1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. İş Fikirleri: Medikal Dükkanı Açmak

İş Fikirleri: Medikal Dükkanı Açmak

İş Fikirleri: Medikal Dükkanı Açmak

İş Fikirleri: Medikal Dükkanı Açmak

Sağlık, insanoğlu olduğu sürece her zaman önemli olacak bir alan olup, medikal market fikri de her zaman iş fikirleri içerisinde yer alarak eskimeyecek ve hep ilgi gören girişimcilik türü olarak değer görecek.

Kısaca tıbbi ürünler anlamına gelen medikal, sağlığa kavuşmak ve sağlığı korumak adına yapılan uygulamaların tümüne kapsar. Ama insanların aklına medikal deyince, tıbbi ürünler satmakta olan kuruluşlar gelmektedir. Oysa medikal kapsamına eczaneler, sağlık hizmetleri ve ürünleri satan firmaların tümü girmektedir. Bunlardan yola çıkarak medikal marketlerin, sağlık ürünleri ve hizmetleri satan firmalar olduğunu belirtebiliriz. Medikal marketlerde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış tüm ilaçlar ve ürünler satılmaktadır.

Türkiye’de en para kazandıran sektörlerden olan sağlık, kolay kolay aşağıya doğru bir grafik göstermez. Bu sektör içerisinde yer alan ve en karlı iş fikirlerinden olan medikal dükkan işini yapmak için herhangi bir eğitime ihtiyaç duyulmaz hatta lisanssa da ihtiyaç duyulmaz. Ancak bazı ürünlerde lisans istendiği de bilinmektedir. Örneğin bazı medikal ürünler ile ilgili bilgili sahibi olunarak, hastalara yardım edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle her önüne gelen de medikal ürünlerin satışını yapamaz.

İş Fikirleri: Medikal Dükkanı Açmak

Medikal Dükkanı Açmak İçin Gerekli Olan Şartlar

Sadece yeni iş fikirleri içerisinde değerlendiremeyeceğiz medikal dükkanı açmak, yıllardır fazlaca talep gören bir koludur ve ilk bakışta ticaret olduğu için para kazanılacak sektörler arasında değerlendirilir. Ancak ticaretten para kazanmak kolay gibi görünse de belli bir mantık çerçevesinde olması gerekir. Yani siz giderde bir süpermarketin yanına bir bakkal açmayı tercih ederseniz, batmayı da göze almışsınızdır demektir. Bu nedenle arz talep dengesi dikkate alınarak iş yapılmalıdır.

Sağlık sektörü en önemli hizmet sektörlerinden bir tanesi olmakla beraber son yılların en gözde işlerinden biri de medikal market olmaktır. Her zaman hareketli olan sektöre yatırım yapmak fikri, yeni girişimciler için tavsiye edilebilecek iş koludur. Arz talep ilişkisi dikkate alınarak uygun konumda açılması gerektiği unutulmamalıdır.

İş Fikirleri: Medikal Dükkanı Açmak

Medikal Dükkanı Nasıl Açılır?

Medikal dükkan açmak en karlı işlerden bir tanesi olmakla birlikte, iş fikirleri içerisinde en iyi gelir getiren sektörlerden biridir. Medikal malzemeleri ile birlikte ürünleri satabilmek adına gerekli olan şartlar;

  • Sağlık Bakanlığı’na gerekli başvurular yapılarak gerekli izinler alınmalıdır.
  • Medikal ürünleri için kullanılacak lisanslar alınmalıdır.
  • Maliye’ye kayıt olunarak vergi levhası alınmalıdır.
  • Dükkan açmak için ruhsat ve gereken tüm izinler alınmalıdır.
  • Ruhsat ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılarak gerekli şartlar yerine getirilmelidir.

İş Fikirleri: Medikal Dükkanı Açmak

Yukarıda belirtmiş olduğumuz medikal dükkan açma şartlarını yerine getirildikten sonra, medikal ürünlerin satılacağı dükkanınızı açabilirsiniz. Satacağınız her üründe lisansa ihtiyaç olmadığını belirtmeden geçemeyeceğiz. Fakat bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak adına Sağlık Bakanlığı birimlerine başvuruda bulunarak, ürünler ve lisansları hakkında daha detaylı bilgi alabilirisiniz. Buna göre lisans gereken ürünler için gerekli lisansları alarak işinize başlayabilirsiniz.

Dükkan açmak ile çalıştırmak adına bulunduğunuz il ya da ilçedeki belediyeye giderek ruhsat için başvuruda bulunabilirsiniz ya da elinizdeki vergi levhası ile kira sözleşmesi ve  kimlik fotokopisiyle Ruhsat Denetim Genel Müdürlüğü’ne başvurunuzu yapabilirsiniz. Tabi ki iş bununla da bitmiyor. Medikal ürünlerinizi depolamak adına bir de depo kiralamanız gerekiyor. Burada depo kiralarken dikkat etmeniz gereken ise; sağlık ürünlerini depolamak için kullanılacağı için deponun temiz ve hijyenik olmasına çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

İş Fikirleri: Medikal Dükkanı Açmak

Medikal Ürün Temini Nasıl Yapılabilir?

