1. Ana Sayfa
  2. İhtiyaç Kredisi
  3. İhtiyaç Kredisi Ödenmediği Zaman Ne Olur?

İhtiyaç Kredisi Ödenmediği Zaman Ne Olur?

İhtiyaç Kredisi Ödenmediği Zaman Ne Olur?

İhtiyaç Kredisi Ödenmediği Zaman Ne Olur?

Çok acil nakit ihtiyaçları için ihtiyaç kredileri, bankalar aracılığı ile başvuru yapılarak kredi puanınıza göre bankaların bizlere onaylatmış olduğu ve genellikle 2 iş günü içerisinde nakit para verdiği bankacılık sistemi olmaktadır. Ülkemizde genel olarak ihtiyaç kredileri, acil ihtiyaçlar ve nakdi ihtiyaçlar söz konusu olduğu zaman kullanılıyor. Fakat ihtiyaç kredisi geri ödenmediği takdirde de çok ciddi problemler çıkabiliyor.

KOSGEB 50 bin kredi

Birçok banka, taşınmazların hemen haczini yaparken bazı bankalar ise, avukat yöntemine başvurmadan önce kendi usulleri ile müşterilerini sıkıştırmaya başlarlar. Bankalar kredi ödemelerinde 2. taksit ödenmediği zaman borç takip merkezine iletilir. Borç takip merkezi ise, sizden az bir zaman talep eder ve borcu tahsil edebilmek için uğraşır. Eğer ki borcunuz borç takip sistemine gittiğinde borcunuzu ödediğiniz zaman yalnızca tehlike raporunda gecikme olarak görülür. Avukatlık masrafı da içinde olmak kaydı ile hiçbir masraf ödemek zorunda olmazsınız. Fakat borcunuz avukata gider ve avukat da adli dosya hazırlar ise, bu seviyede borcunuz kesinlikle kanuni takibe alınmıştır ve bütün masrafları ödeyerek faizler de dahil olmak üzere ana para ile beraber bu şekilde dosyanız kapatılır.

Kredi notu öğrenme

Bu süre uzun ve zorlu geçer. Bu süreden sonra 5 sene bankalar sizinle çalışmak istemezler. Örneğin kredi kartı ve kredi isteklerinize sürekli olarak olumsuz cevap verilir. Hatta ek hesap dahi alamayacağınızı bilmeniz gerekir. Senelerdir maaşınızı almış olduğunuz banka bile size ek hesap açmaz, kredi kartı ve kredi dahi vermez. Bu yüzden genellikle bankalara olan borçların 60 gün içerisinde geri ödenmesi gerekir. Fakat ihtiyaç kredisi borcunuzu ödemez ve bankalar sizinle herhangi bir şekilde irtibat kuramazlarsa borcunuzu ilk olarak avukata verirler. Avukat da burada telefon operatörleri vasıtası ile size ait olan hatları kontrol ettirip, size ulaşmanın yollarını arar. Eğer ki avukat size ulaşamaz ise, icra dairesine başvuruda bulunarak size bildiri gönderir. Bu bildiriden sonra siz hala ödeme yapmıyorsanız, eğer varsa taşınmazlarınızın hepsinin üzerine haciz koyar. Bu şekilde borcun ödenmesi için baskı oluşturur. Borç hala ödenmiyorsa, taşınmazlar satışa çıkarılır ve elde edilen paradan borç düşürülür.

Ancak üzerinize kayıtlı herhangi bir mal varlığınız bulunmuyorsa, banka avukatına yazılı bir şekilde ibraname verip borcunuzu ödeyeceğinize dair taahhüt vermez iseniz bankanın herhangi bir şey yapması mümkün değildir. Devamlı olarak borcun ödenmesi için baskılar yaparak bankalarda mevcut olan hesaplarınıza bloke koydurabilir. Devlet dairesinden bir alacağınız ya da herhangi bir yerden alacağınız varsa hepsine icra takibi başlatması söz konusu olabilir. Dahası iş hayatına girip sigortalı olarak çalışmanız dahilinde de maaşınıza haciz başlar. Bunların haricinde hiçbir şey yapması söz konusu değildir.

Fakat banka avukatına yazılı bir şekilde borcu ödeyeceğiniz ile ilgili olarak bir taahhüt eder ve sözleşme yapmanız halinde, avukatınız bunu icra dairesine onaylatır ve borcunuzu ödemediğiniz durumda, borcunuzu ödeyene kadar hapis cezasına çarptırılırsınız. Ne şekilde olursa olsun asla unutmamanız gereken önemli bir nokta, hiçbir zaman avukat ya da icra dairesine borcunuzu ödeyeceğinize dair söz verip imzalamayın. Kredi taksit tarihinizin son ödeme tarihinden itibaren yetmiş beş gün içinde ödenmemiş olan bütün kredi ödemeleri kanuni takibe alınır.

 


Yorum Yap

Yorum Yap