1. Ana Sayfa
  2. BORSA
  3. Gündemdeki Gelişmeler Borsayı Nasıl Etkiler?

Gündemdeki Gelişmeler Borsayı Nasıl Etkiler?

Gündemdeki Gelişmeler Borsayı Nasıl Etkiler?

Gündemdeki Gelişmeler Borsayı Nasıl Etkiler?

Borsalar gündemdeki önemli olaylardan direk olarak etkilenmektedir. Doların aşırı yükselmesi, ABD’den gelen ekonomik veriler, seçimler gibi birçok olay borsanın düşmesini yada yükselmesini etkilemektedir. Bunların altında yatan temel sebep şirketlerin bir kısmının gelirleri direk dövize bağlı olması yada yatırımcının ülkenin ekonomik durumuna göre hisse senedinden nakit paraya dönüş yapması gibi etkenlerdir.

Gündemdeki Gelişmeler Borsayı Nasıl Etkiler

Yatırımcı her zaman parasını korumak ve üzerine eklemek ister. Bazen ekonomik göstergeler olumsuz yönde gelişme gösterir ve yatırım yaptığımız şirketin muhtemelen bir sonraki dönemde zarar edeceğini düşünürüz. Eğer çok uzun vadeli yatırımcı değilsek bir sonraki dönemin verilerini beklemeden hızlıca paramızı nakde çevirip kazancımızı korumayı yada yatırım aracımızı değiştirmeyi planlarız. Piyasalarda işlem yapan yatırımcıların çok ciddi bir kısmı kısa vadeli yatırımcı tipinde olduğundan ötürü borsalarda satışlardan etkilenerek düşüş sürecine başlar. Ne zaman olumsuz haberler yada ekonomik göstergeler olumluya döner yatırımcı borsada hisse senedi almaya başlar borsa endeksleri de yükselmeye başlar.

Gündemdeki Gelişmeler Borsayı Nasıl Etkiler
Bunların haricinde ani olaylar da borsayı düşürmeye yada yükseltmeye sebep olmaktadır. Örnek vermek gerekirse ülkemizde yaşanan koalisyon hükümetlerinin ani kararlar bozulması borsaları olumsuz etkilerken, Türkiye’nin uluslararası yatırım kuruluşları tarafından yatırım yapabilir kategorisine alınması da olumlu etkileyerek fiyatların yükselmesine sebep olmuştur.

Gündemdeki hemen hemen her olay muhakkak borsaya etkisi olmaktadır. Hisse senetlerinde beklentilerin kazandırdığını, beklentiler gerçekleştikten sonra hisse senedinin düşüşe geçtiğini unutmayın. Örneğin bir gıda şirketinin yeni bir ürününün uluslararası piyasada satışa sunularak yüksek miktarda kar bekleniyorsa ve bu beklenti sizden çok ekonomistler ve hisse senedi alıcıları tarafından da bekleniyorsa hisseler yükselmeye başlar, alımlar artar ve gerçekleşene kadar bir kazanç oluşur. Gerçekleştikten sonra yeni bir beklenti yok ise hisse düşmeye başlar. Aynı şekilde ülke ekonomisinde olumlu haberler, olumlu gündem borsayı yükseltirken olumsuz haber ve gündem düşürmektedir.

Gündemdeki Gelişmeler Borsayı Nasıl Etkiler

Belirsizlik durumları piyasaların en sevmediği durumdur. Belirsizlik durumunda yatırımcı ne yapacağını bilemediğinden piyasalarda ne yapacağını bilemez ve yatay seyreder. Belirsizlik süreci uzun sürüyorsa testere piyasası olarak da adlandırılan dalgalı görünüme geçilir. Bir yükseliş bir düşüş durumları oluşur ama sonuçta sürecin başlangıcındaki rakam neyse sonunda da yaklaşık olarak aynı rakam olur.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Genel olarak bildiğim gündem borsanın üstünde etkisi çok büyüktür, örneğin bir liderin konuşması bile borsayı olumlu ve ya olumsuz etkilemektedir. Bilgiler için ayrıca teşekkürler.