1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. İş Fikirleri: Bardakta Mısır

İş Fikirleri: Bardakta Mısır

İş Fikirleri: Bardakta Mısır

İş Fikirleri: Bardakta Mısır

 

 

Günümüzde çok tüketilen bardakta mısır, karşımıza her yerde çıkıyor. Ülkemizde ilk defa nisan ayında kesilmemiş tatlı tane mısırı bardakta satışa sunarak yeni bir sektörün oluşması sağlanmıştır. Bu sektörü yaratan Daily Fresh Foods Türkiye Temsilcisi ve Genel Müdürü Mehmet Danış, ayda ortalama 15 ton kadar mısır sattıklarını ifade ediyor. Kanyon’da 1 ayda ortalama 15 bin bardak mısır tüketilmektedir. Hafta sonları ise, günlük tüketim 1000 bardak oluyor. Danis, amaçlarının 15 satış noktasını 50’ye çıkarmak olduğunu belirtiyor. Türk halkı tarafından bardak mısır büyük ilgi görüyor.

Danis, 16 yıl çalıştıktan sonra kendi işini yapmaya karar vermiş. Ülkemizde zaten mısır çok seviliyordu, mısır yemeyi daha rafine hale getirdik diyor. Daily Fresh için Türkiye kısa zamanda gelişme gösterdi ve Pazar alanı oluştu. Türkiye’de 2006 yılında satışa başlayan, nisan ayında aylık 14 bin bardak mısır satışı yapılıyordu. Fakat yıl sonunda aylık 50 bin bardak gibi rakamlara yükseldi. Ton olarak hesaplarsak, 1.5 ton ile 15 ton arası aylık tüketim oluşmuştur.

 

En Uygun Bardak Mısır 2,5 TL

 

Malezyalı olan Daily Fresh, Türk halkının damak zevklerine göre satış yapıyor. Bardağın büyüklüğüne göre, 2.5, 3.5 ve 5 TL’den satışa sunuluyor. Yağ oranı düşük lif oranı yüksek tuz, margarin, çeşitli baharatlar, ketçap, mayonez ile birlikte tüketiciye bardak mısırlar sunulmakta. İstanbul’da birçok alışveriş merkezlerinde Daily Fresh mısırlarına satışa sunuyor.

 

Malezya’daki Sel Kötü Etkiledi

 

Malezya’da yaşanan sel felaketinin ardından bayilik taleplerine kısa bir süre için durdurduklarını belirten Mehmet Daniş, mısır stoklarının azaldığını dile getirdi. Talebin çok yoğun olmasına rağmen yaşanan sel felaketi olumsuz etkiledi. Ülkemizde mısır hasadı senede bir defa alınmasına rağmen, Malezya’da yılın 12 ayı mısır hasadı yapılmaktadır. Kullanılan mısırların Malezya’da özel teknik ile yetiştirildiğini Türkiye’de ise, özel anlaşma ile mısır yetiştirme çiftliklerinin kurulduğunu söylüyor. Mısır’ın lezzetinin en büyük özelliği kesilmemiş tane mısırdan gelmesidir. Böylece mısır doğal su ve lezzetini koruyor. Son zamanlarda birçok taklit ürünleri piyasaya çıkmıştır. Bu ürünlere dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyor.

 

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap