Hediyelik eşya dükkanı açmak ile ilgili bilgileri sunacağız 

Hediyelik eşya dükkanlarını ziyaret etmişsinizdir  Bence çoğunuz arkadaşınıza, annenize,  babanıza, öğretmeninize  kısacası tüm sevdiklerinize hediyeler almışsınızdır .Onların doğum günlerini  özel günlerini kutlamak için bu dükkanlara ihtiyacımız var.

Sizin neden bir hediyelik eşya satan bir işyeriniz olmasın. Bugünkü makalemin konusu nasıl hediyelik eşya dükkanı açılır? Sizlere bu bilgileri vermek istiyorum.

 

 

Hediyelik eşya satmak için başlangıç: Başlangıç için boş bir işyeri bulmak gerekir. Günümüzde kiralar yüksektir bu konu hakkın’ da  aslında çok şeyler yazmak istiyorum ama neyse yazmayacağım fazla sinirlenmeyim :)).Evet arkadaşlar bulacağımız iş yerleri merkezi yerlerde olursa daha iyi olur. Bulacağımız işyerinin büyüklüğü insanların fazlaca geçtiği bir yer olmalıdır.

Bütçeniz yeterliyse alış veriş merkezleri (AVM) tarzında yerlerde daha fazla müşteri potansiyeliniz olur 

İşyeri adı seçimi: Hediye kavramını algılamalıdır sempatik bir isim şeçerseniz bence müşterinin ilgisini daha fazla çekersiniz. Mümkünse işyerinizin adını tescil ettirebilirsiniz belkide ileride iyi bir marka olursunuz. Yaradan hakkeden insanın gönlüne göre versin.

İş planı hazırlama : Hedef pazarlarınız ,bütçeniz satış ve pazarlama konularını iyi araştırmalısınız

Hediyelik eşyaların tedarik etme : Hediyelik eşyaları nereden tedarik edebilirim? Hediyelik eşya satan toptancılar geneli İstanbul Tahtakale tarafındadır tabi ki  sadece buraya bağımlı kalmamak gerekir internet ortamında araştırmalar yapıp bulabilirsiniz. Bu  ürünleri yurtdışından’ da getirebilirsiniz

Pazarlama : Pazarlama konusu en önemli konularımızdan birisidir. İşyerinizde  satabileceğiniz gibi web siteleri ve sosyal  ağlarıda  satış için kullanabilirsiniz. Örneğin  web sitenizde satacaksanız müşterinin alması için havale web sitenizde anında kredi kartıyla ödeme ve kapıda ödeme şeçenekleri sunun.

Reklam yatırımı: Bu tür işyerleri için reklam çok önemlidir. Nerede ne şekilde reklam yapabiliriz? Bu tamamen işletmecinin maddi gücüne bağlıdır. örnek vermek gerekirse bulunduğunuz yerin yerel televizyon kanallarına ,radyolarına. Google reklamları yerel  web siteleri, el broşürleri tarzında çeşitli reklamlar verebilirsiniz. Reklama ne kadar çok bütçe ayırırsanız size geri dönüşümü o kadar hızlı olacaktır.

Rekabet: Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de rekabet edeceksiniz bunun için bence Profesyonel bir kişiden yardım alabilirsiniz benim ticaret anlayışımdan bir şeyler yazmak istiyorum belki size faydası olur. Müşteriyi kesinlikle kırmamak, iyi bir göz teması kurmak kesinlikle uygun fiyatlara satmak bu çok

önemlidir müşteri sizin sattığınız ürünü bir başka bir yerde daha uygun fiyatlara bulursa argoca olacak ama kazıklandığını hisseder :)) bunun için en önemli kural müşterinin ucuza almasıdır.Müsterinize sempatik olmanız gerekir bence alması için baskı yapmayınız zaten müşteri alacak niyetiyle işyerinize girerse alır biraz konu dışı oldu ama yazma ihtiyacı hissetim. Rekabet yapmak için tedarik ettiğiniz malı

uygun fiyatlara alıp uygun fiyata satmaktır. Bunun için kendiniz geliştirin bu sektör üzerine pazar araştırması yapın bugünlük bu konum hakkında yazım bu kadar arkadaşlar her şey gönlünüzce olsun.