1. Ana Sayfa
 2. İŞ FİKİRLERİ
 3. İş Fikirleri: Evden Çalışarak Para Kazanabileceğiniz 5 Meslek

İş Fikirleri: Evden Çalışarak Para Kazanabileceğiniz 5 Meslek

İş Fikirleri: Evden Çalışarak Para Kazanabileceğiniz 5 Meslek

Evden Çalışarak Para Kazanabileceğiniz 5 Meslek

Mutlu olduğunuz bir ortamda çalışmak her ne kadar keyifli olsa da evden ya da istediğiniz yerden çalışmanın ve para kazanmanın avantajlarını yakalamak mümkün olmaz. En azından evden ya da istediğiniz yerden çalışırken giriş ve çıkış saatlerine dikkat etmek zorunda değilsiniz.

Amacınız düzenli bir gelir sahibi olmak ve istediğiniz yerden rahatlıkla çalışabilmek ise, bunun için birçok alternatif bulabileceğiniz bir zamanda yaşıyoruz. İnternetin varlığı sayesinde ofis ortamında çalışmak zorunda olmadığınız yeni iş fikirleri ortaya çıkmıştır.

İnternet ortamında ‘’evde çalışarak’’ para kazanmaya yönelik bir sürü yazı bulunmakla birlikte, çoğu iş fikri uzun vadeli çözümler sunmak yerine, kısa vadeli çözümler sunmaktadır. Biz de sizlere evden ya da istediğiniz yerden çalışarak, sabit ama düzenli gelir elde edebileceğiniz tam zamanlı işlerden bahsedeceğiz.

Evden Çalışarak Para Kazanabileceğiniz 5 Meslek

 1. Metin Yazarlığı

Eğer bir şey yazmayı seviyorsanız ve kaleminize de güveniyorsanız, iş fikirleri içerisinde olan metin yazarlığını meslek olarak düşünebilirsiniz. Özellikle de İngilizce bilmeniz halinde çevirmenlik ve metin yazarlığı yapabileceğiniz, birçok iş bulabilirsiniz.

Metin yazarlığı, her sektörün ihtiyaç duyduğu bir meslek olmakla birlikte, özellikle şirketler; ürettikleri ürünler ya da hizmetler ile ilgili satış yapabilmek için tanıtım yazılarına ihtiyaç duymaktadırlar. Hatta piyasaya sunacakları ürün ile ilgili kullanım kılavuzunda bile hazırlanma sürecinde metin yazarlarına ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle özellikle pazarlama, reklam ve içerik pazarlaması gibi alanlarda metin yazarlığı geçerli mesleklerden biri olarak değerlendirilmektedir.

Satış bazlı yazıları tercih etmiyorsanız dergi ya da bloglar için yazı yazabilir ve özellikle de makale bazlı içerik üretiminde bulunan web sitelerinin ‘’Yazar ol’’ ya da ‘’Kariyerim’’ bölümlerini kullanarak başvuruda bulunabilirsiniz ve internet siteleri için metin yazarlığı yapabilirsiniz.

Aynı zamanda blog yazarlığı da yapabilirsiniz. Belli bir tema üzerine odaklanarak, insanlara yararlı olabilecek yazılar üreterek; Google’da aranma sırasında üst sıralarda çıkacak yazılar üreterek, Google Adsense aracılığıyla reklam kazancı elde edebilirsiniz.

Evden Çalışarak Para Kazanabileceğiniz 5 Meslek

Evde Çalışan Bir Yazar Olarak Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Yazar olarak belli bir gelir elde etmek istiyorsanız, gelecek olan ret cevaplarına da başlangıç için alışmanız gerekmektedir. İyi bir yazar olmak için dakik olmaya, kaliteli içerikler üretmeye ve en önemlisi cana yakın olmaya özen gösterin ve asla bu özelliklerden bir tanesinin bile eksik olmamasına dikkat edin ki ret cevaplarına alışmak zorunda kalmayın.

İçerik üreten bir yaza olmak için, öncelikle temel bilgisayar bilgilerine sahip olmanız gerekir. En azından yazınıza başlık atmak, link eklemek ya da fotoğraf boyutlandırmak gibi bilgileri bilmeniz gerekmektedir.

