1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. Güzellik Salonu Açmak

Güzellik Salonu Açmak

Güzellik Salonu Açmak

Güzellik Salonu Açmak

Pek çok kişi tarafından merak edilen konulardan biri de güzellik salonu açmak konusudur. Bu fikir hakkında aklınıza takılan bütün sorulara cevap arıyorsanız, makaleyi okuyabilirsiniz.

Güzellik Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler

İlk olarak güzellik salonu açmak için işletme sahiplerinin bazı belgeleri tamamlaması gerekiyor. Bu belgelerin başında da işletme belgesi bulunuyor. Eğer işletme bölümünden mezun olunmuşsa bu belgeyi çok kolay bir şekilde temin edebilirsiniz. Aynı zamanda farklı bilgileri edinerek ya da konferans gibi farklı etkinliklere katılarak güzellik salonu açmak için izin alma şansınız da mevcut. Açılan yerin sağlık koşullarına uygunluğuna dair, hijyen belgesi gibi farklı belgelerin de bulunması gerekiyor. Bunun için özellikle de şehir merkezlerinde eğitim veren kurslar tercih edilebilir.

Güzellik Salonu Açmak

Güzellik Belgesi Açmak İçin Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda belirtilene göre, usta belli bir mesleğin beraberinde getirdiği iş bilgisi, deneyim ve iş alışkanlıklarını kazanmış ve bunları iş yaşamına kolay bir şekilde entegre edebilen, üretimi ve koşullarını planlayarak süreci yöneten ve istenilen ürünü ortaya çıkaran kişilere verilen addır. Eğer herhangi bir işletme açılacaksa ilk koşullardan birisi ustalık belgesinin olmasıdır. Milli Eğitim Bakanlığı’nca Hayat Boyu Öğrenme ya da Mesleki Eğitim Merkezleri’nden başvuru yapılarak alınabilir.

Güzellik salonu açmak için gerekli olan ustalık belgesi için tercih edilebilecek iki yol vardır. İlki müracaat ettikten sonra belli bir süre eğitim almaktır. İkincisi ise, bir eğitim almadan direkt olarak sınava girerek belge alınabilir. Ancak bunun için kişi, ilgili olan meslekte çalıştığını kanıtlayarak denklik yoluyla ya da meslek lisesi mezunuysa ilgili meslekte direkt olarak sınava girerek belge temin edilebilir. Böylece de güzellik salonu açmak fikrinin yolu açılmış olur.

Güzellik Salonu Açmak İçin Gerekenler

Yukarıda bahsedilen belgeler dışında güzellik salonu açmak için bazı işlemleri sorunsuz bir şekilde uygulamak gerekiyor. Örneğin önemli konulardan bir tanesi, işletmeyi açacak olan kişinin sağlık ocağından bir izin alması gerekiyor. Kullanılacak olan yerin, kişinin kendine mi ait olduğu ya da kiracı mı olduğu gibi bilgilerin de bulunması gerekiyor. Güzellik salonu açma yönetmeliği içerisinde de belirtildiği gibi vergi levhası, adli sicil kaydı, işletmenin Esnaf ve Ticaret Odası’na kayıtlı olunduğunu gösteren bir belge, ticaret sicili, imza sirküleri gibi belgelerinde olması gerekiyor.

Güzellik Salonu Açmak İçin Kurslar

Eğer bu konuda çok fazla yetenekli olduğunuzu düşünmüyorsanız ya da biraz daha cesaretlendirilmeye ihtiyacınız varsa, güzellik salonu açmak için bulunduğunuz yerde bir kurs arayışına girmiş olabilirsiniz. Bu kurslar bireyler için çok faydalı olmaktadır. Kişilere hem deneyim anlamında hem de konuya daha fazla hakim olma anlamında çok katkı sağlamaktadır. Günümüzde bireyler özellikle de bayanlar güzellik konusunda çok titiz davranıyor. Bu durum da güzellik merkezlerine duyulan ihtiyacı arttırmış oluyor.

Güzellik Salonu Açmak Karlı Mıdır?

Güzellik salonu açmak gibi bir fikriniz varsa elbette ki kar gibi önemli bir konu da gözden kaçırılmamalıdır. Genel olarak bakıldığında güzellik merkezlerinin müşterileri üst gelir grubunda bulunuyor. Bu konuda yapılan analizler de kar oranlarının yüksek olduğunu gösteriyor. Ancak elbette bu durumda etkili olan bazı faktörler var. Örneğin, açılacak olan salon çok aktif yol güzergahı üzerinde ya da bilinirliği yüksek bir semtte ise elbette bu oranın artma ihtimali çok daha fazla olacaktır.

