1. Ana Sayfa
 2. İŞ FİKİRLERİ
 3. İş Fikirleri: eBay Üzerinden Para Kazanmak

İş Fikirleri: eBay Üzerinden Para Kazanmak

İş Fikirleri: eBay Üzerinden Para Kazanmak

eBay Üzerinden Para Kazanmak

Elektronik ticaret her geçen gün hızla büyüyor ve insanlar internet üzerinden para kazanmanın yollarını arıyor. Karlı bir sektör olan bu alan, kendi mağazanızı açmanızı ve reklamınızı yapmanıza da olanak sağlıyor. Ünlü siteler arasında yer alan eBay’da satacak olduğunuz ürünler sayesinde düzenli, bir gelir sağlayabilir. Ayrıca bu işlemlerinizi evden de yapmanız mümkündür. İzlemeniz gereken yollar şu şekildedir;

 1. eBay Hesabı Oluşturun

eBay hesabınız yoksa hemen oluşturun ve kayıt olmak ücret gerektirmez. Daha önce eBay üzerinden alışveriş yaptıysanız, tekrar aynı hesabı kullanmanız yeterlidir. Yeni kayıt yaptıktan sonra benim eBay’im seçeneğinden bütün listelere erişim sağlayıp, müşterileriniz ile iletişim kurabilirsiniz. İsim seçerken dikkatli davranın, müşterileriniz üzerinde iyi bir izlenim bırakmalıdır.

 • Abone olup olmayacağınıza karar vermelisiniz. eBay, ücretleri 2 şekilde sunulur;

Standart Ücretlendirme: Ürünlerinizin satış listenizde bulunmasından dolayı ücret ödemezsiniz. Aylık 50 ürüne kadar ilan verebilirsiniz. Sattığınız ürünlerden %10 kadarını eBay’e komisyon olarak verirsiniz.

Ücretli Abonelik: Satış yaparken aylık 45 ile 500 TL arasında ücret ödersiniz. Abone olduğunuz için ücretsiz ilanlar yayınlayabilir ve daha az komisyon verirsiniz.

 • PayPal Hesabı Oluşturun

eBay’de satış yaparken PayPal hesabı kullanmanızı öneririz. Çünkü kullanıcılara güvenli bir ödeme yapma olanağı tanır ve kontrol işlemleri bittikten sonra hesabınızdaki parayı çekebilir ya da kullanabilirsiniz. eBay’deki kullanıcıların %90’ı bu sistemi tercih ediyorlar. Eğer PayPal sistemi kabul etmezseniz müşteri kaybedebilirsiniz.

 • Ne Satacağınıza Karar Verin

Hakkında bilgi sahibi olduğunuz ürünleri satın. Diğer kişilerin neler sattığına bir göz atın ve müşterilerin dikkatini çekecek şekilde ürünlerinizi tanıtın. Ucuz olan ürünleri satın alıp, eBay’de satışa çıkarabilirsiniz.

 • Ufak Bir İş ile Başlayın

İşe ilk olarak az sayıda ürünlere başlayın daha sonra büyümek daha akıllıcadır. İlk başlarda az ürün sayesinde müşterilerinize daha fazla vakit ayırabilirsiniz. Müşteri memnuniyeti size satıcı olarak güvenirliğinizin artmasında yardım eder.

 1. İlan Oluşturmak

İlan oluşturmadan önce elinizde bulunan ürünü satmak için en iyi yolu bulun. O yollar 4 tanedir;

 • Geleneksel Arttırma
 • Açılış Fiyatlı Açık Arttırma
 • Hemen Al
 • En İyi Teklif

 

 • Fiyatınızı Belirleyin: eBay’de rekabet çok fazladır dolayısıyla, ürünlerinizin benzer olanlarına bakarak bir kıyaslama yapın. Ona göre fiyatınızı düşürebilir ya da arttırabilirsiniz. Kazancınızı iyi hesaplayın eBay, sizden ne kadar ücret alacağını ve size ne kadar kalacağını hesaplayarak fiyat belirleyin.
 • Fotoğraf Ekleyin: eBay’de her ilanda en az 1 tane fotoğraf eklemeniz şarttır. Ürününüzü her açıdan resimlerini çekin ancak hepsini yüklemek istemeyebilirsiniz. Çünkü eBay ek fotoğraflar için ücret talep ediyor. Ödemek istemezseniz ilgilenen müşterilerinize sonradan fotoğraf gönderebilirsiniz.
 • Gönderim Yönteminizi Belirleyin: ürününüzü paketleyip gönderim yapacağınız kutuya yerleştirin ve ardından ürünü tartarak ne kadar tutacağını hesaplayın. Dilerseniz kargo ücretini ürün ücreti içine de yansıtabilirsiniz. Ya da kargo ücretini sizde karşılayabilirsiniz ancak, bu seçeneği yüksek gelir sağlayan ürünlerde kullanmanız sizin için daha avantajlıdır.

 


Yorum Yap

Yorum Yap