1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. İş Fikirleri: Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği

İş Fikirleri: Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği

İş Fikirleri: Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği

İş Fikirleri: Koyun ve Keçi Yetiştiriciliğiyle Et, Süt ile Yünden Kazanç Sağlama

Koyun ve keçi ürünlerinde büyük Pazar süt ve yün değil et olmaktadır. Yetiştirme işine başlamayı düşünüyorsanız, koyun ve keçi piyasasında bulunan mevcut işleri bildiğinizden emin olmak zorundasınız. Bu işler ile ilgili detaylı araştırmalar yapın. Cins alternatifleri, sağlık sorunları gibi bilgi gerektiren konular olduğundan yeni fırsatlar öğrenmek, bilgilerinizi genişletmek özellikle tecrübesiz üreticiler için dikkat etmeleri gereken konu olmaktadır. Sürü yönetmek, beslenme bazı anlarda koyun ve keçiler için büyük önem taşır. Koyun ve keçi çiftliği kurulma esnasında iş planının yapılması gerekir.

Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği

Koyun ve keçi çiftliğinizi işletmek üzere kiralayacağınız ya da satın alacağınız araziden önce o bölgenin koyun ve keçi yetiştirmeye uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. İklim ve arazi şartları önemlidir, koyun ve keçiler için alan uygun olmalıdır. Bu yüzden hayvanın ırkına göre seçim yapmalısınız veya uzman kişilerden bu konuda yardım alabilirsiniz.

Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği İşine Başlamalı mıyım?

Koyun ve keçi işine başlamak için aceleci olmamak gerekir. Sadece hayvanı satın almak değil, çiftliği kurmanız da gerekir. Bunun yanı sıra güvenilir yem tedarikçisi de bulmalısınız. İşe başlamadan önce yerel imar mevzuatını kontrol etmelisiniz. Dolayısıyla yerel belediyelerin işletmenize izin verip vermeyeceğini öğrenmiş olursunuz. Belirli ırkların seçimini yapabilir, hayvanlarınızı çoğaltmak için sayısına karar verebilirsiniz. 1 tane koyun ya da keçi ile bu işe başlayamazsınız. Koyun ve keçiler yalnız olduklarında kaçmaya çalışırlar. Yavru olanların fiyatları daha uygundur. Ancak sayısını seçmelisiniz çünkü, genelde yetiştirilip et olarak satılmadan evvel en az 1 sene bakım yapmanız gerekir. Bu süre için gerekli olan beslenme maliyetini hesaplamalısınız. Et, yün ve süt üretimi bakımından ırkları farklı olduğundan seçimizi ona göre yapın. Maliyet ve kazancı önceden hesaplayın gerekirse bu konuda yardım alın.

Keçi Çiftliklerinin Pazarlama Stratejileri

  • İnternet üzerinden kanal oluşturun ve çeşitli ırkların yetiştirme detaylarını öğrenin.
  • Keçi ve koyun çiftliği işletmenizin, bölge çiftçi rehberinde, sarı sayfalarda görüntülenmesini sağlamaya çalışın.
  • Yerel gazete, dergi, yerel televizyon gibi alanlarda çiftliğiniz ile ilgili ilanları bulundurun.
  • Hayvan yetiştiriciliğine yönelik toplantı ve seminerlere katılmaya çalışın.


Yorum Yap

Yorum Yap