1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. İş Fikirleri: Halı Yıkama İşi Nasıl Yapılır?

İş Fikirleri: Halı Yıkama İşi Nasıl Yapılır?

İş Fikirleri: Halı Yıkama İşi Nasıl Yapılır?

Halı temizlik yıkama işine nasıl başlanır?

Halı temizliği getirisi yüksek bir iştir. Özellikle yaz sezonlarında kışın yaptığınız tüm ciroyu yaz sezonunda elde edersiniz. Halı temizleme işi için kullandığınız ekipmanları; koltuk yıkama, yorgan yıkama, kumaş yıkama gibi işlerde kullanabilirsiniz.

Kimler bu işi  yapabilir?

Bu işi yapmak isteyen bireylerin ilk önce satış becerisi, müşteri ikna kabiliyeti, personel eğitimi ve sabırlı bireylerin yapması gerekir. Personelinizi devamlı eğitmeniz gerekir. Müşteriye güven vermelisiniz bu işin en iyisi olduğunuzu lanse etmeniz gerekir.

Hedef pazarı?

Halısını ve ev eşyalarını temiz tutmak isteyen her müşteri yani avukatlar, doktorlar, ibadethaneler, oteller, pansiyonlar, öğrenci yurtları sizlerin potansiyel müşterilerinizdir.

Kulanılan ekipmanlar?

  • Temizlik solventleri
  • Ekipmanların taşınması ve müşteriye servis için kamyonet
  • Yıkama için kulanılacak  olan deterjanlar kimyasallar 
  • Halı yıkama makinesi
  • Kurutma makineleri     

Ruhsat işlemleri 

Kesinlikle ruhsat almanız gerekir geçen senelerde bir çok firma merdiven altı olarak bu işi yaptıklarından dolayı büyük cezalar yediler. Ticaret odasına kaydınızı yaptırın. Halı yıkama derneklerine üye olun üye olmak size ilerleyen zamanlarda kredi çekmek işinizi büyütmeniz için destek olacaktır.

Reklam: Web siteleri , kartvizit, broşürler, yerel reklamlar, radyo yayınlarında reklamınızı yapabilirsiniz.

Maliyet: Ortalama maliyet size büyüklüğüne ve pazarına göre 15 bin ila 100 bin arasında tutar. Fabrika türünde bir yer açmak için en az 50 ile 500 bin lira arası değişir, bu tamamen kişinin ekonomisine ve hedeflerine bağlıdır 

Masraflar : Masraflar tamamen iş yerinin büyüklüğü çalıştıracağınız personel ile ilgilidir iş yeriniz ne kadar büyürse o kadar ek yük getirecektir. Ayrıca muhasebe ücretleri,su giderleri elektrik giderleri,kulanılan deterjanlar, yumuşatıcılar da gider kalemleri olarak hesaplanabilir.

Daha fazla kar sağlamak

İşletmeniz den daha fazla kar sağlamak için ayni ekipmanlar ile tül perde, inşaat yapımından sonra oluşan kalıntılar, küçük halı ve perde tamiri restorasyon hizmetleri verebilirsiniz.

 


Yorum Yap

Yorum Yap