1. Ana Sayfa
  2. KREDİ SORGULAMA
  3. Hangi Kredi Tercih Edilmelidir?

Hangi Kredi Tercih Edilmelidir?

Hangi Kredi Tercih Edilmelidir?

Hangi Kredi Tercih Edilmelidir?

Tüketicilerin masraflarının artması olsun, ihtiyaçlarını gidermesi olsun, yatırım araçları için olsun ya da acil gereksinimlerini gidermek amacıyla nakit problemlerini çözmek için başvurdukları yöntemin başında bankalara başvuru yaparak kredi çekme talebi geliyor. Kredi çekmek isteyen tüketicilerin en fazla akıllarını karıştıran soru ise hangi kredi çekilmelidir? Kredi talebinde bulunan tüketicilerin önemle cevaplandırmaları gereken soruların başında geliyor. Çünkü hangi kredi çekileceği, o kredinin bize ne kadar fazlada para ödeteceği ile ilgili en önemli husustur.

Kredi çekerken bize yansıyacak olan maliyetleri en aza indirmek için öncelikle dikkat edilmesi gereken 2 önemli nokta bulunuyor. Bunlardan bir tanesi kredi faiz oranı, diğeri ise kredi çekerken bankanın sözleşme gereği yapması zorunlu olan yasal kesintilerdir. Hangi kredi diye merak edenlerin bu hususlara önemle dikkat etmesi gerekiyor.
Eğer kredi faiz oranı yüksek ve yasal kesintiler de aynı oranda düşük ise o bankanın kredisini kesinlikle çekilebilir. Fakat genellikle durum pek böyle olmuyor. Bankalar birini yüksek tutarken diğerini düşük tutuyor. Buradan tüketici küçük bir karşılaştırmalı matematik uygulaması yapması gerekiyor. Örneğin, kredi faiz oranları düşük, yasal kesintileri yüksek olan bir banka kredisi ile kredi faiz oranları yüksek, yasal kesintileri düşük olan bir banka kredisini birbiriyle karşılaştırarak hangi kredi zararı daha az olacaksa tüketici onu seçmelidir.

Hangi Kredi Tercih Edilmelidir?

Hangi Kredi Dosya Masrafı Kesmiyor?

Dosya masrafı bankaların hangi kredi belgelerini hazırlarken sunmuş oldukları belgelerin bir bedeli olarak tüketiciden alınan bir masraf türüdür? Son zamanlara kadar yasal olmadığı bilinen bu kesinti türü için tüketiciler hakem heyetlerine başvurup yaparak iadesini alabiliyorlardı. Fakat artık bankalar kredi sözleşmesine matbu birkaç cümlelik satırı tüketiciye el yazısı ile yazdırarak bu kesintinin onlardan iade alınmaması için önlem almış bulunuyorlar. Bu sebeple ülkemizde hizmet veren pek çok bankanın yasal kesintileri arasında dosya masrafı bulunuyor.

Hangi Kredi Tercih Edilmelidir?

Bankalar Kredi Taleplerini İncelerken Hangi Hususa Dikkat Ediyorlar?

Bankalar hangi kredi talebiyle gelen müşterileri için ana statüde belirlediği 2 temel kriter bulunuyor. Bunlardan birincisi; tüketicinin talep ettiği kredi miktarının, vadesinin, taksitlerinin aylık geliri ile örtüşme durumu iken ikincisi ise; tüketicinin bankalarla yapmış olduğu geçmiş ekonomik işlemlerini ne kadar kaliteli yaptığı ile ilgili durumu belirleyen ve bunu bir değerlendirme puanı ile ifade eden kredi notudur. Bu 2 değerlendirme kriteri tüketicinin bu krediyi zamanında ödeyebileceği algısını bankada bırakırsa; banka şubesi tarafından bu krediye onay veriliyor. Eğer; talep edilen kredi miktarının aylık faizler dahil taksitleri ile aylık gelir arasında ödenememesi ile ilgili bir uyuşmazlık varsa ya da tüketicinin kredi notunun çok düşük olması durumlarında banka tarafından asla hangi kredi onayı verilmiyor.

Hangi Kredi Tercih Edilmelidir?

Kredi Notu Değerlendirilmesi

Ülkemizde hizmet sunan 9 büyük bankanın temsilcileriyle Findeks adlı yeni bir kurum oluşturulmuştur. Bu kurumun temel amacı bankalarla ekonomik ticarete giren şahıs ya da kurumların her türlü işlemlerinin değerlendirildiği bir sistem kurarak bunlara birer hangi kredi notu derecelendirmesi yapmasıdır. Bankalar, kredi talep eden tüketicileri için kredi notu puanına bakarak bir sonuç elde ediyor. Kredi notu yüksek olan kişiler kredisini düzenli ve zamanında ödeyeceği algısını bırakarak bankalar tarafından hangi kredi onayı veriliyor. Eğer kredi notu düşükse tüketicinin kredi ödemelerinde problem yaşanacağı planlanarak asla yeni bir kredi onayı sunulmuyor. Bu sebeple bankalarla girişilen her türlü ekonomik işlemin zamanında ve özenli yapılmasına tüketiciler tarafından özen gösterilmesi gerekiyor.

Hangi Kredi Tercih Edilmelidir?