Güzellik Salonu Açmak

Güzellik Salonu Açmak İçin Gerekli Ekipmanlar

Gelen müşterilerin devamlılığının olması için ya da güzellik salonunun adını daha geniş kitlelere duyurmak için verilen hizmetin kalitesi çok önemli bir konudur. Bunun için de güzellik salonunda çalışan kişilerin hem deneyimi hem de müşterilere karşı olan tavrı çok önemlidir. Yine güzellik salonunda kullanılacak olan ekipmanlar da çok önemlidir. Ekipmanların kaliteli olması ve amaca hizmet etmesi ve de sağlık anlamında hiçbir tedirginlik yaratmaması gerekmektedir. Çünkü sağlık konusu çok hassas bir konudur. Manikür, pedikür, epilasyon malzemeleri, saç kesim ve boya işlemleri için kullanılacak malzemeler, cilt bakımı için gerekli olan ekipmanlar gibi ürünler temin edilmelidir.

Güzellik Salonu Açmak Kaça Mal Olur?

Artık güzellik salonları sadece kadınlara hitap eden merkezler olmaktan tamamen çıkmış durumda… Bu işletmelerin içerisinde bir de erkek güzellik salonu bölümü de mevcut. Bunun için de açılacak olan yerin masrafı biraz daha fazla olmaktadır. Yeni kurulacak olan bir iş muhakkak ilk adımda maliyetli olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre eğer böyle bir düşünceniz varsa ortalama üç yüz bin TL gibi bir sermayenin olması hem ortaya çıkarılacak olan hizmet bakımından hem de mekan bakımından yeterli görülen miktardır.

Uygun Konumu Belirlemek

Her alanda olduğu gibi bu konuda da açılacak olan işletmenin işlek bir yerde olması çok önemlidir. Eğer kurulacak olan güzellik salonu tenha bir yerde ya da kimsenin gitmeyi tercih etmeyeceği bir yerdeyse, bu durumda ne yazık ki salon beklenen düzeyi karşılamayabilir. Bunun için de çok titizlik içerisinde saha çalışması yürütülmelidir. Daha önceden bu işi yapmış kişilerin tecrübesinden de yararlanılabilir. Alan olarak örneğin, daha kalabalık olan sokaklar, alışveriş merkezleri çevresi ya da insanların çok sık ziyaret ettiği çeşitli kafelerin ya da marketlerin olduğu alanlar örnek gösterilebilir.

Güzellik Salonu Açmak

Personel Seçimi

Güzellik salonu faaliyetleri hizmetlerini sunacak olan personeller aslında hem hizmetin kalitesinden hem de müşterilere karşı sergilenen tavırdan sorumlu olan kişilerdir. Bunun için de eğer müşterilerden olumlu geri dönüt almak isteniyorsa personel seçimi yaparken birtakım hususların üzerinde durulması gerekiyor. Kozmetik uygulamaları, eğitimi olmayan kişiler tarafından uygulanırsa müşterilerde bazı sağlık sorunları ya da farklı durumlar meydana gelebilir. Güzellik uzmanlarının ve çalışan diğer personellerin kaliteli bir eğitim alması ve tercihen de tecrübe sahibi olması gerekmektedir. Eğer bu hizmet nitelikli kişiler tarafından uygulanırsa, alınan sonuç da bir o kadar pozitif yönde olacaktır.

Dekorasyon Nasıl Olmalıdır?

Herhangi bir alana girildiğinde göze çarpan ilk şey genelde o ortamın dekore ediliş tarzıdır. Güzellik salonları personelleri, müşterilerine temiz, güvenli ve rahatlatıcı bir mekanda daha hızlı ve profesyonel bir hizmet sağlarlarsa başarılı olurlar. Eğer bir yerden hizmet sonucu para kazanılmak isteniyorsa, elbette dekor konusunda da dikkat edilmesi gereken bazı durumların olduğunu belirtmek gerekiyor.

Örneğin; mekanın ferah, şık ya da minimal bir şekilde dekore edilmesi hem müşteriler için hem de hizmet veren kişilerin çalışması bakımından gerekli olan bir şeydir. Bu durum hem işletmenin daha geniş kitlelere duyurulması için hem de müşterilerin sürekli orayı tercih etmeleri için uygun bir tavsiye niteliğindedir. Güzellik salonu dekorasyonu işlemleri için yeterli miktarda sermayeniz varsa, deneyimli kişilerden destek almanız daha yaratıcı sonuçları beraberinde getirecektir.

Sizler de güzellik salonu açmak istiyorsanız aşağıdaki yorum bölümünden iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Konu ile ilgili olan uzmanlar böylece sizlere ulaşarak gerekli bilgi ve yardımı ücretsiz bir şekilde sağlayacaktır. Ayrıca konuyla ilgili bütün sorularınızı yorum bölümü aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 4 hafta önce

    Güzellik salonu açmak güzel fikir ancak bilin ki, yazıda anlatıldığı kadar kolay değil. Tabi ki her işin zorluğu vardır ancak işin içine girince hiçbir şeyin kolay olmadığını göreceksiniz.

  2. Güzellik Salonu Açmak çok güzel bir fikir fakat belge olayları hem zaman hem para gerektiriyor fakat tümü yerine getirilmesi durumunda ileride iyi bir yatırım olacağına eminim.