1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. İş Fikirleri: Kokoreç ve Midye Dükkanı Açmak

İş Fikirleri: Kokoreç ve Midye Dükkanı Açmak

İş Fikirleri: Kokoreç ve Midye Dükkanı Açmak

Kokoreç ve Midye Dükkanı Açmak

Birçok kişi tarafından çok fazla sevilen kokoreç ile midye temiz ve lezzetli yapıldığı sürece çok fazla kazanç sağlamanız mümkün. Bu işi yapmak istiyorsanız ilk olarak bulunduğunuz bölgeyi iyice araştırın. Dolayısıyla seyyar satıcı mı olacaksınız yoksa dükkân mı açacaksınız ona karar vermeniz gerekir. Sermayeniz sınırlı sayıda ise, seyyar satıcı olarak satış yapmanız daha iyi olur. Seyyar kokoreç ve midye satışı yapmanızın size sağlayacağı avantajlar şu şekildedir;

  1. Sermaye olarak 700 TL ile 2500 TL yeterli gelir.
  1. Seyyar satıcılara daha çok akşam saatlerinde ilgi fazladır. Bu sayede daha çok satışı yapacak ve daha az çalışacağınız için gündüzleri size kalmış olur.
  1. Seyyar satıcıların dükkân giderleri, elektrik, su, kira gibi derdiniz olmaz.
  1. Kokoreç ve midye işini seyyar satıcı olarak yapabilmek için bulunduğunuz belediyeye belli bir oranda vergi ödemeniz gerekir. Yasal bakımdan sorun yaşamamak için bunu yapmalısınız.

Kokoreç ve midye dükkânı açmayı planlıyorsanız size sağlayacağı avantajlar şu şekildedir;

  • İlk olarak adresiniz sabit olacak ve müşteriler size başka müşteri de tavsiye edebilecek.
  • İşletmeniz resmi olacağı için yasal sorumluluklardan kaçmanıza gerek yok ve bu nedenle risk de taşımamış olacaksınız.
  • İş yerinizde kokoreç ve midyelerin hazırlanma ve servis edilmesi için yanınızda personel çalıştırmanız gerekecek. Bu da iş bölümü yapmanız ve daha seri olmanızı sağlar.
  • Restoran kadar masrafı bulunmasa bile en az 20.000 TL gibi bir sermaye ile kokoreç ve midye dükkânı açabilirsiniz.

Kokoreç ve Midye Dükkânı Açmak İsteyenlere İpuçları

Herkes kokoreç ve midye sevmeyebilir. Bu yüzden iş yerinizde alternatif ürünlerde bulundurun. Mesela balık, köfte ve sucuk gibi seçenekler sağlayabilirsiniz. Bu sayede ürün çeşidini de arttırır ve geliriniz de artmış olur. Kokoreç tüketen müşterilerin vazgeçilmezi baharatlar ve midye sevenlerin vazgeçilmezi de limon ile tuzdur. Bu malzemeleri iş yerinizden asla eksik etmeyin. Bunların yanında turşu ve acı biber ile menüyü çeşitlendirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri de hijyen konusuna fazla önem vermelisiniz. İçecek olarak ayran ve şalgam suyunu da sunabilirsiniz.

Kokoreç ve Midye Dükkânı Açmanın Maliyeti Nedir?

Genellikle kokoreç ve midye dükkânı açmanın maliyeti, konumuna, büyüklüğüne ve dekorasyonuna göre farklılık gösterir. Ortalama olarak 15 ile 20 bin arası bir sermaye yeterli olacaktır. Eğer, seyyar satıcı olarak bu işi yapmayı planlıyorsanız, maliyet daha da az olacaktır.

Kokoreç ve Midye Dükkânı Kar Marjı Nedir?

Kokoreç karlı bir iştir ve ortalama olarak bir şiş 2,5- 3 kilo geliyor ve 22 adet yarım ekmek çıkmakta. Ürünü dışarıdan alırsanız bir şiş 35 TL oluyor. Yarım ekmek kokorecin maliyeti 2,5 TL oluyor ancak piyasada 4,5 ile 12 TL arasında değişiyor.

Midye fiyatları çiftlikten çiftliğe değişkenlik gösterdiğinden dolayı üretim maliyeti tam olarak hesaplanamamaktadır. Ancak kâr marjının yüzde 250-300 olduğu biliniyor. 1 adet midye fiyatı büyüklüğüne göre 1 ile 2 TL arasında değişiklik gösteriyor.


Yorum Yap

Yorum Yap