Evde Butik Sabun Yapma Fikri

 

Sabun yapımı son zamanlarda para kazanma yöntemleri arasında çok popülerdir. Evinizin mutfağında fikirlerinizi de ekleyerek yapacağınız dekoratif sabunlar ile ek gelir elde edebilirsiniz. Herkesin butik sabun denildiği zaman ilk aklına gelen kostik, çiçek yağı, zeytinyağıdır. Bütün kademelerini kendinizin yöneteceği butik sabun yapımında da bazı zorluklar bulunur. Çünkü malzeme ölçeklerini tam olarak ayarlayamaz iseniz, sonuç sizde üzüntü yaratabilir. Bu yüzden bu işe yeni başlayanlar için daha kolay bir yöntemden bahsedeceğiz.

 

Kendi evinizde yaptığınız sabunlardan ek gelir sağlamak istiyorsanız ilk olarak dekoratif olmasına dikkat edin. Genellikle butik sabunlar kullanılmak için alınmaz, güzel kokuları ve görüntüsü ile de müşterilerin dikkatini çeker. Son dönemde çok meşhur olan bu butik sabunları yapmak için hangi malzemeler gerekir? Bunun için önceliğiniz çeşitli, farklı ve enteresan silikon kalıplara sahip olmanız gerekir. Yapmış olduğunuz sabunları, diğer sabunlardan ayırt edilmesi için size gereken şey farklı silikon kalıplar oluyor. Bunun için gereken malzemeler şu şekildedir;

  • Sabun Boyası

 

Toz, jel ve sıvı şeklinde satışı yapılıyor.

 

  • Sabun Bazı

 

Bulunduğunuz yerden temin edebilirsiniz eğer yakın çevrenizde yoksa, internetten satın alabilirsiniz. Yaklaşık olarak 1 kilo sabun bazının fiyatı 20 TL civarındadır.

 

  • Silikon Kalıp

 

Bu işte en önemli malzemedir. Nedeni ise yapacağınız sabunların görüntüsünü ve çekiciliğini arttırır.

 

  • Esans

 

Seçenek olarak çok fazla ürün bulunur. Fakat burada önemli olan hangi renk sabun boyası kullanmak istiyorsanız, ona göre bir koku seçmeniz gerekir. Mesela sarı renk bir sabun için limon kokusu kullanmak gibi.

 

Butik Sabun Nasıl Yapılır?

 

Sabun bazını az bir ısıda yavaş yavaş eriterek işe başlayın. Bu yöntemi benmari usulü ile de yapmanız mümkün ve bir başka yöntem de mikrodalga fırın kullanmak.  60 derecede sabun bazı eriyor bu yüzden çok sıcak yapmayın. Erime işlemi bittikten sonra sabun boyası ilave edin, bunun için birkaç damla yeterli olur. Yavaş yavaş damlatın hepsini bir defada değil, istenilen sonuca varıldığında damlatmayı durdurun.

 

Daha sonra esans ile dilediğiniz kokuyu ekleyin. Ardından sabunu silikon kalıplara boşaltın. Bu sırada köpürme meydana gelirse, üzerine biraz alkol ekleyerek bunu engelleyebilirsiniz. Kalıpların derinlik ve büyüklüğüne oranla en fazla 30 dakika sonra donması gerçekleşir. İşlem sona erdi artık sabunları satacağınız müşteriler bulmaya başlayın. Bunun için internetten de faydalanmayı unutmayın.