1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. İş Fikirleri: Kar Küreğiyle 3 Milyon Dolar Kazandı

İş Fikirleri: Kar Küreğiyle 3 Milyon Dolar Kazandı

İş Fikirleri: Kar Küreğiyle 3 Milyon Dolar Kazandı

Tüketicilerin eğilip bellerini burkmalarını önleyici ergonomik kar küreği icat eden Peter Lerman, bu iş sayesinde 3 milyon dolar para kazanmıştır. Bu süreç kolay gerçekleşmedi. Girişimci olarak uzun emekler sonucunda ürettiği ürünün patentini aldı.

Kar, görüntü bakımından harika olsa da yürümek için yolumuzun üzerinden kaldırmak o kadar da kolay değil. Peter Lerman, sızlayan, ağrıyan vücuduna karşılık olarak kar küreği icat etti. Eğilip kalkmak ya da belini burkmak zorunda kalmak istemiyordu. Karı temizlerken aklına bu mucit fikir geldi. Herkes karı temizlerken eğilmeden kolların ile kaldırmalısınız diyordu. Lerman, kar temizlemenin ne gibi sağlık problemlerine yol açacağını araştırmaya başladı. Yaptığı araştırmalar tasarımının oluşmasında destek olmuştur.

Zoru Başarmak

Sırtı koruyan aleti icat eden tek kişi Lerman değildi. Ondan önceki girişimciler az başarı elde etmiş ya da hiç başarı elde edememişlerdir. Bu noktada Lerman, zor olanı başardı ve satıcı ve tüketicilere kolaylıkla ulaşabildi. Diğerleri sadece kar temizleme aleti yaparken, Lerman karı kaldırıp atarken beli incitmeden nasıl yapılacağı konusunu ele almıştır. Yardımcı kol ile iki yönlü mil menteşe kullanan elverişli tasarımın mühendisliğini yapmıştır. Dolayısıyla artık kar eğilmeden kaldırıla bilinecek, bileğin ufak bir hareketiyle ana mili döndürüp kardan kurtulmuş olunacak.

Kürek çok hafif ve diğer kar küreklerine göre daha küçüktür. Kaldırılacak yükün sınırlı olması güvenli iş oluşmasını sağlamıştır. Kar küreğinin piyasaya çıkması da hiç kolay olmamıştır. Birçok sorunla başa çıkmak zorundaydı, ama bu onu yıldırmadı. Tüm enerjisini işe yarayacak tasarım üzerine yoğunlaştırdı. Tüketicilerin kolay anlayabileceği bir şey ortaya çıkarmak gerektiğini biliyordu.

Ürün Lisanslama

Bu ürünü, 60 saniye ev eşyaları TV reklamları yapan bir firmaya sundu. Fakat kimse ilgilenmedi. Mucitlerin ürünlerinin lisanslandığı bir firma olan Matony Products firmasının başkanı Lou Matinale bu ürün fikrini benimsedi. Üretim ve pazarlama işlerini üstlenerek, Lerman ile satışın belli bir oranını ona veren anlaşma imzaladı.

Toplu Siparişler

İlk sipariş Home Depot’tan geldi ve mağazalarında 38.000 adet bulunmasını talep etti. O zamandan sonra Kuzey Amerika’da ki yüzlerce tüketici bu buluşu benimseyerek kullanmaya başladı.

 


Yorum Yap

Yorum Yap