1. Ana Sayfa
  2. BAŞARI HİKAYELERİ
  3. Başarı Hikayeleri: Hamdi Ulukaya Chobani Yoğurtları

Başarı Hikayeleri: Hamdi Ulukaya Chobani Yoğurtları

Başarı Hikayeleri: Hamdi Ulukaya Chobani Yoğurtları

Hamdi Ulukaya Chobani Yoğurtları

 

Hamdi Ulukaya, Amerika’da son 10 senesin en hızlı bir şekilde büyüyen ve en yenilikçi 10 şirket arasında bulunuyor. Aynı zamanda Chobani’nin kurucusu ve CEO’su Ulukaya, yakın bir zamanda başlatmış olduğu program ile adından sıkça söz ettiriyor. Ayrıca Türkiye’den yeni girişimcilerin çıkabilmesi için büyük çaba gösteriyor. Hamdi Ulukaya, Erzincan’ın İliç ilçesinde süt ürünleri üretimi yapan bir ailede dünyaya geldi. Amerika’ya İngilizce öğrenebilmek için gelmesinin ardından, New York’un kuzeyinde yer alan ve kapatılmak üzere olan bir yoğurt fabrikasını satın aldı. Babasının da desteği ile fabrikayı ilerletti. Daha sonra 5 seneden az bir zamanda senelik satışlarını 1 milyar doların üzerine çıkardı. Böylece Chobani’yi, Amerika’nın en hızlı büyüyen markası haline getirdi.

 

Fast Company tarafından yapılan açıklamada, ‘’2017 Dünyanın En Yenilikçi Şirketleri’’ sıralamasında Chobani, gıda ve sosyal fayda alanların da ilk sırada bulunuyor. Hamdi Ulukaya’nın Chobani’ye yönelik vizyonu, aynı zamanda gıda endüstrisinde köklü dönüşümü de birlikte getirmiştir. Chobani, kaliteli gıdayı kolay ulaşılabilir sağlamak için kurulan ve kuruluşundan beri karının büyük bölümünü hayırsever faaliyetler de kullanıyor. Bu misyonunu daha ilerilere taşıyabilmek için Ulukaya, gıda piyasasında bulunan ve girişimcilere destek sağlayabilmek için Chobani Food Incubator’u (Chobani Kuluçka Merkezi) 2016 senesinde açtı.

Hamdi Ulukaya, 2015 senesinde ‘’The Giving Pledge’’i (Bağış Taahhütü) imzalayarak mal varlığının büyük bir miktarını küresel mülteci sorununa çözüm bulunmasına ayırdı. Ayrıca dünyanın her tarafından vatanından edilmiş kişilere daha iyi çözümler sunabilmek için ‘’Tent Foundation’’ı (Çadır Vakfı) açtı. İçlerinde Google, Airbnb, LinkedIn, İkea, UPS ve MasterCard’ın yer aldığı 70 tane büyük şirket, bir araya getiren ‘’Tent Mülteciler için İş Birliği İnisiyatifi’’ firmaların mülteci krizine son verebilmek için bir iş birliği platformudur. Hamdi Ulukaya, girişimciliği ülkemizde de yaygın hale gelmesi için yeni bir program hazırlıyor. Programın amacı, Türkiye’nin her yerinden girişimci adayı yetiştirmek. Ayrıca bütün sektörlerden olan startuplara dünyanın kapılarını açmak. Programa katılmaya hak kazanan kişilerin yakın bir zamanda açıklanması bekleniyor.

 

Dil öğrenmek için gittiği Amerika’da babasının burada hiç güzel peynir yok. Bizimkileri getirip satsana demesinin ardından başlayan macera bugün çoğu kişiye örnek olacak niteliktedir. Başarı hikayeleri ile ilham kaynağı olan Hamdi Ulukaya, en değerli markalardan birini oluşturarak, Amerika’nın gündemine oturdu. Son zamanlarda adı yeniden gündeme gelmesinin nedeni de çalışanlarına şirket hisselerinin %10’unu dağıtma kararı almasıdır. Böylece bazı çalışanlara 1 milyon dolara yakın pay düşmesi söz konusu. Markasının adının da ayrı bir hikayesi bulunuyor. Ulukaya ismin çıkışını şöyle anlatıyor;

Yunanistan ve Balkan ülkelerinde Choban, bizdeki çoban ile aynı anlamı taşıyor. Bu kelimenin birleştirici özelliği beni çok etkiledi. Sonuç olarak çoban her yerde çoban, yoğurt da aynı şekilde.

 

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap