1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. İş Fikirleri: Öğrenciler için iş imkanları

İş Fikirleri: Öğrenciler için iş imkanları

İş Fikirleri: Öğrenciler için iş imkanları

İş Fikirleri: Öğrenciler için iş imkanları

 

Son zamanlarda şirketler, geleneksel reklamları tercih etmemeye başladı. Sinema, radyo, TV, bilboardlar artık eskide kaldı. Onların yerine herkes farklı reklam peşinde. Şirketler müşterilerinin dikkatini çekmek için farklı ve etkili reklam yapmayı hedefliyorlar. Örneğin, bisiklet üzerinde reklam panosu taşımak gibi. Gençlere yönelik bu iş için günde 4 saat çalışıp 50 TL kazanıyorlar. Bu aralar sırtlarında ya da scooter üstünde reklam panosu taşıyan gençleri sık görebilirsiniz. Avrupa ve Amerika’da bu sistem yaygın olarak kullanılır.

Düşük Maliyet ve Yüksek Verim

Fikir olarak Avrupa olsa da Moving board, 30’dan fazla ülkede uygulanıyor. Yenilikçi, dinamik, ışıklı ve hareketli reklam panolarının sırtta taşınması ile gerçekleştiriliyor. Klasik reklamlara oranla birçok üstünlüğü bulunuyor. İlk önce dikkat çekiyor ve müşterilere her yerde ulaşabiliyor. Ayrıca taşıyan kişiler müşterilere bilgi verip, broşür ya da örnek ürün dağıtımını da sağlayabiliyor. Mesela bir içecek firması ürünlerini tanıtmayı planlıyor. Bunları moving board ile düşük maliyetle yapıyorlar. Fiyatlar, tane ve gün sayısına göre farklılık gösteriyor.

Öğrenciler için Gelir Kapısı

İstanbul’da; Bağdat Caddesi, Nişantaşı, İstiklal Caddesi İzmir’de; Alsancak, Karşıyaka Ankara’da; Tunalı Hilmi Caddesi sık tercih edilmektedir. Yer ve mekân müşterilere bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Mesela müşterileri orta ve üst düzey çalışanlardan oluşuyor ise, şirket genellikle plaza ve iş merkezlerini kullanıyor. Bu yöntem 2009 senesinde daha çok zincir mağaza açılışlarında sık tercih edilmekteydi.  Ülkemizde bu hizmeti veren şirketlerin başında ”Alternatif Reklamcılık” gelir. Genellikle öğrenciler ile çalışan firma 18 ile 25 yaş aralığındaki gençlerin 4 saat süresince 2-3 defa mola verdiğini belirtiyor. Bu gençler günde 4 saat çalışma karşılığında 40-50 TL arasında kazanıyorlar.

 

Müzikli, Hareketli ve Işıklı

Diğer bir başka reklamlar arasında bike board, scooter board, showroom board, air board gibi reklamlar da bulunuyor. Bike board, bisiklet üstünde taşınan ışıklı, hareketli reklam panolarıdır. Her bir bisiklet üstünde 3 tane reklam panosu yer alır. Gece veya gündüz bisikletin ulaşabileceği, müşterinin bulunduğu tüm alanlara gidebilmektedir. Scooter board, scooterın arkasına bağlanan römork üstünde taşınan ışıklı ve hareketli reklam panolarıdır. Ses düzeni ile reklam müziği de çalabilmektedir.

 


Yorum Yap

Yorum Yap