1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. İş Fikirleri: Etüt Merkezi Açmak

İş Fikirleri: Etüt Merkezi Açmak

İş Fikirleri: Etüt Merkezi Açmak

İş Fikirleri: Etüt Merkezi Açmak

Türkiye’de en karlı iş sektörleri arasında eğitim yer almaktadır. Girişimci ve yatırımcılar, öğrenci sayısının bu kadar çok olmasını avantaja çevirerek, önemli fırsatları değerlendiriyor.  Dershanelerin kapatılması ile birlikte iş fikirleri içerisinde değerlendirilen en mantıklı yatırımlar içerisinde etüt merkezi açmak yer alıyor. Etüt merkezi açmak için belli şartlar gerekmektedir.

Etüt merkezi kuracaksanız, öncelikle bunu gerekli yasal prosedürlere uygun bir şekilde yapmanız, sorun yaşamamanız adına önemlidir. İzinsiz ya da kaçak açılan en küçük şikayette kapatıldığı gibi, etüt merkezi sahiplerine ciddi ağır para cezaları veriliyor. Özel eğitim kurumu ya da etüt merkezi açmak istiyorsanız, 2007 yılında resmi Gazete’de yayımlanmış olan 26434 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu‘na uygun işlem yapmak zorundasınız. Kanun incelenerek etüt merkezi açmak için gerekli olan tüm ayrıntıları bulabilmeniz mümkün olacaktır. Çünkü kanun bütün inceliklere cevap verecek şekilde hazırlandı. Etüt merkezi açmak istediğiniz zaman ilk olarak düşünmeniz gereken bazı konular bulunmaktadır.

İş Fikirleri: Etüt Merkezi Açmak

  • Etüt merkezi açmak için kullanılacak binanın eğitim-öğretime uygun olması gerekmektedir
  • Etüt merkezi açmak için gerekli olan araç ve gereçler temin edilmelidir.
  • Etüt merkezinde görev yapacak öğretmenlerin hemen resmi olarak yani kanuna uygun olarak SGK girişleri yapılmalıdır.
  • Etüt merkezi için kullanılacak binanın alkol satan mekanlara ya da eğlence merkezlerine en az 100 metre gibi bir mesafede olması gerekir.
  • Kurumun sahibi olacak kişi temiz bir adli sicile sahip olmalıdır.
  • Etüt merkezi açmak için Valilik onayı alınması ile işlemler başlamalıdır.

Bu şartlara uymanız durumunda bina için Valilik onayı alınır ve Valilik onayı geldikten sonra öğrenci kabulü işlemlerine geçebilirsiniz. Asıl süreçte zaten bundan sonra başlıyor.

Eğitime uygun bir bina belirlendikten sonra, odalar eğitim-öğretime uygun şekilde olacak yerleştirilir. Etüt merkezinde en az üç öğretmen bulunmak zorundadır. Ama detaylı bir etüt merkezi açmak isteniyorsa öğretmen sayısı 20’yi de aşabilir. Kaç öğretmen olursa olsun, hepsinin maaşı zamanında yatırılmalı ve sigortaları eksiksiz ödenmelidir.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan bu etüt merkezlerine sık sık denetimler yapılır. Bu yüzden bu alanda çalışacaksanız profesyonel olarak çalışmak zorundasınız. Baştan savma çalışan ve eksikleri olan kurumlar, denetimden geçmez ve kapatılabilir.  En karlı iş fikirlerinden kabul edilen etüt merkezleri size ciddi zararlar verebilir.

İş Fikirleri: Etüt Merkezi Açmak

Etüt Merkezlerine Öğretmen Seçimi Nasıl Olur?

Yeni iş fikirleri arasında olan etüt merkezi açmak için, kurumlara öğretmen gerekir. Öğretmenlerin seçimi sırasında da normal iş görüşmeleri yapılır. Siz etüt merkezine hangi branşta öğretmen arıyorsanız, ilan verirsiniz. Bu ilanlar genellikle kariyer ve eleman arama sitelerine konulur. Çünkü herkes gibi öğretmenler de iş bulma siteleri üzerinden iş bulur ve gerekli müracaatları yapar. Ancak siz aynı zamanda eğitim ile ilgili dergilere de iş ilanı vererek, süreci hızlandırabilirsiniz.

Yaptığınız iş ilanları kesinlikle rağbet görecektir. Çünkü atama bekleyen ne yazık ki binlerce öğretmen var ve hayatlarını devam ettirmek için bir işe ihtiyaçları bulunmaktadır. Aynı zamanda üniversitede ya da özel kurslarda pedagoji ve formasyon dersi alıp öğretmenlik yapmak isteyen bir sürü aday olduğu için iş başvurusunda bulunacaklardır. Bu nedenlerden dolayı öğretmen bulmakta sıkıntı yaşamazsınız.

Önemli olan etüt merkezinize ait genel kurallara ve ortama uyum sağlayacak öğretmenleri bulabilmek ve birlikte çalışmak, öğretmen-öğrenci ilişkisinde sizi ve kurumunuzu ileriye taşıyacak tercihlerde bulunmaktadır.