Eğer hedefinizde yazarlıktan ek gelir elde etmek gibi bir düşünceniz varsa, kendinize ait olan bir yazı portfolyosu oluşturun ve başvurularınız sırasında kullanın. Özellikle İngilizce biliyorsanız, size ciddi bir avantaj sağlayacak, hem daha fazla kazanacaksınız hem de araştırma yaparken zengin bir içerik oluşturmanızda yardımcı olacak.

Evden Çalışarak Para Kazanabileceğiniz 5 Meslek

 1. Video Editörlüğü

Sosyal medya ile birlikte Youtube’un çok fazla talep görmesinden dolayı, videolar artık günümüzde daha çok değer kazanırken; bütün kurum ve şirketler Youtube’da videolu reklamları ile yer almaya çalışıyor. Videolu reklamlar, şirketlerin daha çok dikkat çekmesini sağladığı için, video bazlı içeriğe olan ilgi de artıyor. Bu nedenle yeni iş fikirleri içerisinde olan video editörlüğüne olan ilgi de artıyor. Siz de şahıs ya da şirket fark etmeksizin insanlar tarafından izlenebilecek ve beğenilecek videolar hazırlayarak; evinizden ya da istediğiniz yerden para kazanabilirsiniz.

Bunu yapabilmek için öncelikle mükemmel fikirlerinize ve Photoshop ve Adobe Premiere ile Adobe After Effects yüklü bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır.

Bir Video Editörü Olarak Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Yazı yazmaya göre daha maliyetli bir olan video editörlüğü, birçok alanda da deneyimlere sahip olmanızı gerektirmektedir. Güncel trendlerde takip edilmeli ki videolarınızın kalitesini artırabilesiniz. Bunun için örneğin vlog, Instagram stories ve Facebook Live nedir gibi soruların cevaplarını biliyor olmanız gerekir. Bilgileriniz sonrası üreteceğiniz içerikler tümüyle sizin becerilerinize kalacaktır.  ‘’Viral’’ videolar hazırlayarak benzerlerinden farklı ve hazırlanmış reklam filmlerinden daha çok ilgi çekebilirsiniz. Bu hem şirket açısından az maliyetli olur hem de size de çalışma özgürlüğü sunar.

İçerik üreticilerinin Youtube üzerinden çalışmalarını inceleyerek, video editörü olarak ne işler yaptığını inceleyebilir ve fikir alabilirsiniz. Aynı zamanda Youtube üzerinden videolar izleyerek video üretimi, animasyon ya da kurguculuk gibi farklı konularda video izleyerek, hem becerilerinizi artırabilirsiniz hem de videolarınız için en iyi iş fikirlerini üretmiş olursunuz.

Evden Çalışarak Para Kazanabileceğiniz 5 Meslek

 1. Bilgisayar Programcılığı

Evde iş fikirleri içerisinde popülerliği artan bilgisayar programcılığı, tamamen bilgisayar başında yapılan bir iş olmakla birlikte bilgisayar programcıları, oyun, web sitesi ve mobil uygulama ile program yazmaktadır. Yani bilgisayar olan her yerde bilgisayar programcısı çalışabilir.

Çalıştığınız yer, global bir şirketse, zaten iletişim ağı ile alt yapısı oturduğu için ofiste çalışmak zorunluluğunuz olmaz. Uzaktan çalışma sistemi sayesinde hem şirketler hem de çalışanlar için avantajlı bir durumdur. Çünkü şirketler, elektrik ya da öğle yemeği gibi ekstra masraflardan kurtulurken, siz de trafikte zaman harcamamış olursunuz.

Evde Çalışarak Bir Bilgisayar Programcısı Olarak Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Büyük şirketlerde günümüzde haftanın en az bir günü olmak üzere evden çalışma uygulaması yapılmaktadır. Genellikle Cuma günü olmak üzere büyük şirketlerde bu uygulamaya yer verilmekle birlikte, siz tümüyle evden çalışmak istiyorsanız daha küçük şirketlere iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Küçük şirketler evden çalışma mantığıyla kira ödemek gibi masraftan kurtulacağı için yazılımcı olarak bu tür şirketlerde çalışmayı değerlendirebilirsiniz.

