Harcama Sözü Nedir? Nasıl Verilir?

Harcama Sözü Nedir? Nasıl Verilir?

Harcama Sözü Nedir? Nasıl Verilir?

Kredi kartı kullanıcıları bankalarından sık sık harcama sözü vermeleri yönünde reklam aramaları ile karşılaşır. Aslında önyargı ile bakılan bu kampanya, kart kullanıcısına büyük avantajlar sağlar. Çünkü kredi kartını aktif olarak kullanan her kişi zaten aylık belli bir limitin üzerinde harcama yapmaktadır. Bankalar da bu harcama limitini garanti altına almak ve daha sık kart kullanımını tetiklemek adına böyle bir kampanya başlatırlar. Harcama sözü 6 aylık ya da 1 yıllık dönemde, kart kullanıcısından her ay belli bir limitin üzerinde harcama yapmasını taahhüt almaktır. Bunun karşılığında da bankalar kişiye bonus puan yüklerler. İşte ayrıntılar…

Harcama Sözü Nedir? Nasıl Verilir?

Her Ay Olmak Üzere 1 Yıl

Örneğin banka, kart kullanıcısından aylık 500’er TL olmak üzere yılda toplam 6.000 bin TL harcama yapmasını ister. Kişi bu 6.000 TL’yi bir defada yapamaz. Harcamaların her ay 500 TL ve üzerinde olması şartı koşulur. Bunun karşılığında da tüketicinin kartına 50 TL bonus yüklenir. Harcama 1 yıl boyunca yapılır ancak bonus puan yalnızca 1 defa yüklenir. Yani, harcama tutarının yüzde 10’u kadardır. Zaten kartından her ay ortalama olarak 500 TL’nin üzerinde harcama yapan kişiler için bu faydalı bir kampanya olmaktadır. Elbette daha fazla harcama sözü vermek mümkündür. Ancak verilebilecek maksimum harcama sözü kart limitinin yüzde 70 ya da 80’i kadar olmalıdır.

Harcama Sözü Nedir? Nasıl Verilir?

Harcama Sözünü Yerine Getirmezsem Ne Olur?

Söz veren ve bonusunu alan kişiler, bir ya da daha fazla ay harcama sözünü yerine getirmezler ise ne ile karşılaşacaklarını bilmemekteler. Bu durumda bankalar kişiye yükledikleri bonusu 12’ye bölerler ve harcama yapılmayan aya bu tutarı ceza bedeli olarak yansıtırlar. Yani kişi her ay 500 TL harcama sözü verdi ancak bunu 1 ay yapamadıysa banka yüklenen bonusu, yani 50 TL’yi 12’ye böler. 4.16 TL harcama yapılmayan aya ceza bedeli olarak yansır. Diğer aylarda da aynı durum söz konusu olur ise yine bu tutar yansımaya devam eder. Bu nedenle kesin harcanacak tutar kadar harcama sözünün verilmesi gerekmektedir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı Başvurusu

Harcama Sözü Nedir? Nasıl Verilir?

Harcama Sözü Nedir? Nasıl Verilir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