1. Ana Sayfa
  2. İhtiyaç Kredisi
  3. İhtiyaç Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İhtiyaç Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İhtiyaç Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İhtiyaç Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Günlük yaşamda hem gereken ihtiyaçlar hem de zamansız oluşan ödemeler sebebiyle çoğu zaman kredi çekmek zorunda kalmaktayız. Kredi alırken ihtiyacın aciliyetine bağlı olarak bazı aleyhimize durumları göz ardı edebiliyoruz, bazı durumları da bilmediğimizden gözümüzden kaçabilmektedir. İşte bu hem gözümüzden kaçan hem de göz ardı ettiğimiz durumlar ile ilgili olarak ihtiyaç kredisi alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini sizler için ele aldık.

İhtiyaç Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Ülkemizde bilinçli kredi tüketicisi maalesef çok azdır. Öncelikle çekeceğimiz ihtiyaç kredisinin ne olduğunu incelememiz, eğer ihtiyaç duyduğumuz kredi; ev almak, araba almak gibi bir durum ile alakalı ise standart ihtiyaç kredileri yerine daha uzun vade ve daha düşük faizlerine imkan kılan konut kredisi ya da araç kredisini tercih etmemiz daha doğru olacaktır. Bu noktada ihtiyacın ne olduğunu belirlemek önemlidir. Eşya , ev, araç, tatil, düğün, eğitim her ne ise o konuda uygun kredi çeşidini seçmek size faiz başta olmak üzere, taksit seçenekleri, düşük masraf gibi avantajları ile kredi çekerken tasarruf edebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

İhtiyaç kredinizin miktarını net belirleyin. Hem ihtiyacınızı eksiksiz giderebilecek hem de elinize boşuna geçecek bir paranın faizinden uzak durun. 10.000 TL’lik borcunuzu ödemek için 20.000 TL’lik kredi çekmek size sonucu ekstra külfet ve daha fazla faiz ödemek olacaktır. Bu sebeple kredi çekmeden önce ihtiyacınız olan rakamı net olarak belirleyin ve daha fazlasına kredi çekmekten uzak durun.

İhtiyaç Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir
Kredi vadesi en önemi kriterdir. Çünkü ödeyeceğiniz kredi faizi sizin kredi vadeniz ile doğru orantılı olacaktır. 10.000 TL için 2,60 faizle kredi çekiyorsanız 12 ayda geri ödeyeceğiniz rakam 12.361,11 TL olurken 24 ayda geri ödeyeceğiniz rakam 14.574,27 TL olacaktır. 12 aylık fazla vadenin size 2.361,11 TL fazla faiz ödemesi olacaktır. Aylık sizin ödemeniz ise 12 ay vade iken 1011,83 TL, 24 ay vade iken 598,13 TL olacaktır. Aylık 413,70 TL daha az taksit ödemek cazip gelecektir ama aylık ödemenizi yüksek tutup hem kısa vadede borcunuzu kapatıp kredi puanınız yükseltip hem de daha az faiz ödemeniz daha doğru bir hareket olabilir.

Kefil ile Kredi Nasıl Alınır
Muhakkak birkaç bankadan farklı kredi önerileri alın ve karşılaştırma yapın. Dosya masrafı almayan yada daha az faiz imkanı sağlayan bankayı tercih ederek bütçenize katkı yapabilirsiniz. Dosya masraflarını muhakkak kontrol edin. Kredinizi çektiğiniz tutardan sigorta, dosya masrafı, tahsis ücreti gibi ödemelerin düşürülüp hesabınıza öyle aktarılacağını unutmayın.


Yorum Yap

Yorum Yap