Burada önemli olan yani çalışma prensibi olarak, şirketin sistemine VPN ile dahil oluyorsunuz ve şirket içi haberleşme konusunda da Slack, Trello gibi farklı uygulamalardan destek alıyorsunuz.

Evden Çalışarak Para Kazanabileceğiniz 5 Meslek

 1. Sanal Asistanlık

Artık internetin gelişmesi ile birlikte çoğu şirket, çalışanların evden çalışmasını onaylarken; yönetici asistanlığı da meslek gruplarından ayrı tutulmuyor. Bu nedenle yönetici asistanlığının da evden yürütülen haline sanal asistanlık adı veriliyor. Sanal asistanlık, kişinin günlük hayat akışını düzenlerken, randevuları ile kişilerle arasındaki ilişkileri düzenler ve bunun içinde herhangi bir ofise ihtiyaç duymaz. Yani sanal asistan kişinin çalışma hayatını kolaylaştırarak, çalışma hayatının daha verimli hale gelmesini sağlar.

Sanal asistana neden ihtiyaç duyulur?

Yeni iş fikirleri arasında ilgi gören sanla asistanlığa ihtiyaç duyulmasının üç sebebi bulunmaktadır.

 • İletişimi geliştirmek

Sanal asistanlık, kişinin çalışma hayatında verimliliğini düşüren işleri yaparak;  maillere cevap vermek, rezervasyon yapmak, randevu takibi gibi işlerin zamanında çözümlenmesini sağlar. Böylelikle kişinin daha verimli çalışması sağlar ve yöneticisi adına mailleri cevaplayarak, müşterilerle iletişime geçer.

 • Zaman kazanmak

Şirket yöneticisi yapacağı birçok işi sanal asistanına devrederek; daha önemli işlere odaklanır ve yöneticisine zaman kazandırır. Yöneticisi için hayati önem taşımayan işleri çözümleyerek, dikkat dağılmasını engeller.

 • İş hayatını optimize etmek

Sanal asistan, şirket için serbest oyuncu görevi görür. Yapılması gereken işlerin bir bölümü tamamen ona havale edilir. Böylece çalışanların pek çoğu sadece kendi işlerine odaklanırlar. Kendi görev tanımlarında yer almayan günlük işler, sanal asistan tarafından yapıldığı için şirket içindeki çalışma düzeni de verimli hale gelir.

Evden Çalışarak Para Kazanabileceğiniz 5 Meslek

Bir Sanal Asistan Olarak Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Şirkete ait önemli bilgiler ve şifreler hala yabancı birine emanet edilmek istenilmediği için sanal asistanlık zekice iş fikirleri içerisinde değerlendirilmektedir. Siz de sana asistanlık yaparak para kazanmak istiyorsanız, şirketin ya da yöneticinin güvenini kazanmanız gerekmektedir. Sanal asistanlık yapabilmeniz için yöneticiler; dakik olup olmadığınız, sağlıklı iletişim kurup kuramadığınız ve güvenilir olup olmadığınız gibi birçok özelliğinize bakılarak değerlendirme yapılacaktır.  Ayrıca Microsoft Office ile diğer bilgisayar programlarından bilip bilmediğiniz de değerlendirme sürecinde önemli kriterlerdendir.

 1. Sosyal Medya Yöneticiliği

Sosyal medya platformu sadece arkadaşlarınızla fotoğraf ya da video paylaştığınız bir alan değildir. Aynı zamanda binlerce marka şirketin birbiri ile rekabet ettiği pazarlama aracı olarak da kullanılmaktadır. Siz de markalara sosyal medya aracılığıyla destek olacağınızı düşünüyorsanız, sosyal medya yöneticiliği ve danışmanlığı mesleğini iş fikirleri içerisinde değerlendirebilirsiniz.

Bir sosyal medya yöneticisi olarak, şirketin kimliği ile dili hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Örneğin gıda sektöründeki bir sosyal medya yöneticisi ile giyim sektöründeki bir sosyal medya yöneticisi arasında dil, üslup ile sosyal medyayı kullanım teknikleri arasında ciddi farklar bulunmaktadır.

