1. Ana Sayfa
 2. İŞ FİKİRLERİ
 3. İş Fikirleri: Çiçekçi Dükkanı Açmak

İş Fikirleri: Çiçekçi Dükkanı Açmak

İş Fikirleri: Çiçekçi Dükkanı Açmak

Çiçekçi Dükkanı Açmak

 

Yalnızca ülkemizde değil dünyada da önemli hediyeler arasında çiçekler bulunuyor. Özel günlere verilen önem sayesinde çiçekçilik sektöründe büyük artış görülüyor. Çiçekçi dükkânı açmayı düşünüyorsanız, ilk bilmeniz gereken şey sektör deneyimidir. Eğer daha önce bu işi yapmadıysanız, birkaç ay bu işle ilgili çalışmanızı ya da daha önce deneyimi olan personel ile başlamanız gerekir. Hiçbir bilginiz yok ise ilk zamanlarda biraz hüsrana uğrayabilirsiniz. Bunu engellemek için iş planı yapmalı ve işin niteliği, dükkânın konumu, sermaye, Pazar araştırması yapmanız gerekir.

Çiçeklerin büyük bir bölümü hediye amaçlı alınır. Dolayısıyla çok itina ile davranmalı ve çalışma prensibi edinilmelidir. Aksi halde iş hacminiz her geçen gün azalacak ve satışa çıkardığınız her çiçek size geri dönecektir. Çiçekçilik alanında büyüyen tüm firmaların çoğu, kaliteli ve işi bilen personeller sayesinde büyüme gösterir. Satışını gerçekleştirdiğiniz çiçeklerden memnun kalan her müşteri tekrar sizi tercih edecektir.

Çiçekçi Dükkânı Açabilmek için Yapılması Gerekenler

 

 • Yer Seçimi: işlek cadde üzerinde ve kirası yüksek olan bir yerde çiçekçi dükkânı açmak riskli olabilir. Nedeni de müşterileriniz genellikle sizi internet üzerinden ya da telefon ile arayarak ulaşmaktadır. Burada konumun pek fazla önemi yoktur.

 

 • Resmi İşlemler: iş yerinizi belirledikten sonra vergi dairesi ve belediyeye gidip, iş yeri açma ruhsatı ile vergi levhası almalısınız. Her belediye farklı belgeler isteyebiliyor o yüzden araştırma yapın.

 

 • İsim Belirleme: şık ve yeni bir isim seçmek size avantaj sağlar. Hafızada kalıcı ve başarılı bir isim seçmek sizin daha çok tanınmanıza fayda sağlar.

 

 • Dekorasyon: çiçekçi dükkanlarının olmazsa olmazları arasında tasarım ve dekorasyon gelir. Şık mekanlar müşterilerin gözüne de hitap ettiği için bu konuda gerekirse uzman kişilerden yardım da alabilirsiniz.

 

 • Ürün Alımı: çiçekçilerin birçoğunda aynı tür ürünler yer alır. Genelde bu ürünler büyük şehirlerde bulunan çiçek toptancılarından temin edilir. Çiçeklere ek olarak çeşitli hediyeler ve biblolarda satabilirsiniz.

 

 • Personel Seçimi: işini severek, güler yüz ile yapan personeller ile çalışmanız siz avantaj sağlar. Çünkü işi bilen deneyimli kişiler sayesinde edindiğiniz her başarı her yeni müşteri demektir.

 

Çiçekçilik Dükkânı Açarken Reklamın Önemi

 

Yukarıda yer alan maddeleri tamamlamanızın ardından çiçekçi dükkanınız müşteri alımına başlar. Fakat ilk başlarda sipariş almanız biraz zor olduğundan dolayı reklama ihtiyacınız bulunuyor. Çiçekçiler için değişik birçok alternatif reklamlar bulunuyor. İşte bazı reklam fikirleri;

 

 1. Yerel TV reklamları,
 2. Yerel gazete reklamları
 3. Sosyal medya reklamları
 4. İnternet sitesi açılımı
 5. Billboard kiralanması

İlk zamanlar bu reklamların hepsine küçük bütçeler dahilinde reklam vermeniz iyi olur. Daha sonra gerçekleşen geri dönüşümlere göre, reklamlarınızı arttırabilirsiniz. İlk başlarda yüksek maliyetli reklam vermek size dezavantaj sağlar. Diğer bir yöntem de şirketlere ve kurumlara hediye çiçek göndermenizdir. Gönderdiğiniz çiçeklerin üstünde firmanızın adı ve iletişim bilgilerinizin yer alması sizin reklamınıza katkı sağlar.

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap