1. Ana Sayfa
  2. BAŞARI HİKAYELERİ
  3. Başarı Hikayesi: Masa Sabitleyici ile 1 Milyon Dolar Kazandı

Başarı Hikayesi: Masa Sabitleyici ile 1 Milyon Dolar Kazandı

Başarı Hikayesi: Masa Sabitleyici ile 1 Milyon Dolar Kazandı

Masa Sabitleyici ile 1 Milyon Dolar Kazandı

 

Andrew Gordon sallanan masalara karşı bir fikir bulmuş ve bu fikrin arkasında ısrarla durmuştur. Dragons Den’e çıktığı zamanlar çoğu kişi ona gülmüş ama o hiç vazgeçmemiştir.

Masa Sabitleyici – Stabletable

Masa ve diğer mobilyaların sallanmasını önleyen ayarlanabilir plastik bir araçtır. Girişimci Andrew Gordon tarafından icat edilmiştir. Finansman ödülü 1 Milyon Dolardan fazladır. Birleşik Krallık ’ta sigorta şirketinde pazarlama müdürü olarak çalışan Gordon, dışarıda olduğu bir akşam geriye yeni bir buluş ile geri dönmüştür. Barda bulunan masa çok sallanıyordu ve bu soruna nasıl çözüm bulacağını düşünmesiyle bu fikir ortaya çıktı. Stabletable, sallantının oranına göre ayarlanabilen, basit ve plastik bir araç olmaktadır. Toplam 8 tane plastik bant setinden oluşur. Dışa dönük olması nedeniyle masanın sallantısına göre dilediğiniz incelikte kullanabilirsiniz.

Pazarlama müdürü olan Gordon, icat konusunda kendisine imalatçı bulabilmek için çalışmalara başladı. İngiltere’de bulunan bazı plastik firmalarını arayarak, yardım talebinde bulundu. Fakat sadece 5.000 ile 10.000 adet arasında üretim yapmayı planlıyordu. Fakat kimse buna sıcak bakmıyordu. 1 senesini bunun için harcadı. Daha sonra Çin ile aralarında 200-400 adedi de ücretsiz yapabileceklerini belirten 15 ayrı imalatçıyla görüştü. İcadını kâğıdın üzerine çizip, eposta ile gönderdi. 30 gün içinde birkaç firma değişik alternatifler ile geri dönmüştür.

 

Üretim Sorunları

Gordon bu süre zarfında imalatçısını seçti ama biten ürünler piyasaya çıkmadan bazı teknik sorunlar oldu. Bu problemlerden bir tanesi, kesim yöntemiydi ve ürünlerin üstünde kalıntılar bırakmasıdır. Ayrıca malzemenin ince ve düzgün kesiminde de bazı problemler oluşmuştu.

Ejderlerin Mağarası

2004 senesinde Ejderlerin Mağarası programının BBC versiyonunda, 90.000 Sterlin olan sponsor desteğine başvuru yaptı. Ejderlerden birinin daha önce duyduğu en komik fikir ifadelerinden sonra kabul edilmedi. Televizyon programına çıkmasından sonra satışlar hızla arttı. İspanya, Çin, İngiltere gibi birçok ülkede dağıtım için anlaşmalar imzalandı. Ayrıca Gordon’ın internet sitesinde de ürünler satışa çıkarıldı. 3 milyondan fazla ürün satıldı. Ürün kendi kendine çeşitli alanlarda masa, çamaşır makinesinin, sıraların, kitaplıkların sallanmasını engelleyen ürün oldu. Aynı zamanda bantların üstüne logo, reklam ve mesaj da yapıştırılabilen bir ürün oldu.

 


Yorum Yap

Yorum Yap