Sosyal medya yöneticisi, şirkette olup bitenlerden haberdar olmak zorunda olduğu için evden çalışmanız sizi biraz pasif hale getirebilir. Bunun için şirkette olup bitenleri takip ederek; hangi ürün ne zaman piyasa sürülecek ve ürünler ile detayları hakkında bilgi sahibi olarak; kişilere bunu yenilikçi bir dille aktarabilmelidir.

Sanal asistanlık gibi sosyal medya yöneticiliğinde iletişim ile organizasyon becerileriniz gelişmiş olmalıdır. Twitter, Facebook ve Instagram gibi platformlarda sosyal medya araçları ile arama motoru optimizasyonu (SEO) konularında deneyimli olmak ise şarttır. Sosyal medya üzerinden düzenlenen kampanyaların hedef kitleye ulaşarak, etkili olması için gerekli analiz araçlarının etkili kullanılması da deneyim gibi önemlidir.

Evden Çalışarak Para Kazanabileceğiniz 5 Meslek

Bir Sosyal Medya Yöneticisi Olarak Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Siz de evden çalışan bir sosyal medya yöneticisi olmak istiyorsanız; özellikle üç hususa dikkat etmek zorundasınız.

 • İçeriğin miktarını belirleyin

İçerik ile denge iyi ayarlanmadır. Konu ile ilgili sürekli twit atar ya da Instagram’a sürekli fotoğraf yüklerseniz takipçileri bunaltabilirsiniz. Ancak içerik açısından yeterli yükleme yapmazsanız, müşterileri kaçırabilirsiniz. Bu nedenle kullanacağınız sosyal medya platformuna göre haftalık hatta aylık programlar hazırlanmalıdır.

 • Özgün olun

Yaptığınız paylaşımların inandırıcı ve kaliteli olması için temsil edeceğiniz marka ile birlikte takipçilerin değerlerini iyi bilerek, ortaya iyi analiz edilmiş özgün içerikler paylaşmalısınız.

 • Etkileşime girin

Sosyal medyanın en önemli ve en ayırt edici özelliği ‘’sosyal’’ olması olduğuna göre, siz de bu durumu kendiniz için avantaj olarak kullanın ve takipçilerinizin paylaşımlarından sonra iletişime geçin. Hatta onların varsa sorularını cevaplandırarak, paylaşımlara geri bildirimlerde bulunun.

Bunları yaparak en karlı iş fikirleri arasında olan sosyal medya yöneticiliği sayesinde hem istediğiniz parayı kazanabilir hem de satış yapacak markanızın satışlarını artırabilirsiniz.

Evden Çalışarak Para Kazanabileceğiniz 5 Meslek

Evden Çalışmak Parlak Bir Geleceğe Sahip

Evden, cafeden, seyahat ettiğiniz yerden, deniz kenarından hatta yatağınızdan çalışabilme fırsatını değerlendirmek artık internetin yaygınlaşması ile birlikte çok ta kolay olmaktadır. Siz de ipuçlarını verdiğimiz mesleklerden birini seçerek hem en iyi iş fikirlerini değerlendirmiş olur hem de istediğiniz yerden internet kullanarak istediğiniz parayı kazanabilirsiniz.

Aynı zamanda evde ek gelir elde etmek için 5 fikirden biri için yorum yapmak isterseniz, konu altına yorum yapabilirsiniz. Böylelikle firmalarda sizinle ilgi duyduğunuz alanla ilgili iletişime geçebilir.

Ayrıca evde şeker yapımı isimli yazımızı okumak için BURAYA TIKLAYIN!


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. Makale yazarlığı yapan birçok tanıdığım var. Gerçekten de ek gelir elde etmek isteyenler için güzel bir iş kolu…

 2. 2 ay önce

  I will immediately grasp your rss feed as I can not in finding your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Please permit me recognize so that I could subscribe. Thanks.

 3. 2 ay önce

  Kusursuz yazı. Ben kuşkusuz web sitenizi yer işareti koydum. Müteşekkirim!