Kredi Notunu Öğrenme

Tüketiciler için kredi notunu öğrenmenin pek çok farklı şekli bulunuyor. Bunlardan en önemlisi ve en detaylı raporunu veren ise findeks adlı ekonomik urumun sitesine üye olarak yapılandır. Siteye üye olduktan sonra ortalama 10 tl. ücret karşılığından kredi notu raporunuzu ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca, Findeks bu raporu aylık almayı talep eden tüketiciler için yıllık paket hizmeti de sunuyor. Böylece hangi kredi çekecek olan tüketiciler daha sağlıklı karar verebiliyorlar. Bunun dışında maaş hesabınızın olduğu banka aracılı ile de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Hatta bazı bankalar müşterilerine bu notu ücretsiz bir şekilde öğrenme imkânı sunuyor. Bütün bankalar ise kredi notunu öğrenmek isteyen hangi kredi tüketicileri için bunu belirli bir meblağ karşılığında öğrenmesini sağlıyor.

Hangi Kredi Tercih Edilmelidir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu, sizin bankalar ile yapmış olduğunuz her türlü alışverişin sonucunda sizi değerlendiren bir puandır. Bu puanın yüksek olması için tüketicinin bankalara karşı her türlü ödemesini zamanında yapması gereklidir. Çok yüklü krediler çekmeden, ödeyebileceği kredi miktarları ve taksitleri belirleyerek kredi notunu her zaman azami seviyede tutabiliyorlar. Düşen kredi notu artabileceği gibi yüksek seviyede olan hangi kredi notu da düşebilir. Bunu belirleyen temel etken tüketicinin ödemelerini ne kadar vaktinde yaptığı ile ilgili bir durumdur.

Kredi Notum Düşük Kredi Alabilir Miyim?

Kredi Notunun Aralık Değerleri

Kredi notunun alabileceği en yüksek seviye 1900 iken en düşük seviye ise 0 anlamına da gelen ‘’Hesaplanamamıştır.’’dır. Ekonomik kuruluşlarıyla olan ilişkileriniz düzenli ve sağlıklı ise puanınız 1900’e kadar çıkabiliyorken hangi kredi ödemelerinizi aksatır, kredi kartı borcunun devamlı asgarisini öder, çek senet işlemleriniz karşılıksız çıkarsa hangi kredi notunuz 0 oluyor.

Kredi Notum Düşük Kredi Alabilir Miyim?

Kredi Notu Raporunda Ne Yer Alıyor?

Kredi notu raporunda alınan ana kadar hangi ekonomik kurumlarla ticari ilişkilerde bulunduysanız hepsinin detaylı bir bilgisi bulunuyor. Örneğin; A bankasından çektiğiniz kredileriniz, kredilerin miktarları, hangi kredi taksitleri, vadesi, topla borç, kalan borç, kredi kartlar, hangi kredi kartların borçları ya da bankadan alınmış olan çek defteri gibi pek çok ayrıntılı bilgili hangi kredi notu raporunda bulunuyor. Ekonomik geçmişinizi öğrenmek ve kredi notunuzu öğrenmek adına ara sıra bu raporu almalısınız. Özellikle belirli aralıklar alabilir ayrıca findeks adlı siteye üye olarak düşük olan kredi notunuzu yükseltebilmek için ekonomik bir danışmandan yardım da talep edebiliyorsunuz.

Otomobil Sahibi Olmak İçin Koç Fiat Kredi Kolaylığı

Kredi Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Çektiğiniz kredinizi zamanında ödemezseniz öncelikle banka tarafından ihtarlar alırsınız. Hala ödemezseniz hangi kredi çektiyseniz krediniz icra takibinize düşüyor. İcra takibine düşen borç avukatlık olması sebebiyle özellikle kredi notunuz anında sıfırlanıyor ve bundan sonra 5 yıl boyunca hiçbir şekilde kredi, kredi kartı ve diğer banka ürünlerinden faydalanamıyorsunuz. Kredinizi zamanında ödeyemeyeceğinizi anladığınız an bankayla iletişim kurarak kredinin tekrar yapılandırılmasını isteyiniz. Yapılandırırken ödeyeceğiniz kredi Vadesi ve kredi taksitleri olmasına ekstra önem göstermelisiniz. Aksi halde kredi notu düşeceğinden bir daha kredi çekemeyebiliyorsunuz.

Hangi Kredi Tercih Edilmelidir?

Kredi Faiz Oranları

Son zamanlarda bankaların sunmuş olduğu kredi kampanyalarında kredi faiz oranları oldukça yüksek görünüyor. Bunun temel sebebi ise piyasaya sürülen paranın miktarının fazla olması sebebiyle genel fiyatlar düzeyinin yani enflasyonun yüksek olmasından kaynaklanıyor. Faiz oranları yüksek olunca tüketicilerin kredi için ödeme zorunda kaldıkları borçta katlanıyor. Bu borçtan pek zarar görmemek adına hem kredi miktarı düşük tutulabilir hem de ödenecek kredi taksitleri azami seviyede tutularak kredi vadesi kısa tutulabilir. Çünkü kredi miktarı ve vadesi ne kadar yüksek olursa o kadar faiz olacağından dolayı borç daha çok oluyor.

Kredi çekmeden önce sizler için hazırladığımız önemli notları okuyun. TIKLAYIN!

Taşıt kredisi hakkında her şey BURADA!

Kredi notu sorgulama ile ilgili aradığınız her şey BURADA!


Yorum Yap

Yorum Yap