İş fikirleri 2018 yılı açısından değerlendirildiğinde medikal dükkan açmak, ilgi gören bir sektör olmakla birlikte ihtiyaç olan bir bölgeye açıldığı zaman ciddi kar marjı sağlayan yani kazançlı işler arasında olduğu görülmektedir. Hastane çevresinde medikal market yoksa hiç düşünmeden hemen bir medikal market açabilirsiniz. Sonrasında yapmanız gereken ise, gerekli izinleri alarak; maliye ve vergi dairelerinden gerekli evraklar alındıktan sonra medikal ürünleri temin edebilirsiniz. Çoğu toptancı bu sektöre ilgi göstermektedir. Bu şekilde toptancılardan ürünlerinizi uygun fiyatlara temin ederek, satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işin en önemli avantajı ise, medikal ürünlerin kullanma tarihlerinin çok uzun süreli olmasıdır. Bu şekilde olduğu için ürünlerin elinizde kalma ihtimali olmayacaktır.

İş Fikirleri: Medikal Dükkanı Açmak

Medikal Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

Medikal malzeme satışı için öncelikli kendiniz için bir ürün pazarı belirlemelisiniz. Mesela evde sağlık bakım hizmeti veren kişiler, hemşireler, diş hekimleri Öncelikli olarak medikal malzeme satışı için kendinize bir ürün pazarı belirlemelisiniz. Örnek olarak evde sağlık bakımı yapan kişiler, diş hekimleri, hemşireler ya da bakım evleri gibi ürün satacağınız alanı belirleyerek, Sağlık Bakanlığı’na başvuruda bulunarak, medikal markette satacağınız medikal ürünlere yönelik eğitimlerinizle birlikte sertifikalarınızı da almalısınız. Bazı ürünler için gerekli olan lisansların da olması gerektiği için, şartta varsa mutlaka lisanslarını da almak zorundasınız.

Gerekli evrakların tümünü öğrenmek adına Sağlık Bakanlığı ile belediyelerin resmi internet siteleri üzerinden bilgi edinebilirsiniz. Eğer medikal market iş fikri hakkında da bilgi sahibi değilseniz, dükkanınızı açmadan önce en az 6 ay kadar bir medikal markette çalışabilirsiniz.

İş Fikirleri: Medikal Dükkanı Açmak

Medikal Market Açmak İçin Maliyet Nedir?

Medikal market açmak için maliyet tümüyle değişkenlik göstermektedir. Çünkü bu tamamen sizin medikal market için temin edeceğinizi ürünlerle alakalı bir durumdur. Ürün adedi ya da çeşitliliğine göre bu tutar değişkenlik gösterir ve 50 bin TL’ye medikal market açabileceğiniz gibi 500 bin TL’ye de medikal market açabilirsiniz. Bu tümüyle sizin elinizde sermaye ile bağlantılıdır. Fakat ilk başlarken 50 bin ile 100 bin TL arası bir sermaye ile karlı iş fikirlerinden olan medikal market açılabilir.

Ürün Satışında Başarılı Olmak İçin Neler Yapılabilir?

Tıbbi malzeme satışı için başarılı olmak adına, tercih edilen bir market olma adına bazı pazarlama tekniklerinden faydalanılarak istenilen başarı elde edilebilir. İlk olarak işe, internet sitesi açmakla başlanabilir ve müşteri çekmek adına ücretsiz kargo ya da deneme ürünü vermek gibi müşteri çekecek kampanyalar düzenlenebilir. Böylelikle kısa süre içerisinde istenilen kapasite de müşteri sayısına ulaşılabilir. Bunun yanı sıra doktorlar ile hemşirelerin en iyi müşterileriniz olacağını bilerek harekete geçip, onlarla iletişim kurabilir hatta birebir ürün tanıtımı dahi yapabilirsiniz.

İş Fikirleri: Medikal Dükkanı Açmak

Medikal Dükkan Açacak Girişimcilere Tavsiyeler

Medikal dükkanı açarak ek gelir elde etmeyi planlıyorsanız, daha fazla kazanç adına hastanelere yakın olan iş olan dükkanları tercih etmelisiniz. Çünkü sağlık sektörü olduğu için müşterileriniz süreklilik göstermez, bir gelen müşteri bir daha ya gelmez ya da çok uzun bir süre sonra gelir. Hastane yakınında olmak, hastaların hastaneden çıkar çıkmaz size gelmesini sağlayacağı için ilk ulaşılan olarak iyi paralar kazanabilirsiniz. Çünkü medikal ürünler çoğunlukla fiziksel özelliklerine yönelik ürünler olacağı için acil ihtiyaç olarak değerlendirilir ve hemen ilk görülen yerden de medikal ürünler temin edilir.


Yorum Yap

Yorum Yap