İş Fikirleri: Bisiklet Kiralama İşi

Bisiklet Kiralama İşi

Eski zamanlardan bu yana bisiklet kiralama işi genellikle turistik bölgelerde daha çok görülüyor. Ülkemizde her il ve ilçede bisiklet kiralama hizmetleri ile karşılaşmak mümkün değil. Düşük maliyet ve gider ile bir iş kurmayı düşünüyorsanız, bisiklet kiralama işi tam da size göre olabilir. Her işte olduğu gibi bisiklet kiralamada da hesabınızı, gelir ve giderlerinizi iyi hesaplamanız gerekir. Ayrıca iyi bir mekân seçmek de sizlere bu konuda fayda sağlar.

İşe başlarken az da olsa bir sermayeye ihtiyacınız olacak. Çünkü bisiklet, tamir için alet ve ekipmanlar, bisiklet aksesuarları gibi çeşitli ihtiyaçlarınız ortaya çıkacak. İşinizi daha profesyonel olarak yapmayı planlıyorsanız koruyucu giysiler, eldiven, montlar ve kasklar da size lazım olabilir. Ayrıca bisiklet kiralama işini yapacak olduğunuz bölge ile yapılacak amaç burada çok önemlidir.  Şayet bisiklet kiralama işi yapabilecek kadar sermayeniz var ve günlük 20 tane bisiklet kiralayabilecek kadar yükseldiyseniz, işe başlayabilmek için hazırsınız demektir.

 

Mekân Seçimi

Bisiklet kiralama işini yapacağınız ilimize karar verdiyseniz, kendinize bir dükkân seçmeniz gerekir. İşlek cadde üzerinde, görüş alanı geniş, trafiği fazla olan ve insanların kalabalık olduğu yerleri tercih etmeniz size çok fazla yarar sağlar. Bu şekilde müşterilerinizin sizi tanımasına olanak tanımış olursunuz ve hatta o bölgede yalnız siz bu işi yapıyorsanız, ciddi kazançlar elde etmeniz mümkün. Piyasa araştırması yapıp, fiyat ve insan akışı gibi konularda detaylı bilgiler toplayarak bu işe başlamanız gerekir.

Bisiklet Kiralamak için Gerekenler

Kendiniz ve müşterileriniz için kolay bir sistem oluşturun. Mesela saatlik, günlük ya da haftalık ücretlerine karar verin ve bisikleti kiraya verdiğiniz kişilerin mutlaka ulaşım bilgilerini alın. Düzenli bir şekilde kayıt listesi oluşturun eğer bu işi iyi bir şekilde yapmak istiyorsanız, kendinize çalışma alanı veya ofis tutun. Böylece müşterilerinin bilgileri ile bilgisayar ortamında kaydını yapabilirsiniz. Bisikletlerin ve müşterilerin takibini yapmak için internet sitesi açmanız her iki taraf için de güvenirliği arttırır.

 

Bisiklet Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her işte olduğu gibi bisiklet kiralama işinde de kesinlikle reklam yapmanız gerekir. İş yerinizin belli olması sizin için en iyi reklamlardan biridir. Ayrıca tabela, broşür gibi şeyler de müşteri bakımından reklam alanında güvenilir yollardan biridir. Günümüzde internetin çok yoğun kullanılması nedeni ile internette ve sosyal medyada reklam yaparak, fazla bir hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Bisikletleri kiraya verirken fiyat farklılıklarını bisiklet tiplerine uygun olarak yapmanız sizin tercih edilme sebebiniz sayılabilir.

Ayrıca bisiklet sürmek spor dalları arasında yer alır. Bazı insanlar yalnızca bisiklet sürerek spor yapma ihtiyaçlarını ortadan kaldırırlar. Dahası bisiklet kullanmak fazlasıyla insanlara keyif verir. Bazı insanlar sürekli iş yerlerine ve her yere bisiklet ile giderek bunu alışkanlık haline getirmişlerdir. Ulaşım aracı olarak bisikleti tercih ettiğiniz zaman yakıt probleminiz olmaz. Sağlığımıza katmış olduğu faydalar da saymakla bitmeyecek şekildedir. İster ek iş olarak isterseniz de iş olarak bisiklet kiralama işine girmek oturduğunuz yerden kolayca para kazanmanızı sağlar.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.