1. Ana Sayfa
 2. İŞ FİKİRLERİ
 3. Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

Yeni iş fikirleri içerisinde olan ve kar marjı da yüksek olan işlerden hediyelik eşya dükkanları, Türkiye için özellikle turistik bölgelerde ve şehirlerinde ana caddeleri üzerinde yüksek cirolar yapmaktadır. Ülkemizde orta gelirli insanlar dahi yılda 3-4 kez hediyelik eşya dükkanlarına uğramak zorunda kalırlar. Hediyelik eşya dükkanları, ciddi bir sermaye istememesi ile birlikte işletmesi açısından kolay dükkanlar arasında yer almaktadır.

Hediyelik eşya dükkanı açmak istiyorsanız, en önemli dikkat edeceğiniz konu, dükkanınızın konumunu iyi analiz ederek tercih etmektir. Bu tür bir dükkanı çok yüksek bir sermaye ile bile açsanız, konumu iyi belirlemediğiniz sürece para kazanamama ihtimaliniz olduğunu unutmayın. Bu nedenle bu tür dükkanları şehirdeki en işlek caddelere ve AVM’lere açabilirsiniz.

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak İçin İpuçları

İş fikirleri içerisinde yer alan hediyelik dükkan açmak fikrinde, başarılı bir girişimle sonuçlanması için öncelikle iyi bir iş planı hazırlayın ve bu iş planı için yeterli zamanı ayırın.

Büyük satış indirimleri yapan ya da kapanan hediyelik eşya dükkanlarından envanter açısından birkaç ürün alın. Olaya geniş bir açıdan bakarak, mekan seçimine gerekli özeni gösterin ve mümkünse mallarınızı stok yapabilecek geniş bir dükkan tutun.

Hediyelik Eşya Dükkanı Nasıl Açılır?

Başarılı olan hediyelik eşya dükkanlarını gözden geçirerek, neler yaparak başarılı olduklarını araştırarak işe başlayın. Daha sonra başarılı olamayan hediyelik dükkanlarını inceleyerek, aradaki farkları bulmaya çalışın. Başarısız olanların hatalarını tespit etmeye çalışın ve bunları unutmamak adına not alın. Çalışma saatleri ile yerleri, sattıkları malları ve hizmetleri hakkında detaylı bilgi edinin.

En karlı iş fikirleri arasında yer alan hediyelik eşya dükkanı açmak projesinde başarılı olmak adına, en uygun ve ideal yeri araştırın. Yer seçiminiz başarılı olmanızda neredeyse en büyük etken içerisinde yer almaktadır. Tabi burada mali durumunuzda çok önemlidir.

Finansal plan yaparak, başlangıç maliyetinizi belirleyin. Hediyelik dükkanınızı açtığınızda nasıl başarılı olacağınızı belirlemek için mutlaka bir iş planı yapın ve finansal plan yapmayı da ihmal etmeyin.

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

İşletmenizi açmak adına gerekli olan ruhsat ve izinleri almak için, bulunduğunuz yerin belediyesinin internet sitesine girerek; gerekli olan belgeleri bulun ve hazırlayın. Belgeleri hazırladıktan sonra belediyeye ve vergi dairesine başvuru formu doldurarak müracaat edin. Bu sırada 3-4 bin TL bir masrafınız olacaktır.

Hediyelik eşya dükkanınıza ait olacak bir isim bulun ama bunun için biraz kafa yorun. Orijinal, çekici ve yaratıcı bir isim olmasına dikkat edin. Bulduğunuz ismin daha önceden alınmadığına emin olun.

Müşterilerinizin yerine düşünerek, neler almaktan hoşlanabileceklerini düşünün ve satın alma sürecini etkileyen özellikleri tespit edin. Unutmayın küçük ölçekli başlayarak, müşteri potansiyeli edinin. Çünkü çeşitliliğinizden ve ürünlerinizden memnun olan müşteriler, sürekli müşteriniz olacaktır.

Bir pazarlama planınız mutlaka olsun ve reklam işine hemen başlayın. Hediyelik eşya dükkanı müşterilerin ihtiyaçlarını değil, isteklerini karşılamak zorundadır. Bu nedenle de reklama mutlaka ihtiyacınız olacaktır. İşletmenizin başarılı olması konusunda, mutlaka başlangıçta bir pazarlama planı hazırlamalı ve bir temele oturtmalısınız. Muhasebe işlerini de nasıl halledeceğinizi en baştan belirleyin ve kayıtların nasıl tutulacağını ve vergi işlemlerini en baştan öğrenin.

İş fikirleri 2019 yılı için değerlendirildiğinde hediyelik dükkan açmayı planlıyorsanız, çalışma saatlerinize ve personele ihtiyacınız olup olmadığına karar verin. Bunun için en başta aldığınız değerlendirme notlarınıza bakabilirsiniz. Para durumunuz sınırlı ise, personel almamanızı tavsiye ederiz. Çünkü daha mal alacaksınız.  Çalışma saatlerinizi doğru belirleyin, mümkünse çok geç saatlere kalmadan dükkanınızı açın.

