1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. İş Fikirleri: Hobi Bahçesi

İş Fikirleri: Hobi Bahçesi

İş Fikirleri: Hobi Bahçesi

İş Fikirleri: Hobi Bahçesi

 

Halk olarak toprağı çok seviyoruz. Fakat yapılan plansız göç ve yapılaşma hayatımızı beton yığınlarının arasında yaşamaya mahkûm etti. Çok az insan günümüzde bu ortamlardan uzaklaşma şansı bulmakta. 200 metre kare, 25 milyon ülkemizde hala çok bilinmeyen hobi bahçeleri, tüm il ve ilçelerde uygulanabilecek bir proje özelliğindedir. Ülkemizde bu projenin ilk uygulamasını yapan ve örnek teşkil eden Atatürk Orman Çiftliği Müdürü Hasan Güldaş, proje ile ilgili olarak şunları aktarıyor:

Bahçemiz, 60 bin metre karedir. Bunu 200 metre karelik alanlara ayırdık ve her bir bahçeyi 2 yıllık süre için kiraya vermekteyiz. Aylık kira bedeli 25 milyon liradır. Hobi bahçelerinin etrafı çevrilmiş, özel koruma altındadır. Bahçeyi kiralayan sahiplerine kimlik verip, istediği zaman gelip ürünlerini ekebiliyor. Dilerse kiralayan kişiler bu yerlerinde piknik dahi yapabiliyor. İnsanlar şehir hayatında unutmuş oldukları komşuluk, yardımlaşma gibi alışkanlıkları tekrar kazanıyorlar. Büyük bir ilgi var. Çoğu isteklere cevap veremiyoruz. Bu konuda ilgi duyan herkese yardım edebiliriz diyor.

Hobi Bahçelerini Kimler Kurabilir?

İlk pratik örneği Ankara’da uygulansa bile hobi bahçeleri projesi, özel ve kamu sektöründeki bütün girişimcilere açıktır. Projenin uygulamaya girebilmesi için kira veya satın alma gibi bölgenin durumuna göre uygun, verimli arazi bulmak gerekmektedir. Eğer kamunun elinde bulunan araziler kullanılırsa İl Özel İdareleri, Kaymakamlıklar, Belediyeler, Tarım ve Köy İşleri, Üniversiteler, Orman Bakanlık’larının bu konuyla ilgili birimleri hobi bahçelerini kurup kiraya verebilirler.

Bu sayede hem atıl araziler değerlendirilmiş olur hem de ek gelir elde edilir. Bunun yanı sıra özel girişimciler de şehir içi, şehir merkezine yakın veya ulaşım sorunu bulunmayan alanlarda bu bahçeleri kurabilme şansı bulunur. Bu projeyi uygulamak için bölgenin arazi yapısı, gelir durumu iyi şekilde araştırılmalı. Hobi bahçelerinde sunulan hizmetler, para kazandırmanın yanı sıra kiralayan kişilerin dinlenmesi için de bir fırsattır. Avrupa’da projenin uygulaması çok yaygındır. Burada genellikle kiralama işlemi ömür boyudur.

Hobi bahçelerinin sizlere sunmuş olduğu çok fazla imkân bulunur. Stresten, günlük yoğun iş temposundan, kalabalıktan, beton yığınlarından uzaklaşıp temiz nefes alamızı sağlar. Toprağa sebze meyve ekmek, çiçek yetiştirme, organik yetişen ürünleri yeme fırsatı, sakin ortam, piknik yapma, doğa gibi çok çeşitli özellikleri bulunur. Herkesin özlemini çektiği bu ortama sizler de destek verebilirsiniz. Hobi bahçesi projesi için daha detaylı bilgiyi Atatürk Orman Çiftliği’nden öğrenebilirsiniz.

 


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Bence çok güzel bir fikir… Günümüzde her yer asfalt, beton oldu. Böyle bir iş gerçekten iyi karlar bırakabilir.