Etüt Merkezi Açma Maliyeti

İş fikirleri 2018 yılı için en çok ilgi gören iş kolu olarak etüt merkezlerini açmak için ciddi bir sermaye gerekmektedir.  Ortalama bir sermaye ile de etüt merkezi açabilirsiniz ama bu etüt merkezinin performansı konusunda net bir bilgi vermek zor olur.Bölgenizde ya da şehrinizde tanınırlığa sahip olmak istiyorsanız, minimum ihtiyaç duyacağınız sermaye 300 bin TL civarındadır. Aynı zamanda her ay ortalama 40 bin TL bir masrafa hazırlıklı olmanız gerekiyor.

Son zamanlarda yeni iş fikirleri olarak butik etüt merkezleri büyük artış gösterse de onlarda en az 3 odalı tek katlı binalarda 3-4 öğretmenler eğitim verdiği için 100 bin TL gibi bir sermaye ile Aynı zamanda öğretmenlerde etüt merkezlerinin ortakları arasında yer alıyor.  Siz de 4 öğretmen bularak 25 bin TL sermaye ile butik etüt merkezi açabilirsiniz.

İş Fikirleri: Etüt Merkezi Açmak

Etüt Merkezinde Nasıl Para Kazanılabilir?

Etüt merkezini kurduktan sonra asıl süreç, öğrenci çekebilmek. Ortalama bir etüt merkezi direkt öğrenci çekemez ve bu nedenle ilk aylarda para kazanamayacağı için hazırlıklı olmak zorundadır. Ama elinizi çabuk tutmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Acil olarak en az iki kişiden oluşan bir telefon ekibi kurun ve bu ekip sayesinde velileri arayarak, etüt merkezine davet ettiriniz. Eş, dost, arkadaş, akraba gibi özel bağlantılarınızı kullanarak, bağlantı kurabileceğiniz telefon numaralarını bulabilirsiniz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken, velilerin kurumunuza nazikçe davet edilmesidir. Sürekli aramanız antipati yaratacağı için, sürekli aramak yerine aradığınızda gelmeleri konusunda ikna etmeye çalışın.

Birçok arama sonrası veliler de ister istemez merak oluşacağı için etüt merkezine en azından merak ettikleri için geleceklerdir. aramanın ardından veliler sadece bir göz atmak için mutlaka etüt merkezinize gelecektir. İşte tam bu nokta da iş sizde bitiyor ve kurumunuz gezdirin ve detaylar hakkında bilgi verin.

Broşürler bastırmayı ve broşürleri velilere vermeyi ihmal etmeyin. Broşürde öğretmenlerinize ve materyallerle imkanlarınıza yönelik bilgiler vermeyi ihmal etmeyin ve detaylıca fotoğraflarla birlikte bilgi verin.

Ek gelir elde etmek isterken, 10-15 yıllık kullanılan veli arama yöntemini öğrenci sayısını artırmak adına da kullanın. Fakat öğrenci sayısını arttırmak isterken, işi asla taciz boyutuna getirmeyin. Örneğin en fazla haftada bir aynı veliyi arayın ve işi rahatsızlık boyutuna getirmeyin. Veli dinlemek istemezse ısrarcı olmayın.  Çoğu etüt merkezi ya da eğitim kurumu çok amatörce davranarak aynı veliyi sürekli davet etmekte, arama dışında mail ya da mesaj atmakta bu da veli üzerinde antipati oluşturmaktadır.

Öğrenci kazanabilmek amacıyla ilk başta öğrenci kabulünde uygun fiyatlar verin. Çok da ucuz olmasın, ortalamanın biraz altında olması da sizin öğrenci kazanmanız açısından yeterli olacaktır. Ayrıca dikkat çekici kampanyalar düzenlemeyi de unutmayın.

İş Fikirleri: Etüt Merkezi Açmak

Son olarak etüt merkezinize ait bir web sitesi açmayı unutmayın. Hatta site üzerinden online başvuru sistemi kurarak, velilerin zaman kazanmasına yardımcı olun. Etüt merkezinizin fırsatları mutlaka kampanyalar menüsünden hemen duyurulmalı ve etüt merkezin her noktasını fotoğraflayıp sitenin farklı alanlarına yapıştırıp, ekleyin.

İnternetin rasyonel gücünü eğitim alanında da kullanarak en karlı iş fikirlerinden olan etüt merkezi açmayı kazanç haline dönüştürün. İnternet sayesinde hem öğrenci kazanabilir hem de öğrenci kapasitenizi artırabilirsiniz.

Etüt Merkezi Açmak Karlı mıdır?

İş fikirleri içerisindeki etüt merkezi açmak, genel olarak bakıldığı zaman çok karlı bir yatırım olarak değerlendirilebilir. Eğer etüt merkezinizde 100 ile 150 öğrenci sayısına ulaşabilirsiniz, masraflardan sonra 20 bin TL gibi ek gelir elde edebilirsiniz.

Eğitimciler tarafından çok tercih edilen etüt merkezi açmak, düşünülen kadar zor bir iş kolu olmamakla birlikte profesyonellik gerektirir. Sermaye konusunda da tek başınıza zorlanırsanız 3-4 öğretmen bir araya gelerek, rahatlıkla bir etüt merkezi açabilirsiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap