1. Ana Sayfa
  2. BAŞARI HİKAYELERİ
  3. Başarı Hikayesi: Kurtarma Minderiyle 5 Milyon Dolar Kazandı

Başarı Hikayesi: Kurtarma Minderiyle 5 Milyon Dolar Kazandı

Başarı Hikayesi: Kurtarma Minderiyle 5 Milyon Dolar Kazandı

Kurtarma Minderiyle 5 Milyon Dolar Kazandı

 

Pratik sedye Albacmat, ev veya hastane ortamında bakımı yapılan yatağa bağlı hastalar için icat edilmiştir. Diğer taraftan acil zamanlarda olay alanından çabuk şekilde ayrılmasına yarayan bir cihazdır. Avustralya’lı girişimci Backhouse tarafından icat edildi ve 5 milyon dolardan fazla para kazandırdı.

Kurtarma Minderi Albacmat

 

Tek başına hareket edemeyen kişileri hastane, bakımevi, tren, uçak ve sedyenin giremeyeceği dar merdivenlerde rahat bir şekilde kullanılır. Backhouse’nin bu fikrinden sonra yatağa bağlı kişileri olay yerinden almak kolay hale geldi. Her çeşit alanda kolay kullanılabilen bir kurtarma minderidir.

 

Yolculuğun Başlaması

 

Backhouse’nin ileride bir mucit olacağını hiç hayal etmemişti. Çalıştığı bakımevindeki patronları onu bir yangın seminerine göndermeleri sonucunda olmuştur. Bu seminerde fark ettiği nokta, sakat ya da yaşlı hastaları olay yerinden çıkarmak için yalnızca birkaç geçici çözümler bulunmaktaydı. Bakıcı kişilerin kullandığı uygulamalardan bir tanesi çarşafların kenarlarını bağlayıp, hastayı dışarı sürükleyebilmekti. Bu uygulama iyi değildi ve çoğu hastane ve bakım evlerinin yüzeyi halılar ile kaplıdır. Çarşafların halının üstünde kayması çok zordur.

 

Ürün Araştırması

 

Backhouse yaptığı Pazar araştırmalarından başarısız bir şekilde ayrıldı. Bu yüzden kendi yöntemini geliştirme kararını aldı. 23 yaşında iken bakıcılığı bıraktı ve tam gün icadı üstünde çalışmalar yaptı. İlk hedef olarak halının üstünde kolay kayan materyal bulmaya başladı. Diğer bir olay da sürtünmeden kaynaklı ısının hasta kişiye ulaşmasını yok etmekti. Bulmuş olduğu çoğu materyal ilk soruna uygun olsa da sürtünme olayına çözüm olmamıştır. Yaklaşık 1 ay sonra polipropileni yani, taşıma esnasında meydana gelen darbe ve sarsıntıyı önleyen esnek ve sert termoplastik polimeri buldu.

Piyasaya Giriş

 

Piyasaya çıkması 2 seneden az bir zamanda gerçekleşti. Bu başarıyı Backhouse, hiç icat ve üretim deneyimi olmadan yaptı. Patentini aldıktan hemen sonra en fazla ihtiyacı olan hastane, bakım evleri gibi uzmanlık gereken piyasalara yöneldi. Amerika, Kanada, Birleşik Krallık gibi çoğu ülkede satışı yapılmaktadır. Kendisine bu aşamada en iyi ödül olarak yaptığı bu icadın hayat kurtarması olduğunu ifade ediyor. Backhouse, iyi bir fikri olan herkesin bıkmadan, sabırla, risk alarak hayallerinin peşinde olması gerektiğini söylüyor.

 

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap