim Mağazası Açmak

Tesettür Giyim Mağazası Açmak Karlı mıdır?

Günümüzde tesettür giyim tarzını tercih eden çok fazla kadın bulunmaktadır. Bu nedenle tesettür giyim mağazası açmak da karlı bir iş olarak kabul edilmektedir. Bu giyim tarzında yeterli bilgiye sahip olanlar tesettür giyim mağazası açmak istiyorum karlı mıdır? diye sorular sormaktadırlar. Tesettür giyim diğer kıyafetlere oranla daha pahalıdır ve daha da fazla kar getirebilmektedir. Burada önemli olan konuların başında mağazanın açılacağı yer ve mağazanın işletilme yöntemidir. Tesettür giyimi tercih eden bayanların kendilerini rahat hissedeceği ortam oluşturulmalı (deneme kabinleri dahil) ve özellikle de bayan elemanlar çalıştırılmalıdır.

Giyim Mağazası Açmak

Giyim Mağazası Açmak İle İlgili Daha Detaylı Bilgilere Nasıl Ulaşabilirim?

Sizlerde giyim mağazası açmak konusunda kararlı iseniz ve bu konuda daha detaylı ve teknik bilgilere sahip olmak istiyorsanız, iletişim bilgilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmına bırakabilirsiniz. İletişim bilgileriniz üzerinden, konu ile ilgili uzmanlar size ulaşarak ücretsiz yardım ve bilgi paylaşımında bulunacaklardır. Giyim mağazası açmak konusunda, aklınızda başka sorular da bulunuyorsa yorum bölümüne bunları da yazarak bize sorabilirsiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap