1. Ana Sayfa
  2. YATIRIM
  3. Hisse Senedi Yatırımı Nasıl Yapılır?

Hisse Senedi Yatırımı Nasıl Yapılır?

Hisse Senedi Yatırımı Nasıl Yapılır?

Hisse Senedi Yatırımı Nasıl Yapılır?

2018 yılının ikinci döneminde büyük bir çöküş yaşayan hisse senedi piyasaları 2019 yılı başlarında ufak ufak toparlanmaya başladı. 2018’in son ayında 90 bin seviyesinin altını test etmekte olan Borsa İstanbul piyasalarda yaşanan düzelmeler ve dolar kurunda yaşanan geri çekilme ile beraber yükselişe geçti. Borsa İstanbul’da Ocak ayı ortasında başlayan yükselişlerle beraber piyasa 100.000 seviyesinin üzerine yükseldi.

Hisse senedi piyasalarında yükselişlerin yaşanması ile birlikte paramı nerede değerlendireyim diye düşünen yatırımcı adayları hisse senedi piyasalarına yatırım yapmak için araştırmalar yapmaya başladılar. Hisse senedi piyasaları ile alakalı bilgisi olmayan yatırımcılar nasıl yatırım yapılabileceğini doğal olarak merak etmekteler. Biz de bu yazımızda hisse senedi yatırımında dikkat edilmesi gereken önemli noktalara değinmek istiyoruz.

Öncelikle 2019 yılına giriş yaptığımız bugünlerde bazı banka ve aracı kurumlar hisse senedi komisyon tutarlarında güncellemeler yapmaya başladılar. Bu nedenle güncel komisyon oranlarınızı öğrenmenizde fayda olacaktır. Eğer ki henüz bir hisse senedi hesabınız bulunmuyor ise hesap açmadan önce hisse senedi komisyon oranlarını takip etmenizde fayda olacaktır. Sizin için en avantajlı kurum size en düşük komisyon avantajını sunan kurumdur ancak hisse senedi yatırımlarınıza yön verirken seçecek olduğunuz kurumun komisyon oranları dışında, analiz desteği, yetki sertifikaları ve kullanım kolaylığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Hisse Senedi Yatırımı Nasıl Yapılır?

Hisse Senedi Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Hisse senedi piyasalarına yatırım yapmadan önce hangi hisse senedini alacağınıza karar verirken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Geleceği parlak olan şirketleri tercih etmek önümüzdeki dönemde yaşanacak fiyat hareketlerinin olumlu devam etmesi halinde size güzel kazanç sağlama imkanı doğurabilecek iken, Borsanın düşüşe geçmesi halinde ise daha az kayıpla bekleme şansı sunacaktır. Bu nedenle doğru hisse seçimi oldukça önemlidir.

Hisse senedi seçilirken bilanço analizi doğru bir şekilde yapılmalıdır. Bilanço analizi yapılırken şirketin şuan ki değeri de göz önüne alınmalı ve bilançonun iyi veya kötü gelecek oluşu fiyatlamaların içinde mi değil mi bununda araştırılması detaylı olarak yapılmalıdır.

Hisse Senedi Yatırımı Nasıl Yapılır?

Hisse senedi seçimi yaparken şirket f/k oranı dikkate alınmalıdır. Ayrıca şirketin temettü veren bir hisse olup olmayışı da önemlidir ancak günümüzde büyük şirketler dışında Borsa İstanbul’da yer alan birçok şirket temettü vermemektedir. Eğer uzun vadeli yatırım düşünüyorsanız temettü veren bir firma mantıklı olabilir ancak kısa vadeli yatırımlar için firmanın temettü dağıtıyor olup olmayışı o kadar da önem arz etmeyecektir.

Hisse senedi fiyatı teknik açıdan iyi analiz edilmelidir. İndikatörler aracılığı ile hisse senedi fiyatının alıma uygun yerlerde olup olmadığı kontrol edilmeli. Bir sonraki destek ve direnç noktaları doğru belirlenmelidir. Hisse senedi fiyat analizlerini günümüzde sosyal medya üzerinden de bir çok hesap paylaşmaktadır ancak burada bulunan spekülatörler yüzünden bu paylaşımlar sağlıklı olarak yapılamamaktadır. Hisse senedi haber ve analizlerini merkezinden takip etmek için takip etmeniz gereken yer finans merkezi olacaktır.

Son olarak hisse senedi seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir önemli detay ise şirketin sahip ve ortaklarıdır. Bu durum oldukça önemlidir. Çünkü hisse senedi piyasalarında son dönemde bazı kişi ve gruplara ait hisse senetlerinde ciddi hareketler yaşanmış ve bir çok yatırımcı mağdur olmuştur. Bu tarz mağduriyetlerle karşılaşmamak için yatırım yapacağınız hissenin kime ait olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca o hissede yatırım yapan herhangi bir spekülatör var mı bunu da araştırmanız faydalı olacaktır.

 


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Hisse Senedi Yatırımı artık eskisi kar gelir getirmemekte, faizlerden önceki dönemlerde yapılsa iyi bir gelir kapısı olabilirdi fakat şuanda çok bir avantajı yok açıkçası.