1. Ana Sayfa
 2. İŞ FİKİRLERİ
 3. İş Fikirleri: Fotoğraf Stüdyosu Açmak

İş Fikirleri: Fotoğraf Stüdyosu Açmak

İş Fikirleri: Fotoğraf Stüdyosu Açmak

Fotoğraf Stüdyosu Açmak

Fotoğrafçılık kariyeri olan bir meslektir ve başarılı olabilmeniz için iyi bir fotoğraf stüdyosuna ihtiyacınız vardır. Adım adım fotoğraf stüdyosu kurmanızda size yardımcı olacak püf noktaları;

Fotoğraf Stüdyosu Nasıl Açılır?

İlk olarak stüdyonuz için yer bulun ve seçtiğiniz alan geniş, rahat, konforlu olmasına dikkat edin. Ekipmanları depolayabileceğiniz alan, fon perdeler, fotoğraf çekimi için odalara ihtiyacınız vardır. İş yeriniz müşterilerinizi ağırlayacağınız yerdir rahat edecekleri bir ortam yaratın. Dış mekân çekimleri esnasında kendinize uygun yerler bulun. Etrafında manzara olması önemli tabi ki insanların dikkatli bakışlarının yoğun olmadığı yerler en idealidir.

Mutlaka fotoğraf stüdyosunda müşterileriniz için bir bekleme alanı olsun. Bu alanda müşteriler için oturma alanlar, gazete, dergi ve benzeri ürünler koyarak vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Bu oda sıcak, samimi ve sade olmalıdır. Duvarlara daha önce çekmiş olduğunuz resimleri asın ve duvar renginiz ile güzel bir atmosfer yaratın. Fotoğraf stüdyonuzda çalışan personeliniz için iş çizelgesi düzenleyin. Eğer fotoğraf dükkanınızı yalnız işletecekseniz, mutlaka elemana ihtiyacınız olacaktır.

Stüdyonuzda gerekirse makyaj ve aksesuarlar bulundurabilirsiniz. Böylece acil gelen misafirleriniz kendilerini hazırlama fırsatı bulurlar ve bu da sizi tercih etmelerine sebep olur. Fotoğraf stüdyosu kurarken fiyatlara önceden karar verin. Yüksek fiyat olursa insanlar sizi fazla tercih etmez ve müşteri kaybı yaşarsınız. Bulunduğunuz alandaki fotoğraf fiyatlarını araştırın. İş yeriniz için gerekli olan tüm resmî belgeleri alın. Dahası stüdyo masrafları ve personel maaşlarını da unutmayın. Fiyat listesini iş yerinize asın ve misafirleriniz fiyatları önceden gördükleri zaman fikir sahibi olabilirler. İş yeriniz için güzel, akılda kalan bir isim bulun. Daha sonra fotoğraf stüdyonuz için reklamlar yaparak yerinizi, işinizi tanıtarak insanlara ulaşmasını sağlayın. Afişler ve ilanlar yaptırarak iş yeriniz ile alakalı olan bilgileri yazarak dükkanınıza müşteri çekebilirsiniz.

Fotoğraf Stüdyosu Açmak için Gereken Şartlar

 1. İş yeriniz amaca uygun bir şekilde hazırlanmalı ve temiz olmalıdır.
 2. Mutlaka iş yerinizde havalandırma mekanizması olmalı; ısıtma, soğutma, havalandırma gibi sistemler yer almalıdır.
 3. İtfaiye raporu alması gerekli olan iş yerlerinde, misafirlerin güvenliğini sağlayabilmek için yangına karşı tedbirler alınmalıdır.

 

Fotoğraf Stüdyosu Açabilmek için Gereken Belgeler

 

 1. Başvuru / Beyan Formu
 2. Tapu Fotokopisi ya da Kira Sözeşmesi Fotokopisi
 3. Numarataj Belgesi
 4. Vergi Levhası Fotokopisi
 5. Şahıs ise Oda Kayıt Belgesi ve Esnaf Sicil Tastiknamesi – Aslının ibrazı şarttır
 6. Şirket ise Ticaret Sicil Belgesi ve Oda Kayıt Belgesi – Aslının İbrazı Zorunludur
 7. Şirket ise İmza Sirküleri
 8. Şahıs ise 2 tane fotoğraf
 9. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 10. İtfaiye Uygunluk Raporu
 11. Yangın Tüp Faturası (her 100 metrekare için 6 kilogramlık)
 12. Çevre Temizlik Vergisi Makbuz Fotokopisi
 13. Ustalık Belgesi

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap