1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. İş Fikirleri: Gelinlik Mağazası Açmak

İş Fikirleri: Gelinlik Mağazası Açmak

İş Fikirleri: Gelinlik Mağazası Açmak

Gelinlik Mağazası Açmak

İş yaşantısında tam olarak ayrım olmasa bile, yalnızca kadınların veya yalnızca erkeklerin yapabileceği meslek grupları bulunuyor. Mesela takı satan mağazalar, manikür salonları, kozmetik mağazaları gibi bunlar genelde kadınlar tarafından işletmesi yapılır. Kadınların yapmış olduğu başka bir alanda düğün, nişan, evlilik ile ilgili iş koludur. Örneğin balayı seyahati, düğün organizasyonu gibi. Burada gelinlere yönelik evlilik ile ilgili konulara değineceğiz.

Bu sektör, karlılık getirisi fazla olan ve fazla rekabet yaşanan piyasadır. Dolayısıyla müşteri kitlenizi oluşturmak için fazla çaba göstermeniz gerekir. Ayrıca bu meslek az da olsa mevsimsel bir iş olması nedeniyle, bütün sene boyunca ihtiyacınız olan geliri bu kısa zamanda garanti altına almanız gerekecektir. Bu yüzden iyi araştırmalar yapıp, yeni fikir, yaratıcı çözümler bulmak zorundasınız. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz şeyler sizi ürkütmediyse, işe başlamak için bazı önemli notları sizler ile paylaşalım.

 

  1. Lokasyon

Mağazanın konumu bulunduğu yere göre değer kazanır. Kalabalık, işlek cadde üzerinde ya da alışveriş merkezinde ve görünür yerde olması gerekir. İç mekânın dizaynı ve ışıklandırması iyi yapılmalı, gelinlikler yer kaplayacağı için sergilediğiniz alanın geniş olması gerekir.

  1. Yasal İşlemler

Mağazanızı açmadan önce gerekli olan bazı kanuni evrakların hazırlanma aşaması biraz zaman alacağı için, hazırlıklarınızı bir an önce hızlandırmanız gerekir.

  1. Ekipmanlar

Mağazanızı açmak için gereken gider masraflarına da hazırlıklı davranmanız gerekir. Gelinlik mağazası açmak için ayna, vitrin mankeni, askılık, yürüme podyumu gibi malzemelere ihtiyaç duyacaksınız. Bunların sayısı mağazanızın büyüklüğüne göre farklılık gösterir. Dahası müşteriler ile beraber gelen misafirler için de koltuk ve sehpa gibi mobilyalar almanız gerekir.

  1. Gelinlikler

Mağazayı açmadan önce gelinlik modelleri, renk ve kumaşları iyi araştırmalı, müşterilerinizin ölçülerine göre asortiler ayarlamalısınız. Ayrıca gelinlik için aksesuarları (küpe, toka, eldiven, şapka, çiçek gibi) müşterilerinize sunmak için mağazanızda bulundurmalısınız.

  1. Çalışanlar

Satıştaki başarı, çalışanların ne kadar çok işlerini profesyonel bir şekilde yaptıklarıyla da ilgilidir. Çalışanların kıyafetleri temiz, şık, konuşmaları düzgün, ikna kabiliyetleri yüksek olması gerekir.

  1. Tedarikçiler

Beraber çalışacağınız tekstil firması, konfeksiyon ya da tedarikçinizi seçerken itina ile davranmalısınız. Sonuçta kazanacağınız para, size sunmuş oldukları kaliteli ürünler sayesinde olacaktır.

  1. İş Bağlantıları

Sizlere müşteri kazandıracak, referans olabilecek fotoğrafçı, videocu, restoran gibi işlerini iyi yapan kişiler ile iletişime geçin. Birbirinize karşılıklı olarak referans olmanız, iş kazanmanıza fayda sağlar.

  1. Mağaza Adı

Söylenmesi kolay ve akılda güzel kalabilecek bir mağaza adı bulmanız gerekir.

 

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap