1. Ana Sayfa
  2. İhtiyaç Kredisi
  3. İpoteksiz İhtiyaç Kredisi

İpoteksiz İhtiyaç Kredisi

İpoteksiz İhtiyaç Kredisi

İpoteksiz İhtiyaç Kredisi

İnsanlar bazı ihtiyaçlarına çözüm bulamadığından dolayı çeşitli finansman kaynaklara yönelebiliyor. Bu yöntemler içinde en çok tercih edilen ise, ipoteksiz ihtiyaç kredisi olmaktadır. Bankalar bu konuda çeşitli faiz oranları ve vade imkanlarıyla birlikte vatandaşların maddi sorunlarına bir çözüm bulmasına neden olur. Krediler, bireysel olarak alınabileceği gibi ticari kredi çeşitleri de ilgi görmektedir. Sadece büyük miktarlı kredi taleplerinde ipotek talep edilirken, düşük kredi alınacağı sırada ipotek talebi bankadan gelmez.

En Uygun Kredi Çeşitleri

İpoteksiz İhtiyaç Kredisi Nedir?

İpoteksiz kredi, uzun vadeler eşliğinde ödenmeyen düşük miktardaki kredidir. Bu kredinin alınabilmesi için kişinin var olan bir gelirinin olması, kredi sicilinin iyi seviyede olması, sigortalı olması ve ikamet adresinin belgelenebilir olması yeterli olan konular arasındadır.

İpoteksiz İhtiyaç Kredisi Şartları

Bankalar, kredi konusunda kendilerini tam olarak güvenceye alabilmek için, başvuru döneminde titiz davranırlar. Özellikle başvuruda bulunan kişinin düzenli gelirinin olması, kredi notunun iyi olması, 18 yaşından büyük olması, bordroda “maaşında haciz yoktur” ibaresinin bulunması vs. gibi pek çok belge talep edilebilir. Bunlara ek olarak kişinin ikamet adresini doğrulayabilmek için, son döneme ait olan faturalarda kişiden istenebilir. Bireyin başvuru esnasında gelir belgesini sunması ise zorunlu tutulmuştur. Aynı zamanda SGK kaydının olması zorunluluğu da bulunur.

Eğer kişiler ticari krediye başvuruda bulunacaksa o zaman vergi levhası olmalıdır. Bankadan ticari kredi alabilmek için şirket levhasının kazanca geçtiği onaylanmalı, SGK kayıtları son 3 aylık dönem içinde doldurulmalı, aylık gelirin belgelenmesi ve kredinin düzenli ödeneceğine dair bir teminatın verilmesi gerekmektedir.

İpoteksiz ihtiyaç kredisi yasal olarak en fazla 48 ay vadeli olarak belirlenmiştir. Ancak ipotek gösterildiği takdirde, kredi vadesinin 120 aya kadar uzayabilmesi mümkün bir hale gelebilir.

İpoteksiz ihtiyaç kredisi

İpoteksiz İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler

İpoteksiz ihtiyaç kredisi alabilmek için nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet, kişinin kendi adına olan son 3 aylık döneme ait fatura, gelir belgesi istenmektedir.  Memurlar veya özel sektörde çalışanlar için gelir belgesi konusu maaş bordrosu şeklinde olmalıdır. Emekliler için sadece hesap cüzdanının bulunması yeterlidir. Öte yandan bazı bankalar sicil geçmişini gösterecek belge talebinde de bulunabilir.


Yorum Yap

Yorum Yap