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

Hediyelik Eşya Dükkanı İçin Yer Belirlemek

Hediyelik eşya dükkanı açmayı planlıyorsanız, dikkat çekici ve insanların sürekli yürüdüğü bir konum belirlemeniz gerekiyor. Genellikle köşe başında yer alan dükkanları ve AVM’lerde yer alan dükkanları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Hediyelik eşya dükkanları için yer belirlemede herhangi bir sınırlama mevcut değildir.

Hediyelik Eşya Dükkanı Dekorasyonu

Hediyelik dükkan açma sırasında önemli unsurlardan bir tanesi de dekorasyondur. Bu süreçte profesyonel kişilerden yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Kendi başınıza bu süreçte sorun yaşayabilirsiniz. Çünkü bu tür dükkanlarda çok fazla raf ve reyon olması, istenilen çekici ve düzenli ortamının sağlanmasında probleme neden olabilir. Dükkanınızın kurulumu ile dekorasyonunu kendiniz yapmayı planlıyorsanız, çevrenizde bulunan hediyelik eşya dükkanlarını gezerek, sevdiğiniz, beğendiğiniz dekorları zevkinizle birleştirerek; farklı tasarımlar oluşturabilirsiniz.

En karlı iş fikirleri arasında yer alan hediyelik eşya dükkanları için çok farklı ürünler ve konseptler kullanılarak kurulabiliyor. Bu nedenle bu tür dükkanlar için sermaye aralığı geniş olmakla birlikte 30 bin TL ile işe başlayanlar varken, 100 bin TL sermaye ile işe başlayanlar da bulunmaktadır. İlgi çekici ürünleri ön plana çıkarak bir mağaza dekorasyonu yapmanızı tavsiye ediyoruz. Hediyelik eşya dükkanları içerisinde her türlü güne uygun hediyeler bulunmaktadır. Anneler ya da babalar günü, sevgililer günü ve iş hediyeleri gibi farklı reyonlar oluşturulması daha çok dikkat çekecektir.

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

Hediyelik Eşya Dükkanı İçin Hediyelik Eşya Fikirleri

Hediyelik eşya dükkanında bulunması gereken ürünlerden bazıları:

 • Kişiye Özel Kupalar
 • Sevgili Tişörtleri
 • Hediye Sepetleri
 • Aşk Kulesi
 • Aksesuar Setleri
 • Konuşan Yastıklar
 • Kişiye Özel Çikolata
 • Aşk Çift Kupaları
 • Babalara Özel Tavla Setleri
 • İnci Kolyeler
 • İsme Özel Defterler
 • Kişiye Özel Cüzdanlar
 • Kanvas Tablolar
 • Kişiye Özel Takılar
 • Öğretmenler Günü Hediyeleri
 • Aşk Drajeleri
 • Sevgili Kimliği
 • Stres Küpleri
 • 3 Boyutlu led lambalar
 • Doğum Günü Kavanozu
 • Kişiye Özel Yastık Setleri
 • Sevgili Kavanozu
 • Müzik Kutuları
 • Takılar
 • Aşk Tapusu

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

Bu tür ürünleri de Türkiye çapında bulunan toptancılar sitesinde ya da internet aracılığıyla temin daha ucuz fiyatlara temin edebilirsiniz. Ancak ürünlerde içerisinde “KİŞİYE ÖZEL” kısımları fark etmişsinizdir. Bu ürünlerden isterseniz ek gelir bile elde edebilirsiniz. Bu tür ürünler kişiye özel dizayn edildiği için bu konuda tecrübeli ve becerikli bir personel çalıştırabilirsiniz. Bu emen İŞKUR’a gidip, bu tür becerileri olan personeli kısa bir süre içerisinde bulabilir ve ortalama olarak asgari ücretli çalışanınızın masraflarınıza ekleyebilirsiniz.

Hediyelik Eşya Dükkanı Açma Maliyeti

Hediyelik eşya dükkanı açmanın maliyeti dükkanınızın büyüklüğüne, lokasyonuna, ve satacağınız ürün çeşidine göre değişkenlik göstermekle birlikte minimum maliyet 30 bin TL civarında olacaktır.  Kısacası daha fazla maliyetli bir iş tümüyle sizin tercihlerinize göre değişecektir.

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

Hediyelik Eşya Dükkanından Ne Kadar Kazanılır?

Yeni iş fikirlerinden olan hediyelik eşya dükkanından para kazanmak istiyorsanız, bol bol reklam yapmak zorundasınız. Zaten konum olarak aktif bir yerde ya da AVM’lerde ise, günlük müşterileriniz zamanla oluşacaktır. Ancak daha fazla kitleye ulaşmak istiyorsanız, reklam yapmak en doğru yol olacaktır. Ayrıca internet sitesi kurabilir, internet üzerinde de satış yapabilirsiniz.

Bulunduğunuz ildeki billboardlara, yerel gazetelere ve radyolarına orta bütçeli 1-2 haftalık reklam verebilir ve işlem hacminiz artıkça değişik reklam türlerine devam edebilirsiniz. Sosyal medya platformları Facebook, Twitter ve Instagram’da mutlaka kendinize özel, dükkanınızın ismine özel ve ürünlerinizin fotoğraflarını gösteren bir sayfa açın ve buradaki küçük bütçeli sayfalara da reklam verin. Bütün bunların sonucunda aylık masraflarınızı rahatlıkla karşılayabilen bir kazanç sağlayabilir ve zamanla ek gelir dahi elde edebilirsiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap