1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. Halk Ekmek Bayiliği Açmak

Halk Ekmek Bayiliği Açmak

Halk Ekmek Bayiliği Açmak

Halk Ekmek Bayiliği Açmak

İş fikirleri içerisinde olan halk ekmek bayiliğini kısa sürede karlı bir iş kolu olarak değerlendirebilirsiniz. Ülkemizde halk ekmek, ucuz ekmek ile unlu mamullerin bulunduğu en önemli noktalardan birisi olarak, bayilik alınabilen bir iş kolu olması nedeniyle de girişim ve yatırımcıların dikkatini çekmektedir.

İş kurmak açısından bir dükkan açmayı planlıyorsanız, halk ekmek için bayilik girişiminde bulunmanızı tavsiye ediyoruz. Halk ekmek bayiliğiniz ortalama bir dükkan dahi olsa kar marjına bakıldığında tatmin edici düzeylerde olduğu görülüyor.  Burada aklınıza gelen soru ‘’Halk Ekmek Bayiliği ile ne kadar kazanılır?’’ sorusu olabilir ama buna verilebilecek en net ve doğru cevap, potansiyel nüfus ve bulunan bölgenin gelir durumuna göre değişkenlik gösterir şeklinde olur. Eğer ortalama gelir durumuna sahip bir bölgede açmışsanız halk ekmek bayiliği sayesinde aylık 5-6 bin TL kar elde edebilirsiniz.

Halk Ekmek Bayiliği Açmak

Halk Ekmek Bayiliği Nedir?

Birçok şehirde belediyeler tarafından hazırlanmış olan ekmeklerin daha ucuz fiyatlara satıldığı noktalara verilen ad olarak tanımlanabilir. Birçok belediye tarafından şehirde yaşamakta olan dar gelirli vatandaşları için ucuz fiyatı ile ekmek ile unlu mamuller satılmaktadır. Halk ekmek bayilerinde ekmek fırınlara oranlar %40 oranında daha ucuza satılmaktadır. Halk ekmeği bayilerinin sunduğu en büyük avantaj, ekmek ya da unlu mamullerin daha ucuza satılmasıdır. Aynı zamanda ucuz olduğu kadar belediyeler tarafından üretildiği için sürekli denetlenmekte çok tüketilmektedir.

Halk Ekmek Bayiliği Nasıl Alınır?

Halk ekmek ismi ile tanınmış olan ve belediye tarafından sağlanan ekmekler ile unlu mamuller, ülkemizde her şehirde ve her semte halkımıza sunulan ekstra hizmetler arasında yer almaktadır. Birçok büfe ya da fırın gibi özel işletmeler tarafından imal edilen ekmek ile unlu mamullere rakip olarak sunulan hem kaliteli hem de uygun fiyatlı halk ekmek bayiliği, en karlı iş fikirleri arasında da yer almaktadır.

Halk ekmeği bayilerinin, bayi sahipleri için oldukça faydalı ve karlı bir olduğunu belirtmiştik. Bu anlamda yeni bir sektörde iş hayatına atılmak istiyorsanız, kendi işinizin patronu olmak en büyük hayaliniz ise, bu karlı ve mantıklı iş kolunu tercih etmenizi tavsiye ederiz. Genel hatları ile birkaç prosedür sonucunda, halk ve unlu mamulleri satışını gerçekleştirebilir ve halk ekmek bayisi olarak ya da halk ekmek satış noktası olarak karlı bir işe sahip olabilirsiniz.

Birçok insan fırın ya da market gibi unlu mamul satan yerler yerine halk ekmek bayiliği ve satış noktalarını ekmek almak için tercih ettiği için, sektör karlılık ve süreklilik açısından da çok karlıdır.  Fazla bir zorluğu olmayan ve çok fazla bir sermaye gereksinimi duymayan iş kolu sayesinde düzenli ve yüksek kazançlar elde edilebilmektedir. Tabi bu açılan halk ekmek bayiliğinin yeri ve konumu ile doğru orantılıdır.

Halk Ekmek Bayiliği Açmak

Halk Ekmek Bayiliği Başvuru Belgeleri

Kendi fırınlarında belediyeler ekmek ve unlu mamuller üreterek, satış konusunda aracılık hizmeti de sağlayarak; halk ekmek bayilerinde belediye fırınlarında üretilen ekmekleri daha ucuza satmayı hedefler. Halk ekmek bayiliği almak için çeşitli prosedürler bulunurken, halk ekmek bayiliği açmak isteyen kişiler öncelikle başvuru belgeleri ile beraber belediyeye başvururlar. Bu amaçla başvuru ve belgelerde bayilik almak isteyen kişilerin hazırlaması gereken belgeler ile birlikte bazı şartlar da aranmaktadır.

