1. Ana Sayfa
  2. BORSA
  3. Hisse Senedi Nedir? Türleri ve Özelikleri Nelerdir?

Hisse Senedi Nedir? Türleri ve Özelikleri Nelerdir?

Hisse Senedi Nedir? Türleri ve Özelikleri Nelerdir?

Hisse Senedi Nedir? Türleri ve Özelikleri Nelerdir?

Sermaye şirketlerinin ortaklarına pay ve ortaklıklarını belgelemek amacıyla vermiş oldukları kıymetli evraklara hisse senedi denilmektedir. Bir sermaye şirketinin Borsa İstanbul’da işlem görebilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin alması gerekmektedir. Gerekli izinler alındıktan ve şartlar sağlandıktan sonra sermaye şirketi halka arz olarak Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlar. Hisse senedi sahiplerine kazançlar sağlamakla beraber yasal yükümlülüklerde getirmektedir. Unutulmaması gereken bir konu da, her şirket hisse senedi çıkartamaz. Hisse senedi çıkartabilecek şirketler ise anonim şirketler, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler ve özel kanunla kurulmuş kurumlardır. Bu şirketler ancak SPK izniyle beraber Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlar.

Hisse Senedi Nedir? Türleri ve Özelikleri Nelerdir?

Hisse Senedi Türleri

  • İmtiyazlı Hisse Senedi : Bu hisse senedine sahip olan yatırımcılar yada şirket ortaklarının oy kullanmaya ve temettü almaya hakları vardır. Bu hisselere sahip olanların temettü dağıtımları sırasında öncelikli olarak yer almaktadırlar. Bu hisse senedi türünde yatırımcılar hisse gruplarına göre farklı temettüler alabilmektedir.
  • Adi Hisse Senedi : Bu hisse senedi türünde tüm yatırımcılar eşit haklara sahip olmaktadır.
  • Nama ve Hamiline Yazılı Hisse Senetleri : Anonim şirket ortaklıklarında, şirketteki ortaklık payını temsil edilebilmesi amacıyla belli bir kişinin adına özel çıkarılmış hisse senedine nama yazılı hisse senedi, herhangi bir işlemi olmayan hisse senetlerine ise hamiline yazılı hisse senetleri denilmektedir.

Hisse Senedi Nedir? Türleri ve Özelikleri Nelerdir?

  • Bedelli ve Bedelsiz Hisse Senetleri : Bedelsiz sermaye artırımı yani hiçbir bedel ödenmeksizin şirket tarafından yatırımcılarının tamamına belirlenen oranla ücretsiz olarak hisse senedi verilmesi anlamına gelir. Bunu yapan şirketler genel olarak karlılığı yüksektir. Bu şekilde dağıtılan hisse senetlerinin adı bedelsiz hisse senedi olarak geçmektedir. Bunun haricinde şirket yeni yatırımlar yapabilmek için kendine kaynak olarak bedelli sermaye artırımı yapabilmektedir. Bedelli sermaye artırımında örneğin %25 bedelli denildiği takdirde bu %25 yatırımcılar tarafından karşılanacak demektir. Şirket SPK’nın izin verdiği oranda bedelli sermaye artırımını gerçekleştirdiğinde hisse senedi değeri o oranda düşecektir. Bütün yatırımcıların bedelli sermaye artırımına katılma mecburiyeti yoktur ama katılmadığı takdirde bedelli oranında elindeki hisseler değer kaybedecektir. Bu hisse senetlerine bedelli hisse senedi denilmektedir.
  • Kurucu ve İntifa Hisse Senedi : Şirketlerde ortaklık hakkı sağlamayan hisse senetlerine intifa hisse senedi denilmektedir. Sermayede temsil etme hakkı ve yönetim kuruluna katılma hakkı gibi durumlara sahip olmayan şirket kuruluşunda bulunanların hisse senetleri kurucu hisse senedi olarak geçmektedir.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Hisse senedinden para kazanma olayı bitti. 7-8 sene önceydi o günlerdi.

  2. I will right away snatch your rss as I can not find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly permit me know so that I may just subscribe. Thanks.

  3. Yeni dönemde artık hisse senedi ile kazanmak nerede ise imkansız gibi birşey oldu. Eski zamanlarda alınıp kazanılabiliyordu ama şimdi pek cazibesi yok.