1. Ana Sayfa
 2. İŞ FİKİRLERİ
 3. İş Fikirleri: Benzin İstasyonu Açmak

İş Fikirleri: Benzin İstasyonu Açmak

İş Fikirleri: Benzin İstasyonu Açmak

Benzin İstasyonu Açmak

Benzin istasyonu işi daima karlı bir yatırım olarak bilinir. Nedeni ise, kişiler hiçbir zaman araç kullanma ayrıcalığından vazgeçmezler. Yakıt fiyatlarının çok yüksek olmasına rağmen akaryakıt işletmelerinin kar endeksleri pek bir zarar görmüyor. Akaryakıt istasyonu açmayı düşünüyorsanız neler yapmanız gerektiği konusunda sizlere birkaç ipucu vereceğiz.

Benzin İstasyonu Nasıl Açılır?

 • İlk olarak sıfırdan mı bir istasyon inşa edeceksiniz yoksa, var olan herhangi bir istasyonu mu alacaksınız ona bir karar verin. Çünkü değişik durumlara bağlı olarak kararlarınızda değişmeler olabilir. Konumunuzu mutlaka iyi araştırın ve trafiğin yoğun olduğu yerleri tercih edin.
 • Akaryakıt istasyonu için ayrıntılı olarak iş planı hazırlamalısınız. Pazarlama planları, finans seçenekleri, gelecekteki hedefler, personeli nasıl yönetmeniz gerektiği hakkında bilgileri de bir plan halinde yapın.
 • Akaryakıt istasyonunu alabilme için kaynaklar bulun. Görüşmelerinizi finans kurumlarından başlayarak sürdürün. İş planınızla birlikte kredi yetkilileri ile birlikte işletme kredileri hakkında görüşmeler yapın.
 • Satacağınız yakıtı size sağlayan firma ile franchising seçenekleri hakkında görüşmeler yapın. Ayrıca başka firmaların yakıtını da satma şansınız var. Bu gibi durumlarda franchise sözleşmeleri ve ücretleri ile alakalı olarak çalışmalarda bulunmanız gerekir. Bu sayede kendi şartlarınıza uygun olan şeyi bulmak için farklı akaryakıt şirketleri ile görüşmeler yapın.
 • İş yeriniz için gerekli olan tüm ruhsat ve izinleri almayı unutmayın. İlgili resmî kurumlar ile görüşerek ne kadar ücret ödemeniz gerektiği hakkında detaylı bilgiler edinin. Eğer akaryakıt istasyonunuzda alkol ve sigara satmak istiyorsanız ekstra izinler daha almanız gerekir. En önemlisi itfaiye teşkilatına mutlaka kayıt yaptırmanız şarttır.
 • Çok gösterişli bir açılış planlayın ve afiş, balonlar ile etkileyici renkler kullanarak süsleyin. Müşterilerinizi davet etmek için açılışa özel kampanyalar ve bedava hizmetlerinizin reklamı yapın. Gerekirse el ilanları dağıtıp yerel gazetelere ilanlar da verebilirsiniz.

Benzin İstasyonu Açarken İpuçları

 1. İş planınız hazırlarken çok fazla detaylı yapın. Ayrıntılı hazırlanmış olan iş planı başarıyı getirmede size fayda sağlar.
 1. Seçmiş olduğunuz ilk gaz şirketinin sizi kabul etmesini beklemeyin. Bu sizi ümitsizliğe uğratmasın denemelerinizi devam ettirin.

Benzin İstasyonu Açma Maliyeti

Benzin istasyonunuzu açacağınız şehir, konum ve anlaşacak olduğunuz dağıtım firması maliyeti doğrudan etkiler. Bu yüzden maliyet 500.000 TL’den başlayıp, 10 milyon TL’ye kadar çıkabiliyor.

Benzin İstasyonu Açma Şartları

 1. Akaryakıt istasyonunu kuracak olduğunuz arsanın büyüklüğü en az 1.600 metrekare olması gerekir.
 2. Bağlı bulunduğunuz belediyeye başvuru yaparak, tesis kurma ve inşaat izni almanız gerekir.
 3. İnşaatın bitmesinin ardından bulunan yer için iskân izni alınmalıdır. Daha sonra dağıtım şirketi ile anlaşarak, gereken bütün evrakları belediyeye iş yeri açma ruhsatı için başvuru yapın.
 4. İş yeri açma ruhsatı alındıktan sonra EPDK’ya lisans başvurusunda bulunulmalı ve çalışma izni almanız gerekir.


Yorum Yap

Yorum Yap