Bayilik almak isteyen kişiler için öncelikle oturdukları mahalle ya da semtin muhtarına başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bundan sonra istenilen bir belge ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilecek olan aylık gelir belgesidir ve aylık gelirinde belli miktardan fazla olmaması gerekmektedir. Bu belgenin istenilmesinin nedeni, koyulan şartların tam olarak sağlanması amaçlamaktadır. Bunların dışında halk ekmek bayiliği açmak için istenilen belgeler;

  • Nüfus cüzdanı
  • Gelir Belgesi
  • İkametgah belgesi
  • Adli sicil kaydı
  • Vergi belgeleri

Belgeler ile birlikte il ya da ilçede halk ekmek bayiliği için belediyeye başvuruda bulunduğunuz taktirde halk ekmek hizmeti sunan bir bayilik mevcutsa, ek şartlar devreye girecektir. Bazı belediyeler, bayilik açma talebinize karşılık, yeterli sermayeniz olup olmadığını kontrol etmek için banka bilgilerinize yönelik talepte bulunabilir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce il ya da ilçenizde bulunan belediyeye giderek gerekli şartları öğrenmeniz, iş fikirleri arasında yer alan halk ekmek bayiliği açmak için öğrenilmelidir.

Halk Ekmek Bayiliği Açmak

Halk Ekmek Bayiliği Açmanın Maliyeti Nedir?

Yeni iş fikirleri içerisinde değerlendirebileceğiniz halk ekmek bayiliği açmak için gerekli olan sermeye merak konusu olmakla birlikte, bayilik açmak az bir bütçe ve maliyet gerektirmektedir. Satış yapacak kişilerden belediye kasa başına ekmek ve unlu mamuller için 12 TL bir para almaktadır. Bunun yanında halk ekmek bayisi açmayı isteyen kişiden, tahsis edilecek için üç ayda bir kira ödenerek, işletmenin yürütülmesi sağlanmaktadır. Bu anlamda belediyenin istediği kira bedeli de üç ay için oldukça cüzi kiralar bölge ve konuma göre istemektedir.

Kısacası halk ekmek bayiliği açmak çok sermeye gerektirmeyen bir iş olmakla beraber, düşük ürün alımı ve düşük kira bedeli nedeniyle de çok karlı bir iş kolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Halk ekmek bayiliği bölge ve konuma göre oldukça güzel paraların kazanıldığı en karlı iş fikirleri arasında da yer almaktadır.

Halk Ekmek Bayiliği Açmak

Halk Ekmek Bayisi Çalışma Saatleri

Halk ekmek veren belediyelerin bayiliği bulunmakla birlikte, kısaca açıklamak gerekirse; belediyeler ekmeklerini satmak adına büfeler kurar ve ihale yoluyla bunların işletmesini hakkını sizlere devreder. Bu durumda üç ayda bir ya da aylık olarak kiranızı ödeyerek, hazır büfe sahibi olursunuz. Bu büfelerin kirası da çok yüksek olmamakla birlikte en fazla bulunduğu konuma ve bölgeye göre 3 bin TL olabilir.

En karlı iş fikirleri içerisinde yer alan halk ekmek bayiliği açarak, güzel bir gelir kazanabilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra bir büfe halinde işinize başlayabilir ve daha sonra isteğinize göre çalışma alanınızı büyütebilirsiniz.  Böylelikle aylık elde edeceğiniz kar ve satışı da ürünlerinize göre artırabilirsiniz.

Ek olarak halk ekmek bayisi olarak çalışma saatleri konusunda kafanızda sorularınız varsa, bu konuda da bilgilendirme yapalım. Büfeler sabah 7, akşam 7 arasında hizmet veren halk ekmek bayileri pazar günleri çalışmamaktadır. Sadece pazar günleri açık olan halk ekmek bayisi bayramlarda ve resmi tatillerde de hizmet vermektedir. Hatta çalışma saatleri biraz daha ertelenebilmektedir.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 3 ay önce

    Thanks for your marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you can be a great author.I will always bookmark your blog and will often come back in the foreseeable future. I want to encourage yourself to continue your great work, have a nice weekend!